Budapesti ingatlanpiac is erősen indított
A budapesti ingatlanok átlagos négyzetméterárai lassan átlépik a 600.000 Ft-os határt is. Februárban a tavalyi év februárjához viszonyítva mintegy 18%-os drágulás volt tapasztalható a piacon. A növekedés azonban nem folyamatos, hanem ingadozik, amit az alábbi ábrán szemléltettünk. A legerősebb hónap a november volt, amikor az ingatlanárak 5%-os bővülést értek el. Ezt a lendületet egy kisebb visszaesés követte, de az újév új lendületet hozott, januárra és februárra is 3-3%-os bővülés volt tapasztalható.
Hatalmas különbségek vannak az egyes kerületek között
A budapesti árnövekedéshez hasonlóan több kerület is elért 15%-nál magasabb árnövekedést egy év alatt, de vannak olyan kerületek is, ahol ez a növekedés lassabb volt, és olyanok is, amik a 20%-os árnövekedést is meghaladták. A legkisebb árnövekedés a XII. és a XIX. kerületek mellett az V. kerületben volt tapasztalható. Az V. kerületben a legmagasabbak az ingatlanok átlagos négyzetméterárai, így talán nem is csoda, hogy itt volt a legalacsonyabb, mindössze 3,5 %-os a drágulás. Az új lakások kínálati ára sokkal magasabb, így az is nagyban befolyásolja az átlagos négyzetméterárakat, hogy hol folynak jelenleg ingatlanpiaci beruházások.
A legnagyobb drágulás a XX. kerületben volt tapasztalható, ahol a drágulás mértéke majdnem elérte a 30%-ot, ezt követte a XXIII. kerület a 24%-os árnövekedéssel. 20% feletti árnövekedés volt még tapasztalható a III., VII. és XVII. kerületekben. Nem csak az árnövekedésben tapasztalhatóak ekkora eltérések, hanem az átlagos négyzetméterárak tekintetében is. Míg a XXIII. kerületben mindössze 283.000 Ft/m2-es árakra kell számítani, addig az V. kerületben ennek több mint háromszorosával találkozhatunk. Itt az átlagos négyzetméterárak 936.000 Ft körül mozognak.
Egyre jobban nő a kereslet a panellakások iránt
A tavalyi évben nem csak az újlakások piaca pörgött, hanem a panellakások iránt is elképesztően megnövekedett a kereslet. Ez természetesen az árakra is hatással volt. Az országban átlagosan 10%-kal, Pest megyében 23%-kal, míg Budapesten 19%-kal kerültek többe a panellakások februárban, mint egy évvel korábban. Nem csak a növekedés üteme tér el, hanem az átlagos négyzetméterárak is. Az országos átlag februárban 300.000 Ft/m2, Pest megyében valamivel több, 303.000 Ft/m2 volt. Mindeközben a Budapesten eladásra kínált panellakások már a 400.000 Ft/m2-t is meghaladták, februárban 423.000 Ft/m2 árakkal lehetett találkozni.
Az idei évben várhatóan a sok beruházás után még biztosan nem csökkenek az átlagos négyzetméterárak. Budapesten jelenleg is rengeteg beruházás folyik, az új-lakás projektek jelentős része is itt valósul meg. Ez természetesen a használt ingatlanok piacára is hatással van, így várhatóan idén is tovább bővül az ingatlanpiac.
Forrás: Ingatlannet.hu
A válság óta nem pörgött így: a téli hónapok ellenére erősen indított az ingatlanpiac Budapesten
A magyar ingatlanpiac a válság óta nem pörgött így. Évről évre dőlnek meg az újabb és újabb ingatlanpiaci rekordok. A válság előtti, 2005-ös tavaszi csúcsot még mindig nem értük el, de az ingatlanárak növekedési üteme és az új-lakás projektek számának növekedése sosem volt ilyen magas hazánkban. Még idén is bővülés várható az új-lakások piacán, de a 2020-as év valószínűleg vízválasztó lesz ebben, ha valóban eddig lesz érvényben a kedvezményes áfakulcs.