Az elmúlt hónapok visszaesése után júniusban nőtt az ipari termelés májushoz képest, azonban egy visszafogott növekedésről van szó, mivel a húzóágazatokat továbbra is negatív trend jellemzi - kommentálta a KSH szerdán közölt adatait az MBH Bank.
A bank szerint az ipar teljesítményének elsődleges oka a gyenge külső kereslet, ami ráadásul a legnagyobb alágazatokat, a járműgyártást, illetve a villamos berendezés gyártást (akkumulátor-gyártás) kiemelten érinti. A magyar ipar az exportkitettsége miatt erősen függ a nemzetközi környezettől (leginkább Németországtól), így amíg az európai konjunktúra nem mutat növekedést, addig itthon sem várhatunk számottevő javulást az iparágtól - fogalmazott a pénzintézet.
Ugyanakkor pozitívumként írt arról, hogy az előző hónaphoz képest az ipar két fontos ágazata, a járműgyártás és az akkumulátorgyártás is növekedni tudott, de egyetlen havi adatból még nem érdemes következtetéseket levonni. Megjegyezte még, hogy kedvezőtlen trendeket sejtetnek a rendelési adatok is: a feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 28 százalékkal kisebb volt a 2023. júniusinál. Az új belföldi rendelések 4,2 százalékkal csökkentek, az új exportrendelések 0,7 százalékkal nőttek.
A német ipar még mindig negatív trendben van, ráadásul Németországban 2024-ben alig lesz gazdasági növekedés. Habár júniusban a német ipar új rendelései jelentősen, 3,9 százalékkal nőttek májushoz képest. Ebben elsősorban a magyar gazdaság szempontjából fontos autóipari megrendelések játszottak szerepet, amelyek egy hónap alatt 9,3 százalékkal nőttek és a német termelés is növekedést mutatott, havi bázison 1,4 százalékkal - utaltak a német gazdasági fejleményekre.