2p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miközben a nyugdíjak reálértékét biztosítja a kormány a kiegészítő emeléssel, a legalacsonyabb bérből élők különösen nehéz helyzetbe kerültek idén. 

Már az év eleje is nehezen indult a legkisebb bérből élők számára, hiszen a kormány, a munkaadói és munkavállalói szervezetek nem tudtak egységes álláspontra jutni az idei minimálbér-emelést illetően. Hagyományosan ez a kérdés év végén dől el, ha nem sikerül, akkor pedig a kormány határozza meg a következő évi minimálbér összegét. Tavaly év végén azonban a kormány gyakorlatilag kivonta magát ebből a kérdésből és látva a szakszervezetek között kialakult problémát, nem oldotta fel azokat egy döntéssel. 

Kevesebbet ér a fizetés (Fotó: MTI)
Kevesebbet ér a fizetés (Fotó: MTI)

Végül csak január végén sikerült megállapodni a minimálbér összegét illetően, a döntés azonban nem volt visszamenőleges hatályú, csak februártól lépett életbe. Az emelés mértéke 4 százalék volt ugyan, de éves viszonylatban csak 3,6 százalékos keresetnövekedést tapasztalhatnak az érintettek. 

Ezzel szemben a legfrissebb inflációs adat rávilágít arra, mennyire nehéz helyzetbe sodródtak a minimálbéresek idén. A Központi Statisztikai Hivatal szerint júliusban 4,6 százalékkal emelkedtek az árak éves viszonylatban. Az év eddig eltelt részét nézve pedig 4,2 százaléknál jár az inflációs ráta. 

Vagyis a minimálbérek reálértéke 0,57 százalékkal csökkent. Tehát kevesebb termékre, szolgáltatásra futja most, mint egy évvel ezelőtt az alacsonyabb fizetésből. 

A probléma azonban nemcsak azokat érinti, akik a legkisebb fizetésből élnek, hanem azokat is, akik a minimálbér mindenkori összegéhez kötött szociális juttatásban részesülnek. Ők a táppénzesek, az álláskeresési járadékosok és a gyed-ben részesülők, ám nem mindenki jár egyformán rosszul. 

A minimálbérhez kötött gyed esetében visszamenőleg januárra is érvenyesítette a kormány az emelés hatását, ebből kifolyólag az érintetteknél kisebb mértékű a juttatás reálszintű csökkenése. Éves viszonylatban ugyanis megvan a 4 százalékos növekedés, ezzel szemben áll a 4,2 százalékos inflációs. Az értékvesztés tehát csak 0,19 százalék. 

A táppénzesek és az álláskeresési járadékban részesülők azonban éves viszonylatban a minimálbéresekhez hasonló helyzetben vannak. Juttatásuk 0,57 százalékkal ér kevesebbet, mint egy évvel ezelőtt. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!