3p

Nagyon máshogy értékelik a tegnap megkötött alkut az uniós diplomaták, mint a magyar vezetés.

Mint arról lapunk is hírt adott, tegnap este megszületett a megállapodás a Magyarországnak járó uniós pénzek ügyében. A szerdáig még "írásbeli eljárásban" véglegesítendő alku lényege, hogy Magyarország eláll az Ukrajnának nyújtott uniós hitelcsomag, illetve a globális minimumadó ügyében a vétótól, cserébe a befagyasztott uniós forrásokat 7,5-ről 6,3 milliárd euróra csökkentik, illetve elfogadják a magyar helyreállítási tervet, amely nyitva hagyja a kaput 5,8 milliárd euró vissza nem térítendő uniós támogatás kifizetését Magyarország részére - ha a kormány végrehajtja azokat a korrupcióellenes, illetve a jogállamiság visszaállítását célzó lépéseket, amelyekről megállapodás született.

Mint minden kompromisszumos megállapodást, ezt is sokféleképpen lehet értékelni abban a tekintetben hogy melyik fél akarata, érdekei érvényesülnek benne jobban. A magyar kormány minden bizonnyal nagy győzelemként fogja értékelni a történteket, de a Politico cikke is úgy fogalmaz, hogy

"a végeredemény győzelemmel ér fel Orbán Viktor számára, aki hónapokon át bazírozott arra, hogy vétókat felhasználva uniós forrásokat csikarjon ki Brüsszeltől".

Az első reakciók alapján egyes hazai ellenzéki politikusok, véleményformálók is úgy élik meg, hogy Orbán megint kimanőverezte magát valahogyan a zsákutcából, és keresztülverte az akaratát a gyenge és megtéveszthető, más olvasat szerint cinikus uniós vezetésen, amelynek fontosabb, hogy Magyarország beálljon a sorba és ne okozzon még több problémát, mint a közös elvek melletti erős kiállás.

Azonban a Politico Brussels Playbook című hírlevele teljesen más olvasatát közli a történteknek.

"Megalázó este ez Orbán számára. Le kellett nyelnie a vétóit, és alig kapott könnyítést a kondicionalitási eljárásban. Mindezt azért, hogy elfogadják a helyreállítási tervét és ezzel legalább egy kis megnyugvást hozva a piacokon"

- írta a lapnak egy uniós diplomata, és a lap szerint további öt ország az ügyre rálátó diplomatái is arról beszéltek, hogy a legjobb amit Orbán elérhetett, hogy elfogadja a vereséget és a további fordulókra koncentrál.

"És csak várjuk ki, amíg rájönnek, hogy SEMMIT nem kapnak meg a helyreállítási alap pénzeiből, amíg az ÖSSZES jogállamisági reformot végre nem hajtják"

- tette még hozzá a fent említett diplomata.

A lap arról is ír, hogy egyes pletykákkal ellentétben Magyarország nem fog más EU-s forrásokból, például az energiainfrastruktúra korszerűsítését és zöldítését támogató Repower EU programból kompenzációképpen több forráshoz jutni.

Összességében tehát nem lehet arról beszélni, hogy az EU Orbán "vétódiplomáciájának szolgájává" vált volna, ahogy a kritikusok állítják. A magyar miniszterelnök a Politico szerzője szerint a vétókkal azt érte el, hogy még legközelebbi szövetségeseinek jóindulatát is elvesztette, ezzel pedig Brüsszel lehetőséget kapott arra, hogy emelje a tétet.

"Nem nyerő stratégiai beleharapni a kézbe, amely etet téged. Budapest ezt a saját kárn tanulja meg. Orbán úgy kezdte az évet, hogy 5,8 milliárd euró veszélyben lévő uniós forrásért aggódhatott, a következőt pedig úgy kezdi, hogy 12,5 milliárdért aggódhat. Ha nem változtat a stratégiáján, ez az ügyes alkudozó még akár azt is elérheti, hogy Brüsszel újra megduplázza a büntetés mértékét"

- zárja értékelését a Brussels Playbook.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!