A korrupcióellenes intézkedések és a jogállamiság érvényesítése is meghatározza Magyarország viszonyát a szomszédos országokkal Marki-Zay Péter megválasztása esetén, derült ki az ellenzéki jelölt nyilatkozatából, amit a balkaninsight.com című angol nyelvű lapnak adott.
Ebben megismételte a korábban már elhangzott ígéretét, hogy hatalomra kerülése esetén kiadja Észak-Macedónia volt miniszterelnökét, Nikola Gruevszkit, aki az igazságszolgáltatás elől Magyarországra szökött hazájából, és aki 2018 óta él Budapesten, miután politikai menedékjogot kapott.
A 24.hu által észrevett anyagban ugyanakkor van egy, a magyar gazdaság szempontjából sokkal érdekesebb kijelentés is. Márky-Zay Péter ugyanis nyilatkozatában arra utalt, hogy Hernádi Zsoltot, a Mol elnök-vezérigazgatóját esetleg kiadnák Horvátországnak.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, október végén derült ki, hogy Horvátországban börtön vár Hernádi Zsoltra. A horvát legfelsőbb bíróság ugyanis megerősítette a Zágráb megyei bíróság korábbi elsőfokú elmarasztaló ítéletét Ivo Sanader volt horvát kormányfő és Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója egyesített perében. Igaz, a Mol csoport jelezte, hogy a horvát eljárások során tapasztalt súlyos igazságtalanságok és jogsértések miatt Hernádi Zsolt a horvát alkotmánybírósághoz fordul jogorvoslatért.
Horvátország már korábban nemzetközi elfogatóparancsot adott ki Hernádi ellen, de a magyar kormány megtagadta annak végrehajtását. Magyarország arra hivatkozott, hogy egy korábbi magyarországi bírósági ítélet felmentette a MOL-vezért minden jogsértés alól, és az EU-s jogszabályok nem teszik lehetővé, hogy ugyanabban a tárgyban két különböző ország bírósága hozzon (akár eltérő) ítéletet.
Márki-Zay Péter azonban azt hangsúlyozta a Balkaninsightnak, hogy a nemzetközi elfogatóparancs olyan dolog, amelyet bármely kormánynak mindig tiszteletben kell tartania.
Ha valaki ellen a büntetőjog megsértése miatt nemzetközi elfogatóparancsot adnak ki, Magyarország semmiképpen se támogassa az illetőt
– mondta az ellenzéki jelölt.
Arra a kérdésre, hogy komolyan gondolja-e Magyarország 50. leggazdagabb emberének, Hernádinak a kiadatását, aki az ország egyik legnagobb vállalatának élén áll, válasza meglepően egyértelmű:
Igen. Együtt fogunk dolgozni a horvát hatóságokkal mindenféle bűncselekmény vádemelésében.