A portálunkon ma megjelent külgazdasági és külügyminiszteri interjú volt a vezető témája kollégánk, Baka F. Zoltán rádiós nyilatkozatának, amit a Trend Fm Reggeli Monitor című műsorának adott.
Az interjúban Szijjártó Péter a járvány kapcsán a befektetéspolitikáról és az egészségügyi védekezésről beszélt részletesebben. Utóbbi kapcsán elmondta - idézte fel munkatársunk -, hogy reményei szerint már tavasz előtt megjelenhet a magyar piacon a kínai vakcina, míg az orosz készítmény esetében nem zárta ki, hogy mégis nagyobb mennyiség érkezhet hozzánk. (Korábban a magyar kormány tagjai részéről még olyan jelzések érkeztek, hogy bár ígéretes kutatások zajlanak Oroszországban, de az ottani gyártókapacitás nem alkalmas arra, hogy mások mellett a magyar igényeket is ki tudja szolgálni.)
Erről interjúnkban azt mondta Szijjártó Péter, hogy "ez egy folyamat, nyilvánvalóan egy oltóanyaggyártás kapacitás kiépítése nem megy ujjcsettintésre. Még az is lehet, hogy figyelembe tudjuk venni az orosz vakcinát nagy mennyiségben, ha úgy alakulnak az ottani kapacitások".
Ami a magyarországi befektetéseket illeti, tavaly volumenében Kína végzett az első helyen, míg két éve Dél-Korea. A miniszter arra hívta fel a figyelmet, hogy két egymást követő évben is ázsiai ország végzett az élen - utalva a keleti nyitás hasznosságára. Munkatársunk ehhez hozzátette, hogy darabszám tekintetében Németország lett az első.
A rádiós nyilatkozatban előkerült Joe Biden személye is. A leendő amerikai elnököt kemény szavakkal illette októberben, az amerikai elnökválasztás előtt a magyar külügyminiszter. Szijjártó Pétert megkérdeztük arról, hogy milyen politikai gesztusokat kell tennie a magyar kormánynak a fagyos helyzet feloldására, de a külügyminiszter szerint nem kell túlértékelni az amerikai kampány során elhangzott mondatokat. Reményét fejezte ki, hogy az új demokrata elnöki adminisztrációval jobb lesz a viszonyuk, mint volt 2016 előtt az akkori demokrata vezetéssel.
Végül, de nem utolsósorban a média helyzete, a talpon maradás, a finanszírozás kérdése került szóba a beszélgetésben. Lapcsaládunk két tagja - a Privátbankár és az Mfor - ugyanis szerdától átáll az előfizetéses rendszerre, ami azt jelenti, hogy napi 4-6 cikket - amelyeket a legjobbnak, legalaposabbnak, leginformatívabbnak tart a szerkesztőség - fizetőfal mögé teszünk, egy napra jutóan egy jelképes összegért, olcsóbban, mint amennyibe a napilapok kerülnek. Meggyőződésünk, hogy ez a jövő, az egyre bizonytalanabb hirdetési piac mellett meghatározóvá kell válnia a hírfogyasztásból származó bevételeknek.
A beszélgetést itt tudják meghallgatni: