2p

A szaúdi hatóságok nem kérik fel a többi olajexportáló országot arra, hogy növeljék a termelésüket, és így helyettesítsék a piacról kieső kőolajmennyiséget. A sivatagi királyság attól tart, hogy hosszú távon ezzel a lépéssel zsugorodna olajpiaci részesedésük. 

A szaúdi olajlétesítmények ellen szombaton végrehajtott dróntámadások miatt a világ legnagyobb olajexportálójának az olajtermelése kevesebb mint felére esett vissza. A kitermelés napi 5,7 millió hordóval csökkent, ami a globális kínálat mintegy 5 százaléka.

Finomító üzem (Fotó: depositphoto.com)
Finomító üzem (Fotó: depositphoto.com)
A The Wall Street Journal arról számolt be, hogy a hét végén szaúdi illetékesek konzultáltak az OPEC és a szervezeten kívüli olajtermelők képviselőivel. A lap informátorai szerint a szaúdiak azt sulykolták, hogy "partnereiknek nincs miért növelni az olajtermelésüket."

A lap szerint a szaúdiak azért nem akarják, hogy termeléskiesésüket mások helyettesítsék, mert attól tartanak, hogy más olajtermelők túlságosan megemelnék az olajtermelésüket és ezzel zsugorodna Szaúd-Arábia piaci részesedése.

A szaúdi illetékesek szerint tartalékaik felszabadításával kompenzálni tudják a csökkenő olajtermelést.
A szombati támadás egyik hatásaként szaúdi illetékesek azt fontolgatják, hogy elhalasztják a Saudi Aramco állami olajipari cég elsődleges részvénykibocsátását.

A szakértők becslését alapul véve az idei évre tervezett 1 százaléknyi részvény piacra dobása 15 milliárd dollár bevételt hozna a cégnek, ami a legnagyobb szaúdi részvénykibocsátás lenne.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!