2p

Szakértők szerint van olyan szcenárió az agrárporondon, amely az Egyesült Államoknak nem igazán kedvező. 

A szója és a kukorica két olyan termék, amely nagy mennyiségben érkezik az Egyesült Államokból Európába. Mindkettő rajta van azon a listán, amelyen azok az áruk szerepelnek, amelyek behozatali vámját megemelheti az EU válaszul Donald Trump importvámemeléseire.  A másik megoldás a behozataltól való függés csökkentése – derült ki a The Conversation cikkéből.

Európa a második világháború után átvette az Egyesült Államoktól a mezőgazdasági termelés ipari modelljét. Ez részben a Marshall-tervvel függött össze, aminek terhére az Újvilágból vásárolták meg az éhező lakosságú európai országok az állattenyésztésük felfuttatásához szükséges takarmány-alapanyagot. Az 1950-es évektől kezdődően megnövekedett hús-, tej-, tojás- és tejtermékigényeket csak az ipari módon működő mezőgazdaság tudta biztosítani. Ugyanakkor a 20. század vége óta a számos diszciplína tudományos kutatói a szociológiától kezdve a közgazdaságon át az állatorvoslásig arra figyelmeztetnek, hogy ez a modell súlyos hátrányokkal jár.

Geopolitikai sakkjátszmák és ingadozó tőkepiacok – Hogyan pozícionáljuk befektetéseinket?
A témában a Klasszis Média május 27-én 17 órától geopolitikai szakértők, gazdasági elemzők, befektetési szakemberek részvételével tart rendezvényt.

Vegyen részt Ön is! Klasszis Befektetői Klub - részletek és jelentkezés >>

Az európai mezőgazdaság elmúlt 150 évét két szakaszra osztják a gazdaságtörténészek. Az első 1870 és 1930 között az organikus módszer időszaka volt, amit felváltott az 1945-től elterjedt ipari rendszer. Az elsőben is nőtt a mezőgazdasági termelés intenzitása, de ezt a jobb szaporítással, etetéssel, az állategészségügy és -higiénia javításával érték el. Az agrárgazdaság megmaradt helyi, regionális tevékenységnek és helyben tartotta a lakosság jelentős részét. Az ipar termelés olyan kunsztokat hozott, mint az állatok mesterséges megtermékenyítése, az automata fejőgép, a tejtermékek hűtése. Hátulütője a megnövekedett környezetterhelés és a farmgazdálkodás tőkeigényének megugrása. Megjelent kergemarhakór vagy a madárinfluenza az óriási állatállományokban. A szakértők ma már úgy vélik, hogy ideje lenne tanulni a régi módszerből. Ez van az organikus biogazdálkodás népszerűségének növekedése mögött, ami a takarmányimport-szükséglet csökkentésével fityiszt mutathat Donald Trumpnak is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!