4p

A gyanú akkor merült fel, amikor a brit tárgyalók mindössze néhány órával a bemutatása után birtokába jutottak egy bizalmas, "politikailag robbanékony" dokumentumnak.

Aggodalmak merültek fel az Európai Unió tárgyalóinak részérő azzal kapcsolatban, hogy a brit titkosszolgálatok kémkednek az Egyesült Királyság európai uniós tagsága megszűnésének feltételrendszeréről szóló egyeztetéseken - jelentette a The Daily Telegraph csütörtökön, a tárgyalások újabb fordulójának kezdetén.

A konzervatív brit napilap egy magas rangú, de meg nem nevezett európai uniós forrásra hivatkozva arról írt, a brüsszeli tárgyalócsoportban azt követően merültek fel aggodalmak, hogy a brit fél július elején birtokába jutott egy olyan bizalmas dokumentumnak, amelyeket röviddel azelőtt ismertettek európai uniós tisztségviselők egy ülésén.

A kémkedésről szóló aggodalmakat Sabine Wayand, a kilépési tárgyalásokat az EU részéről vezető Michel Barnier helyettese megosztotta az Európai Tanács Brexittel kapcsolatos munkacsoportjával a testület július 13-i ülésén - részletezte az újság.

A The Daily Telegraph úgy tudja, a brit tárgyalók július 5-én, mindössze néhány órával a bemutatása után birtokába jutottak egy "politikailag robbanékony" dokumentumnak. A brit kormány Theresa May miniszterelnök vezetésével következő nap tartotta ülését Chequersben, amelyen a többi között arról is szóló Brexit-stratégiát fogadtak el, hogy szabadkereskedelmi térség létrehozását javasolják az Európai Uniónak az áruk kétoldalú forgalmára vonatkozóan.

A brüsszeli dokumentum a brit lap szerint rendkívül negatív becsléseket tartalmaz az Európai Bizottság részéről az arról szóló brit tervekkel kapcsolatban, hogy a szigetország valamilyen formában az EU belső piacának része maradjon az áruforgalom tekintetében a Brexit után. A The Daily Telegraph forrása szerint a brit kormány órákon belül "a legmagasabb szinten" kezdett lobbizni, hogy megakadályozza az Európai Bizottságot a dokumentum nyilvánosságra hozatalában. Ezt ugyanis széles körben a Chequers-terv elleni megelőző csapásként tekinthették volna.

A forrás nem részletezte, mit takar a legmagasabb kormányszint, a lap viszont emlékeztetett arra, hogy Theresa May aznap a német kancellárhoz, Angela Merkelhez látogatott egy sebtében egyeztetett találkozóra, amelyen egyetértettek abban, hogy a Brexit-tárgyalások kritikus szakaszhoz értek.

A brit törekvések sikeresnek bizonyultak a dokumentum nyilvánosságra hozatalának megakadályozására. A The Daily Telegraph szerint az Európai Bizottság arra figyelmeztetett a prezentációban, hogy az Egyesült Királyság hosszú távon az EU-val szemben versenyelőnybe kerülne azzal, ha szolgáltatások kétoldalú kereskedelmében nem, az árukéban viszont szoros kapcsolatot tartana fenn a közösséggel a kilépés után. A becslésen alapuló modell szerint ez 15 éven belül a bruttó össztermék (GDP) 8-9 százalékos erodálódásához vezetne az EU egységes belső piacán. 

A lapnak egy másik magas rangú, a Brexit-tárgyalásokban érintett diplomata a kémkedés gyanújáról megjegyezte, mindig is voltak ezzel kapcsolatos félelmeik.

A The Daily Telegraph szerint Brüsszelben intézkedéseket hoztak a biztonsági kockázatok csökkentésére a tárgyalásokon. A résztvevőktől például elkérik telefonjukat és más eszközeiket az egyeztetések kezdetén. 

A kémkedéstől, úgy tűnik, a brit fél is tart: tavaly olyan fényképek készültek David Davis akkori brit Brexit-miniszterről, amelyen Faraday biztonsági aktatáskával látható. A politikus még az Apple-óráját is lecserélte, nehogy feltörjék a mikrofonját. Emellett beszámolók szerint a brit tárgyalók saját nyomtatót visznek a tárgyalásokra, nehogy az európai uniós eszközökön titkos másolatok készüljenek a dokumentumokról - írta lap.

Brit tisztségviselők túlzónak nevezték az újságnak a kémkedéssel kapcsolatos brüsszeli aggodalmakat, mondván, hogy a brüsszeli bürokráciában vannak szivárogtatók, és rengeteg jó, információt adó forrás akad.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!