2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az ukrán háború számos gazdasági hatással is jár, amelyek érinteni fogják Magyarországot is. Az eltűnő orosz és ukrán turisták a tavalyi GDP növekedés egyik motorjára, a turizmusra hathat negatívan, mondta el a Trend FM Reggeli monitor című műsorában kollégánk, Király Béla.

Hiába indult jól az év a hazai idegenforgalomban, úgy tűnik, az ukrán háború megtöri a pozitív trendet. A háború és a bevezetett szankciók miatt az orosz és az ukrán turisták döntő többségéről lemondhat a szektor. Ráadásul az elmúlt napokban olyan hírek láttak napvilágot, hogy immár nem csak a hadban álló felek, de számos tengerentúli vendég is visszakozott a magyarországi utazástól.

A Covid után „lábadozó” turizmust érő újabb csapás azért is jelent problémát, mert a tavalyi a GDP növekedésben komoly szerepe volt. Igaz ebben az is közrejátszott, hogy a járvány miatti korlátozások miatt nagyon alacsony bázishoz képest sikerült látványos növekedést elérni, hangzott el a Trend FM műsorában. Király Béla arról is beszélt, hogy egyelőre nehéz felmérni, hogy a kieső orosz és ukrán turistákat máshonnan érkező vendégekkel lehet-e pótolni, hiszen Európa szerte komoly verseny lesz az üdülőhelyek között, ami elvileg akár árcsökkenéssel is járhat.

Annak ellenére, hogy a határok megnyitásával a magyar turisták közül többen utazhatnak külföldre, nem feltéten fogja a belföldi turizmust visszavetni. A forint gyengülésével ugyanis megdrágul az utazás, így a magyarok többsége jó eséllyel idén nyáron is elsősorban belföldön fog pihenni.

A háborúnak egyébként a magyar gazdaságra van más negatív hatása is van, a megdráguló energiahordozók ugyanis rontják a magyar versenyképességet is. Makrogazdasági szinten ráadásul a külkereskedelmi és a fizetési mérleget is terheli ezek importja. A Magyarország által termelt és exportált cikkek árai ugyanis jóval kisebb mértékben nőttek, mint ezek az importtermékek.

A teljes beszélgetés itt hallgatható meg:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!