3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Fosun sanghaji székhelyű gyógyszercég szerdán bejelentette, hogy százmillió dózis koronavírus elleni vakcina behozataláról kötött megállapodást a német BioNTech gyógyszergyártóval, amely az amerikai Pfizerrel közösen fejlesztette ki oltóanyagát.

A Fosun a hongkongi értéktőzsdére szerdán eljuttatott közleményében arról számolt be, hogy a BioNTechkel kedden megkötött megállapodás értelmében a Pfizer/BioNTech vakcina kizárólagos fejlesztője és értékesítője lehet Kína szárazföldi részén, amennyiben erre a kínai hatóságok engedélyét is megkapja.

A BioNTech 2021-ben legkevesebb százmillió dózist szolgáltat a vakcinából Kína kontinentális területére. A Fosun előlegként 125 millió eurót fizet ki a BioNTechnek december 30-ig, a fennmaradó 125 millió eurót pedig azt követően bocsátja a német cég rendelkezésére, miután megkapja a szükséges engedélyeket a kínai hatóságoktól az oltóanyag belföldi értékesítésére. A Fosun az éves bruttó nyereség 65 százalékát, a BioNTech pedig a 35 százalékát könyvelheti majd el a vakcina kínai forgalmának - áll a közleményben.

Forrás: Depositphotos
Forrás: Depositphotos

A Fosun mindazonáltal arra figyelmeztette részvényeseit és a potenciális befektetőket: egyelőre nincs garancia arra, hogy Pfizer/BioNTech vakcináját valóban fejleszthetik és értékesíthetik majd Kínában.

Jelenleg összesen öt kínai fejlesztésű koronavírus-oltóanyag tart a klinikai tesztek ötödik fázisában. Ezeket egyebek mellett az Egyesült Arab Emírségekben, Brazíliában, Peruban és Pakisztánban is tesztelik.

Hogy áll a kínai program?

Kína júliusban indította el azt a sürgősségi programot, amelynek keretében a hazai fejlesztésű, kísérleti vakcinák közül hármat alkalmaznak a fertőzés veszélyének különösen kitett emberek körében. Az oltóanyagok közül kettőt az állami kézben lévő Sinopharm leányvállalata, a China National Biotech Group (CNBG), a harmadikat pedig a Sinovac Biotech dolgozta ki. November végén a Sinopharm közölte, hogy már mintegy egymillió embert oltottak be kísérleti vakcináival. A Sinopharm mindkét vakcinája az emberi sejtekben szaporodni képtelen, inaktivált vírust tartalmaz, amely a szervezet saját immunreakcióját váltja ki. A klinikai tesztek adatai alapján mindkét oltóanyagból fejenként két dózisra van szükség a védettség kialakulásához.

A CGTN kínai székhelyű, nemzetközi hírcsatorna szerdán arról számolt be, hogy a Sinovac féle oltóanyagból csaknem kétmillió dózis tart éppen Brazília felé, ahol július óta a klinikai tesztelése is folyik. A Sinovac továbbá közölte, hogy Indonézia és Törökország számára is készítenek elő vakcinákat, gyártási kapacitásuk pedig az évi 600 millió dózist éri majd el az év végére. Jóllehet, a vállalat még nem kapta meg a forgalmazási engedélyt Kínában, de már készen áll az oltóanyagok belföldi piacra bocsátására.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!