4p

A közel-keleti helyzet eszkalációja, és az amerikai jegybank agresszív kamatvágása miatt érdemi erősödést láthattunk az olaj piacán. Az Mfor Üzemanyagár-figyelő aktuális elemzése szerint ez az árak további emelkedését hozhatja.

Ahogy egy héttel korábban jeleztük, az üzemanyagárak szép lassan emelkedni kezdtek, követve nemzetközi folyamatokat. Az olaj ára, és ezt követve a finomított termékek jegyzése is feljebb ment a tőzsdéken, ami elkezdett begyűrűzni a hazai piacra is, így a hétvégén 4 forintos áremelés érkezett.

Hogy a magyarországi árak követi a trendeket, az az uniós összehasonlításból is kiderült.

Az uniós Weekly Oil Bulletin friss adatai szerint ezúttal is kilenc olyan ország volt, ahol a magyar áraknál kevesebbet kellett fizetni a benzinért.

Ez persze nem újdonság, hiszen az elmúlt két hétben ugyanígy álltunk ebben a rangsorban.

Ezek alapján nem meglepő, hogy a magyar árak a régiós országokban tapasztalt mértékben változtak. Ahogy megelőző hetek rangsoránál láttuk, ezúttal is a mezőny közepére került a benzin ára, négy országban (Bulgáriában, Romániában, Lengyelországban, Csehországban) lehetett olcsóbban tankolni, és ugyancsak négyben (Szlovéniában, Szlovákiában, Ausztriában, Horvátországban) drágábban.

A gázolaj árának összehasonlításakor kevésbé szokott kedvező lenni a helyzet, mint a benzin esetében. Rendre 6-8 hellyel hátrébb van Magyarország ebben a sorrendben. A Top 10-be ezúttal sem kerültünk be, ám örvendetes, hogy az egy héttel korábbihoz képest két helyet javítottunk, vagyis a magyar árak összehasonlítva olcsóbbak lettek.

A fent említett javulás a regionális sorrendben is visszaköszön. A gázolaj-áraknál egy helyet javított Magyarország.

A Központi Statisztikai Hivatal immár csak havonta egyszer teszi közzé az ár-összehasonlító elemzését, így azt ezúttal sem tudjuk idézni, ugyanakkor az Mfor Üzemanyagár-figyelő számításai szerint a benzin esetén viszonylag bőven a környező országok átlaga alatt alakultak a hazai árak, gázolaj esetén pedig minimálisan csúsztak be a hazai árak az átlag alá.

Minden a drágulás irányába mutat

Ahogy azt cikkünk elején is jeleztük, hétközben ugyan nem volt érdemi mozgás a hazai piacon, ám szombaton már drágult a benzin ára. Ráadásul úgy tűnik, hogy ez sajnos csak az első lépés volt, és további áremelés várható a következő időszakban.

Az olaj nemzetközi jegyzése ugyanis tovább emelkedett, míg egy hete 72 dollár alatt volt az Európában irányadó Brent tőzsdei ára, addig csütörtökön már 75 dollárig szökött fel. Igaz, pénteken ehhez képest kisebb korrekció jött, de így is 74 dollár felett kereskedtek az energiahordozóval.

Újabb áremelés jöhet a jövő héten
Újabb áremelés jöhet a jövő héten
Fotó: Depositphotos

Az elemzők az olaj heti drágulását két fontos tényezőre vezetik vissza. Egyrészt a közel-keleti helyzet ismét eszkalálódott, azt követően, hogy az Irán-barát Hezbollah tagjai ellen kommunikációs eszközök (csipogók és walkie-talki) felrobbantásával követtek el támadást, majd a hét során Izrael légi csapásokat is végrehajtott a szervezet ellen Libanonban.

Az elemzők egy része attól tart, hogy miközben Gázában továbbra sincs tűzszünet, most újabb front nyílik. Ráadásul a mostani támadás még közelebb hozott egy iráni válaszcsapást, aminek komoly következményei lennének.

De nemcsak a fegyveres konfliktus játszott szerepet az árak mozgásában, hanem az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed szerdai jelentős, 50 bázispontos kamatvágása is. A Fed illetékesei ugyan a lépést azzal magyarázták, hogy szeretnék megelőzni az esetleges recessziót, a befektetők nem feltétlenül ezt olvasták ki belőle. Ők ugyanis azt látják most, hogy a kamatcsökkentések jellemzően élénkítik a gazdasági aktivitást és az energiakeresletet. Az élénkülő kereslet reményében pedig az olaj ára is megugrott.

A következő hetek gazdasági adatai megmutatják majd, hogy a recessziós félelmek mennyire megalapozottak. Amennyiben a munkaerőpiaci vagy a GDP-adatoknál nem látunk megtorpanást, akkor valószínűleg a vevők dominálnak majd az olaj piacán is, ami további áremelkedést hozhat.

Ami a következő napok hazai üzemanyagárait illeti, prognózisunk szerint a nemzetközi folyamatok a hazai kutakon is érvényesülnek. Emiatt kisebb, 4-5 forintos áremelkedésre számítunk, ez érintheti majd mind a benzin, mind a gázolaj árát.

A grafikonok a cikkünk megjelenésekor aktuális adatokat mutatja, ezek azonban később frissülhetnek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!