6p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

100-150 éves működés után egy koronavírus-járvány kellett ahhoz, hogy Budapest híres kávézói, éttermei közül többen átmenetileg vagy örökre bezárjanak. Még a tőkeerős háttérrel rendelkezők is bajba jutottak.

Bár a kormány szerint sikeresen újraindították a gazdaságot és a magyar mentőcsomag szintén gyakorlatilag tökéletes volt, azért ha az ember sétál egyet Budapest belvárosában, akkor láthat olyan éttermeket, kávézókat, amelyek még mindig nem tudtak kinyitni a koronavírus-járvány okozta válság miatt, és közülük némelyik már soha többé nem is fog. Többek között zárva tart az 1887 óta létező Centrál kávéház, az 1902-ben indított Szabadság kávéház, valamint Budapest egyik legrégebbi étterme, a Kárpátia étterem, amely 1877 óta várta vendégeit.

Talán még kinyit a Centrál? Fotó: Vég Márton
Talán még kinyit a Centrál? Fotó: Vég Márton

A Centrál kávéház talán előbb-utóbb kinyit. Még tavaly március 17-én zárt be, a honlapján elérhető tájékoztató szöveg szerint határozatlan időre. 

A Társaság a kialakult Covid-19 járványhelyzet és az ezt követő kormányzati intézkedések miatt 2020. március 17-én felfüggesztette a Centrál Kávéház és Étterem üzemeltetését. Az újranyitás várható időpontja 2021. szeptember 1.

- ez viszont már a Centrál Kávéház Kft. beszámolójában olvasható.

Az biztos, hogy a kávéház, amely a XIX. és XX. században a különböző magyar szellemi, irodalmi, tudományos áramlatok központja volt, nem nyitott ki szeptember 1-én. A bejárati ajtóra kitett papíros szerint jelenleg a tervezett újra nyitás dátuma december 1-e. Maga a Centrál Kávéház Kft. legutóbb 2016-ban volt nyereséges, azóta hiába gyarapodott a bevétele 258 millió forintról 592 millió forintra 2019-ig, mindig veszteség lett a vége. Tavaly a márciusi zárásig 98 millió forintos forgalmat bonyolítottak, ez 45,5 millió forintos mínuszt eredményezett. 

A tulajdonos azonban meglehetősen tőkeerős, így van remény a nyitásra. A Centrál kávéház ugyanis a török Hasan Özyer tulajdonában van, aki több cikluson át parlamenti képviselő is volt Erdogan török elnök pártjának színeiben. Idén júniusban írtunk arról, hogy átadtak a felújított Matild Palotában egy új luxushotelt. Az ingatlan a török Öyzer csoport tulajdonában van, a céget azzal segítette Orbán Viktor kormányfő, hogy előzőleg nemzetgazdaságilag kiemeltnek nyilvánította a felújítást. Próbáltuk keresni a kávézót, hogy van-e remény a nyitásra, de nincs olyan nyilatkozó, aki erről tájékoztatást tudna adni.

Az 1902-ben nyitott Szabadság Kávéház, a neves magyar költő, Ady Endre kedvenc grand caféja volt

- szól a Szabadság bisztró bemutatkozása.

A honlapján elérhetó információk alapján csak átmenetileg vannak zárva. Az biztos, hogy a mögötte álló cég, a Szabadság Bisztró Kft. masszívan veszteséges. Legutóbbi beszámolójában is már az szerepel, hogy mivel a saját tőke összege tartósan a jegyzett tőke összegének fele alá csökkent, ezért a tulajdonos a jövőben pótbefizetést teljesít. A tulajdonos Back of House Kft.-én keresztül egy osztrák cég. Már 2019-ben is csak 86 millió forint bevétele és 96 millió forint vesztesége volt a Szabadság Bisztró Kft.-nek, ami 2020-ban újabb közel 100 millió forintos mínuszt hozott össze. A számokat az is ronthatta, hogy egy jelentős felújítás után eleve csak 2019 áprilisában nyitottak ki, és a koronavírus-járvány miatt hamarosan újra be kellett zárniuk.

Szintén sokak törzshelye volt a Gerlóczy Cafe a belvárosi Kamermayer Károly téren, de jelenleg szintén zárva. A kávézó mögött álló Gerlóczy Kávéház Vendéglátó Kft. idén március és július között végelszámolás alatt volt, de az eljárás befejezése a cég fennmaradásával történt. Az egyik tulajdonos T. Nagy Tamás, aki korábban sajtkereskedőként volt ismert, a vállalkozás 2016-2019 között 300-400 millió forintos forgalmat bonyolított minimális nyereséggel, de 2020-ban csak 89 millió forint bevételük volt, ami 48 millió forintos veszteséget okozott.

A COVID-19 koronavírus világjárvány okozta helyzet a Gerlóczy Kávéház Vendéglátó Kft. gazdálkodására összességében negatív hatással van. A világjárvány elsősorban az alábbi hatásokat fejtette ki: A üzeltmenetben jelentős árbevétel visszaesés volt tapasztalható, a hatályos előírásoknak megfelelőne időközönkénti teljes zárással. A társaság 2021.02.28.-án döntött arról, hogy végelszámolással meg kívánják szüntetni a céget

- olvasható a 2020-as beszámolóban. A cég azonban nem szünt meg, így talán még valamikor újra kinyit a hangulatos kávéház.

Elvileg a Kárpátia étterem is csak ideiglenesen van zárva a Ferenciek terén, de a mögötte álló Kárpátia Étterem Kft. már november óta felszámolás alatt van.  A Kárpátia Étterem Kft. tulajdonosa az Eastinvest Kft. és Niklai Ákos, aki 15 évig volt a Szállodaszövetség elnöke, 2016. decemberében mondott le személyes okokra hivatkozva. A cég bevételei az elmúlt években 300 millió forint körül alakultak. Például 2018-ban 350 millió forintot, míg 2019-ben 290 millió forintot könyvelhettek el, ami 12 millió forintos nyereséghez, illetve 19,3 millió forintos veszteséghez volt elég. 

A 2020-as számok viszont a koronavírus járvány miatti zárás okán rosszul alakultak: novemberig mindössze 36,6 millió forint folyt be, ami 87 százalékos visszaesést jelent. Ez pedig 62,9 millió forintos veszteséget eredményezett. A cég beszámolója szerint az étterem tavaly márciustól elveszítette a célközönségét (külföldi turisták, üzletemberek, konferenciarésztvevők, valamit kormányzati, önkormányzati protokoll rendezvények résztvevői). Az étterem nyáron sem nyitott ki.

A 100 százalékos munkaidő csökkentésre a gazdasági akcióterv keretében nem volt mód bértámogatás igénylésére. Bevételek tervezhetetlenek, az újranyitás lehetősége ellehetetlenült

- olvasható a beszámolóban.

Tehát az étteremnek a járvány és a kormányzati intézkedések miatt nem volt bevétele, bértámogatást és vissza nem térítendő állami támogatást sem kaptak. Így pedig novemberben a cég felszámolása mellett döntöttek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!