5p

Javított a kiskereskedelem októberben, de ezzel lényegében a szeptemberi hanyatlást korrigálta. Ami kedvező, hogy a forgalom volumene legalább már elérte a három évvel ezelőtti szintet és nincs mínuszban. Ez azonban nem ad okot az ünneplésre.

Teljes fordulatot mutatott be októberben a magyar kiskereskedelem. A pocsék szeptemberi mutatvány után növekedést hozott az év tizedik hónapja.

A forgalom volumene, amely lényegében a mennyiségi eladásokat takarja, a naptárhatással tisztított adatok szerint 3,6 százalékkal nőtt éves szinten, havi összevetésben pedig 1,2 százalékos volt a többlet. Szeptemberben ugyanakkor az éves bővülés 2 százalék alatt maradt, míg az egy hónappal korábbihoz képes több mint 1 százalékos volt a visszaesés.

 

Az októberi adatok tehát bővülést mutatnak. Ám egyrészt a dinamika nagyon visszafogott a reálbérek jelentős emelkedésének fényében. Másrészt a tartós fogyasztási cikkeket magában foglaló nem élelmiszereknél harmatos a növekedés. Ez abból látszik, hogy az októberi 3,6 százalékos ütemhez az élelmiszer-forgalom tett hozzá 2,4 százalékpontot, a nem élelmiszerek pedig 1,2 százalékpontot. Míg az üzemanyagok egyik oldalt sem támogatták. 

Tehát az októberi adatok legalább pluszosak, a hosszabb távú adatok azonban még mindig rosszul festenek. Annyi a jó hír, hogy a 2021-es havi átlagot már elérte a forgalom volumene. Egészen pontosan októberben ugyanannyi volt, mint akkor. Ez pedig a nullás szintet jelenti. Az idén csak márciusban és augusztusban volt a 2021-es átlag felett a forgalom alakulását mutató index, a többi hónap mínuszos volt. Tartósan a pozitív tartományban 2022 novemberében és az azt megelőző hónapokban volt a kiskereskedelem. 

Arról van szó tehát, hogy a három évvel ezelőtti mennyiséget vásárolják meg a magyar vevők. Miközben persze többet költenek ezekre. Idén októberben például közel 1684 milliárd forintot tett ki a forintban mért forgalom. Ehhez képest 1277 milliárd forint volt ugyanez 2021 azonos hónapjában. Másként fogalmazva: ugyanakkkora megvett mennyiséget több mint 400 milliárd forinttal nagyobb kiadással lehetett beszerezni. Ünnepelni azért is korai, mert a három évvel ezelőtti szintre vetített októberi nullás eredmény mellett az idei év első tizenegy hónapjában a forgalom volumene még 0,6 százalékkal elmaradt a 2021-es szinttől.  

Mit szólnak ehhez és mit várnak az elemzők?

Az októberi jó adat és a hosszú távú indexek közötti eltérést emelte ki kommentárjában Virovácz Péter, az ING közgazdásza is. 

Az egy hónappal ezelőtti, szeptemberi kiskereskedelmi teljesítményről szóló adatközlés hidegzuhanykért érte az elemzői közösséget. A KSH most közzétett, októberi statisztikája azonban ezt egyből zárójelbe is tette. Ahogyan azt több forrásból is sejteni lehetett, a szeptemberi visszaesés csak egy egyszeri megingás volt, vélhetően az árvízhelyzet következtében. Erre utal, hogy októberben havi összevetésben 1,2 százalékkal ugrott meg a szektor értékesítési volumene. A beérkezett adat a piaci konszenzushoz képest csupán csekély pozitív meglepetést okozott, ugyanakkor az ING Bank előrejelzésének megfelelt. A felpattanás hatására az év/év index is jelentős változást mutatott az előző hónaphoz képest, hiszen 3,6 százalékos növekedésről tanúskodik a naptárhatással tisztított mutató. Mielőtt azonban elsodorna minket a féktelen öröm, azt azért érdemes megjegyezni, hogy az októberi felpattanás tényleg csak a szeptemberi teljesítmény korrekciója. Ezt jelzi, hogy a kiskereskedelem összteljesítménye a 2021 havi átlagtól továbbra sem tudott elrugaszkodni. Sőt egészen pontosan ezen az átlagon tartózkodik. Ráadásul igaz ez az elmúlt háromnegyed évre is, hiszen lényegében ezen szint körül stagnál a szektor teljesítménye azóta. Mindezek alapján megállja a helyét a korábbi állításunk, miszerint a gazdasági alapfolyamatok még mindig gyengék – közölte Virovácz Péter.

Nagy János, az Erste szakértője ezzel összhangban értékelt:  

„Szeptemberben az árvíz miatt bekövetkezett visszaesés korrigálódott októberben. Mindent egybevetve a kilábalás fokozatosan folytatódhat: elsősorban a közel két számjegyű, pozitív reálbérváltozás eredményeként. A folyamatot lassítja a külföldi webáruházak egyre népszerűbbé válása, valamint a hazai üzletek számának évek óta tartó csökkenése. A kiskereskedelmi forgalom ütemes felívelését általánosan a szolgáltatások előtérbe kerülése is fékezi. Összességében a háztartások fogyasztása – amely a 2023-as gyenge gazdasági teljesítmény fő okozója volt – idén érdemben hozzájárulhat a konjunktúrához és előretekintve is stabil eleme lehet a növekedésnek. Ez a költségvetés bevételi oldala szempontjából is előremutató tényező” –

Több kellene a kosarakba
Több kellene a kosarakba
Fotó: Depositphotos

Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza úgy véli, hogy a fogyasztás a negyedik negyedévben is felfelé húzhatja a gazdasági teljesítményt. Az utolsó két hónap adata azért lesz érdekes, mert a karácsonyi vásárlások miatt ekkor megnövekszik a forgalom, tehát e két hónap forgalmának bővülése nagyobb jelentőségű. Szerinte ehhez az idei béremelkedés jó alapot kínál, hiszen a reálbérek nagyjából 9 százalékkal növekedhetnek. Jövőre 4 százalék körüli reálbérnövekedéssel számolhatunk Regős szerint, így a fogyasztás ekkor is tud bővülni, de az idei ütem fenntartásához a fogyasztói bizalom jelentős erősödésére lesz szükség. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!