4p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Ha a pesszimistább forgatókönyvek valamelyike teljesül, a kínai GDP-növekedés 5 százalék alá zuhanhat, az USA és az euróövezet pedig technikai recesszióba kerül az első félévre. Érkezett egy számszerű becslés is a koronavírus által okozott várható globális gazdasági kiesésre: 1100 milliárd dollárnyi növekedés tűnhet el.

Londoni makrogazdasági elemzők szerint ha az év közepéig nem sikerül megfékezni az új koronavírus okozta járványt Kínában, a kínai gazdaság idei egész éves növekedése 5 százalék alá lassulhat.

Forgatókönyvek: az optimistától a lidércesig

Az Economist Intelligence Unit (EIU), a világ egyik legnagyobb elemző és előrejelző intézete friss  tanulmányában közölte: alapeseti előrejelzési forgatókönyve az, hogy a jelenlegi közegészségügyi válsághelyzetet Kínában március végéig sikerül ellenőrzés alá vonni. A ház erre 50 százalékos esélyt ad, és modellszámításai ebben az esetben a kínai hazai össztermék (GDP) 5,4 százalékos idei egész éves növekedését valószínűsítik. (A friss hírek szerint az egy hónappal ezelőtti szintre esett vissza a vírus napi áldozatainak száma Kínában - ez alapján valóban a gyors megfékezés lehet a legvalószínűbb forgatókönyv,)

Az EIU 25 százalékos eséllyel jósolja, hogy a járványt már a következő napokban, február végéig sikerül megfékezni; ez a forgatókönyv 5,7 százalékos kínai GDP-növekedést feltételez 2020-ra.

A pesszimista forgatókönyv azt modellezi, hogy a kínai koronavírus-járvány terjedését június végéig sikerül megállítani. Ennek esélye az EIU szerint 20 százalék, és ebben az esetben a ház londoni elemzői 4,5 százalékos növekedést tartanának lehetségesnek a kínai gazdaságban.

A cég "lidércesnek" nevezett legrosszabb forgatókönyve azzal számol, hogy a járványt 2020 egészében sem sikerül megfékezni. Az EIU elemzői erre mindössze 5 százalék esélyt látnak, de számítási modelljük e forgatókönyv megvalósulásának esetére 4,5 százaléknál lassabb éves kínai növekedést jelez.

Az olaszok is számolgatnak

Az olasz kereskedelmi szövetség, a Confcommercio azzal számol, hogy a koronavírus 0,3-0,4 százalékponttal gyengítheti az olasz hazai összterméket (GDP) az idén.

A közel 700 ezer kis- és közepes céget tömörítő szervezet honlapján szereplő becslés szerint, ha a koronavírust nem sikerül felszámolni májusig, akkor akár 10 milliárd eurótól eshet el az olasz költségvetés.

A szervezet szakértőinek számításai szerint a március és május közötti időszakban 21 millió turista érkezését várták, de ha fennmarad az utak lemondásának jelenlegi üteme, akkor az idegenforgalmi ágazatnak 2,65 milliárd euró vesztesége lehet.
A jelentés összeállítói szerint a jelenleg karantén alatt álló zónákban található cégek együttes napi vesztesége 3 millió euró.

A SARS-nál nagyobbat üt a világgazdaságon a koronavírus - de mennyivel?

Az EIU szerint a koronavírus-járvány globális átszűrődő hatása mindenképpen nagyobb lesz a 2003-ban szintén Kínából kiindult, súlyos akut légzőszervi szindróma (SARS) elnevezésű járvány világgazdasági hatásainál, tekintettel arra, hogy a kínai gazdaság súlya a világgazdaságon belül ma sokkal nagyobb, mint a SARS-járvány idején volt.

Az EIU londoni elemzői mindezek alapján azzal számolnak, hogy ha a járvány globális terjedése folytatódik, az ezzel járó potenciális gazdasági felfordulás és a kínai kereslet egyidejű gyengülése miatt a világgazdaság idei egész éves reálnövekedése nem érné el a 2,5 százalékot.

Egy másik tekintélyes londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, az Oxford Economics legutóbbi tanulmányában közölte: modelljük azt mutatja, hogy az egész világra kiterjedő koronavírus-járvány esetében az idei év első felére zéróhoz közelítő világgazdasági növekedést feltételez, és az egész éves globális GDP-növekedési veszteség a világjárvány nélküli alapeseti prognózishoz képest 1100 milliárd dollárnak felelne meg.

A cég e forgatókönyve azzal is számol, hogy globális járvány esetén az amerikai és az euróövezeti gazdaság 2020 első felében technikai recesszióba kerülne.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!