Karácsony Gergely a szövetség elnökségi ülését követően arról beszélt, pozitív fejleményként értékelik, hogy a kormány élni kíván a helyreállítási alap hitelkeretének lehívásával. Továbbá azzal is "mélységesen" egyetértenek, hogy ezt a kormány teljes mértékben az energiarendszer fejlesztésére, átalakítására szeretné fordítani - tette hozzá.
A főpolgármester kifejtette, a forrásokat 2026-ig "kell elköltenie" a kormánynak, és ha Magyarországot fel akarjuk készíteni az emelkedő energiaárak korszakára és át akarjuk alakítani az energiarendszerünket, akkor "az önkormányzatok kiváló partnerek tudnak lenni ebben a folyamatban".
Az önkormányzatok rengeteg energiát használnak a nagyon fontos helyi közszolgáltatásokat biztosítására - jegyezte meg Karácsony Gergely. Kijelentette: ez történelmi lehetőség Magyarországnak, hogy elvégezze ezeket a nagyon jól megtérülő beruházásokat.
Pénzügy csőd elé néznek
Ha az önkormányzatok nem jutnak forrásokhoz annak érdekében, hogy kevesebb energiát használjanak, vagy több megújuló energiát tudjanak létrehozni, akkor szinte biztos, hogy pénzügyi csődöt jelent majd az önkormányzati szektor részéről - mondta Karácsony Gergely megjegyezve azt is, hogy az önkormányzati rendszert akkor találta meg az energiakrízis, amikor már eleve nagyon komoly pénzügyi problémáik voltak: nemcsak a koronavírus-járvány, hanem az elmúlt években, az önkormányzati rendszert hátrányosan érintő pénzügyi átalakítások miatt is.
Gémesi György, a MÖSZ elnöke, Gödöllő polgármestere (Gödöllői Lokálpatrióta Klub) közölte: Elisa Ferreira, az Európai Bizottság kohézióért és reformokért felelős biztosa március elején Magyarországra látogat, és a MÖSZ találkozót szervez 25-30 polgármesterrel, akikkel a biztos a tervek szerint konzultál majd a kohéziós alapok felhasználásáról.
Elmondta, a MÖSZ kezdeményezésére elindult energia kerekasztal keretében folyik a munka, és várhatóan március végére lesz kész a stratégiai anyag.
Emellett folyik a kormányzattal való egyeztetés is. Lantos Csaba energiaügyi miniszter kezdeményezésére a MÖSZ-t is meghallgatták, és a találkozó azt jelzi számukra, hogy a kormányzat nyitott egy együttműködésre - közölte Gémesi György.
Csőzik László (LMP-Jobbik-DK-MSZP-CÉL-Momentum-Mindenki Magyarországa-Párbeszéd-Magyar Liberális Párt) Érd polgármestere, a MÖSZ elnökségi tagja az említett stratégia anyag főbb pontjait ismertette. Ezek között szerepel az, hogy rövid távon kérnek segítséget a terheik csökkentésére, a kormány engedje meg a hitelfelvételi lehetőséget energiahatékonysági beruházásokra kormányzati egyedi engedély nélkül, továbbá a kormány segítsen a közvilágítás finanszírozásában, ugyanis - mint mondta - azt saját forrásból nem fogják tudni biztosítani, a saját bevételek nem elegendőek a fejlesztésekre.
Kérik azt is, hogy az energiaközösségek létrehozásában tovább lehessen lépni, alakítsanak ki szabályozást, az energiaszegénység leküzdése érdekében pedig az otthonteremtési támogatást hosszabbítsa meg a kormány, és energiahatékonysági beruházásokra lehessen azt fordítani. Továbbá kérik a szociális normatíva megemelését és azt, hogy az ötezer lakos feletti települések is részesülhessenek a szociális tűzifa támogatásból - mondta Csőzik László.
Márki-Zay Péter (MMM-Tiszta Vásárhelyért Egyesület) Hódmezővásárhely polgármestere, a MÖSZ elnökségi tagja arról beszélt, hogy az állam nagyon kis részben kompenzálja az önkormányzatok pluszfeladatait, és még ezt a forrást is "igazságtalanul, átláthatatlanul" osztják el. Ez ellen tiltakoznak, és azt kérik a kormánytól, hogy hozza nyilvánosságra az "elosztási metódust" - mondta.
(MTI)