4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Még legalább két hónapig lakásfogságra vannak ítélve a lakosok.

Több mint egy héttel a lakhelyelhagyási tilalom bevezetése után Brüsszelben és más nagyobb belga városokban egy furcsa szokás honosodott meg. Minden este 8 órakor kitárulnak az ablakok, az emberek kitódulnak az erkélyre, vagy a házuk elé, és tapssal, valamint hangos csörömpöléssel „biztatják” a koronavírus-járvánnyal elkeseredett küzdelmet folytató egészségügyi dolgozókat. A nagyjából 5 percig tartó produkció azonban arra is jó, hogy a napok óta egyfajta ostromállapotban élő emberek kicsit kiengedjék magukból a feszültséget.

Nem megszokott utcakép
Nem megszokott utcakép

Amikor ezek a sorok íródnak, Belgium (még) közepesen fertőzött országnak számít, mint ahogy közepesen fegyelmezettnek mondhatók a lakói is. Vasárnapra a diagnosztizált betegek száma elérte a 3400 főt, és a hivatalos statisztikák szerint eddig 75 halálos áldozatot szedett a kór, zömében idős és beteg emberekről van szó. A járványgörbe néhány napja meredeken emelkedni kezdett: szombatról vasárnapra virradóra 586 új fertőzést regisztráltak. A hétvégén elérte az 1400 főt a kórházakban ápolt betegek száma. Járványügyi szakértők és orvosok március utolsó napjaira jósolják a járvány tetőzését, bár ebben senki sem lehet biztos.

Maggie de Block, a királyság egészségügyi minisztere egy hétvégi interjúban azt nyilatkozta, hogy a belgáknak előreláthatóan még legalább nyolc hétig együtt kell majd élniük a járvánnyal és az emiatt bevezetett korlátozásokkal. Amelyek a következő napokban várhatóan még tovább szigorodnak majd, ahogy a fertőzés ezreket fog ledönteni a lábukról. A hétvégén kétezer orvos írta alá azt a petíciót, ami arra sürgeti a kormányt, hogy tovább szigorítsa a korlátozásokat. Az érintettek többsége otthon vészeli át a fertőzést, egy ismerősünk például nem túl erős influenzás tünetekkel három nap alatt túl volt a nehezén. 

A jelenleg érvényben lévő kijárási tilalom csak a nevében az, hiszen bár mindenkinek a négy fal között maradást ajánlják a hatóságok, a lakóhely elhagyását nem büntetik. Vásárolni, „egészségügyi sétát” tartani, kerékpározni, és autóba ülni minden következmény nélkül lehet. De, csak rövid időre, maximum két fős csoportokban és a lakóhely közelében. 

Az élelmiszerboltok, a patikák, de még furcsa módon a fodrászatok is nyitva tartanak. Ahogy más városokban is, a napos idő ezen a vasárnapon is sokakat kicsalogatott a brüsszeli parkokba, ami nyilvánvalóan ellentétes az érvényben lévő korlátozások szellemével. Lovas, kerékpáros és gépkocsis rendőrjárőrök köröznek ugyanakkor mindenhol, és udvariasan figyelmeztetik azokat, akik túllőnek a célon. A parkban focizni például még két főnek sem szabad, mert az emberek gyakran a földre köpködnek és fertőzött a talaj – magyarázta el egy mellettünk lassító járőr, megszakítva egyórás, focival összekötött vasárnapi levegőzésünket.

A hatóságok eddig több mint 100 pénzbírságot szabtak ki főleg a tiltás ellenére nyitva tartó boltok tulajdonosainak és a gyülekezési létszámkorlátozásokat áthágóknak. A többség mégis igyekszik betartani az utasításokat, ami azon is lemérhető, hogy a szokásosnál jóval kevesebben vannak az utcán, a gépkocsik forgalma pedig 66 százalékkal visszaesett. 

Belgium az egészségügyi szolgáltatások színvonalát tekintve Európa élvonalában jár, az egyébként jól felszerelt kórházak mégis egyre nehezebben birkóznak meg a növekvő számú beteggel. Két héttel ezelőtt nagy feltűnést keltett egy orvosprofesszor, aki matematikai alapon, a koronavírus terjedési adatai alapján levezette, hogy Belgiumban szélsőséges esetben akár a lakosság 8 százaléka, akár 850 ezer ember is megbetegedhet. A konklúzió: a kórházi ágyak és a berendezések száma messze elmarad a kívánatostól.

Más országokhoz hasonlóan Belgiumban sincs elég védőmaszk, sem az egészségügyben, sem pedig a civilek számára. Az első szállítmányok most érkeznek, a hétvégén két Kínából érkező szállítmánnyal körülbelül 10 millió védőmaszk érkezését várták. Ezek nagy része közönséges maszk, a többi az egészségügyi dolgozók számára rendszeresített FFP2 és FFP3 típusok. 

Belgium annyira a koronavírus-járványra koncentrált ezen a március 22-i vasárnapon is, hogy szinte teljesen elfelejtődött egy napra pontosan négy évvel ezelőtti esemény, ami azóta is tartó mély traumát okozott az országnak. 2016. márciusának ezen a napján robbantották fel magukat az Iszlám Államra felesküdött terroristák a brüsszeli reptéren és egy forgalmas metróállomáson, közel 40 ember halálát és több száz sérülését okozva. A terrortámadás negyedik évfordulóján, igaz egészen más okból, újra kihalt volt a zaventemi repülőtér és a brüsszeli metró. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!