4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az előző évi 4,9 százalékot nehéz lesz megismételni, a kormány most azt találgatja, mennyire romlik le a nyugat-európai gazdaság, mert azon múlik a magyar teljesítménye.

Szezonálisan és naptárhatással kiigazítva a magyar gazdaság a tavalyi utolsó negyedévben 4,6 százalékkal bővült, ami alig marad el az előző negyedévi 4,7 százalékos teljesítménytől. Ezzel az egész év teljesítménye 4,9 százalékos volt a 2018-as 5,1 százalék után. Vagyis továbbra is lendületes növekedés jellemzi a magyar gazdaság teljesítményét, bár az a kormányzati optimizmus, ami akár 5 százalékos bővülést is elképzelhetőnek tartott, végül nem teljesült.

A GDP változása (Forrás: KSH)
A GDP változása (Forrás: KSH)

A jó teljesítmény annak ellenére, vagy épp annak tükrében jött össze, hogy az ipar tavaly év végén meglepő mértékben lassult, és a német gazdaság felől - melynek teljesítménye hathat a magyarra - is rendre kedvezőtlen hírek érkeznek. A legfrissebb adat is fékezésről árulkodik: a negyedik negyedévben szezonális, naptári és árkiigazítással nem változott a német bruttó hazai termék a harmadik negyedévihez képest. A 2018 negyedik negyedévihez képest árkiigazítással 0,3 százalékkal nőtt a német GDP.

A harmadik negyedévhez viszonyítva a GDP 1 százalékkal növekedett, a korábbi 1,1 százalékos plusz után.

Az, hogy a növekedéshez milyen tényezők és ágazatok járultak hozzá, majd csak később fog kiderül, ami biztosnak tűnik, hogy ebben az építőipar mellett a piaci alapú szolgáltatások járultak hozzá legnagyobb mértékben.

A kormánynak láthatóan nincs miért aggódni és nem is teszi

Az GDP-adat egyébként a tegnapi Kormányinfón is szóba került, sőt, Gulyás Gergely miniszer azt is elárulta, hogy 4,9 százalékkal bővült tavaly a magyar gazdaság. Kérdésünkre kiderült, hogy a kormány egyelőre nem izgatja magát amiatt, hogy az elmúlt napokban sűrűsödtek a negatív jelek a magyar gazdaságban, amelyek az idei teljesítményt befolyásolják. Az ipari termelés lassulását jelezték a decemberi adatok, az infláció hosszú évek óta nem látott magasságba (4,7 százalék) került, a magyar fizetőeszköz pedig újabb és és újabb mélypontokat ér el, már a 340 forintot is megütötte az euró, és a Magyar Nemzeti Bank alelnökének, Nagy Mártonnak a szóbeli intervenciója kellett ahhoz, hogy valamennyire korrigáljon tegnap az árfolyam.

Gulyás Gergely a magyar gazdaság kiltásairól azt mondta, sok múlik azon, hogyan teljesít idén a nyugat-európai gazdaság: az sem kizárt, hogy visszaesésbe fordul, amire fel kell készülni itthon. A kormányzati matek szerint 1-2 százalékos nyugat-európai GDP mellett a magyar gazdaság képes 4-5 százalékkal bővülni, de azt ma még nem látják, hogy 0-1 százalék esetén, pláne ennél is rosszabb teljesítmény mellett mire lennénk képesek.

Felvetésünkre, mely szerint sűrűsödnek a negatív jelek, azt mondta, hogy ez inkább a világgazdaságra igaz, mert a magyar gazdaság tavaly az egyik legkiugróbb mértékben bővült. A költségvetési hiány is megfelel az uniós kritériumoknak: bár még nincs végleges adat, de 2-2,5 százalék közé esik a miniszter szerint. Az inflációról pedig azt mondta, hogy az ugyan magasabb volt, de az idei évre vonatkozó előrejelzések "sokkal visszafogottabbak". A miniszter szerint az a kérdés, hogyan tudja a magyar gazdaság kiküszöbölni Nyugat-Európa megakadó teljesítményének hatását.

Felhívta továbbá a figyelmet, hogy nem volt még példa arra, hogy a magyar gazdaság ennyire függetleníteni tudja magát a nyugatitól. A német cégek előbb otthoni egységeikben építenek le, a magyarországi gyártás tovább folytatódik, mert itt sok szempontból előnyösebbek a gazdasági lehetőségek - fejtette ki.

"Egyelőre úgy tűnik, hogy komoly esély van arra, hogy el tudjuk kerülni a nyugati pangás hatását. Keressük azokat az eszközöket, amelyekkel ez a különbség megtartható" - közölte.

Mindezek fényében pillanatnyilag nem látják szükségesnek, hogy felülvizsgálják az idei GDP-re (4 százalék körül) és inflációra (2,8 százalék) vonatkozó előrejelzésüket.

"A Pénzügyminisztérium dolgozik a gazdaságvédelmi akcióterven, már vasárnap, Orbán Viktor évindító beszédében is elhangozhat néhány gazdasági jellegű bejelentés, de nem várható az akcióterv teljes ismertetése" - mondta kérdésünkre a miniszter.

A rekord gyenge forintárfolyam kapcsán azt is megkérdeztük Gulyás Gergelytől, hogy még mindig élvezi-e a kormány teljes bizalmát Matolcsy György jegybankelnök, amire a miniszter ezt felelte:

"Nincs neki erre szüksége, de egyébként igen."

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!