4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A szupermarketek nem hajlandók továbbra is alacsonyan tartani a cukor árát. A kormány befagyasztotta a kenyér árát és korlátozta az étolaj exportját.

Március utolsó teljes hetében 13 százalékkal, 60,33 rubel/kilogrammra emelkedett a cukor termelői ára Oroszországban – közölte a hét elején az orosz mezőgazdasági minisztérium. A szaktárca gyorsan hozzáfűzte, hogy a cukor tőzsdei ára is nőtt a New York-i börzén, igaz csak 3,7 százalékkal ugyanezen időszak alatt. Egy tonnáért 424 dollárt kérnek.

A fehér arany egy moszkvai polcon. Fotó: Ria Novosztyi
A fehér arany egy moszkvai polcon. Fotó: Ria Novosztyi

Az orosz vámhatóság és a versenyhivatal emberei egyszerre öt különböző orosz nagykereskedőnél végeznek ellenőrzést, mert túl magasnak találják az áremelkedés dinamikáját. Azt is észlelték, hogy ezek a cégek visszatartanak bizonyos mennyiségeket, hogy magas maradhasson az ár. 

Közben az Auchan, az O’Key, az Atak és más nagy szupermarket láncok gyakorlatilag beintettek az orosz hatóságoknak. Kivették a kedvezményes körből a cukrot, már nem alkalmazzák a 10-ről öt százalékra önként levitt árrést ennél az alapvető élelmiszernél, mint ahogy ezt teszik a tejtermékeknél, a pékáruknál és egyes zöldségeknél. A nagykereskedelmi láncok szövetsége szerint a mesterséges keresletnövekedés csillapítása és a folyamatos ellátás biztosítása a cél ezzel a lépéssel. A minisztérium „erősen javasolta” a cégeknek, hogy a következő mezőgazdasági szezonig, vagyis jövő tavaszig tartsák alacsonyan az árrést az említett termékeknél.

(Arról, hogy az orosz átlagemberek mennyire érzik meg a szankciókat, az alábbi, Szentpéterváron készült videóból kaphatunk képet. A videót az 1420 nevű orosz YouTube-csatorna készítette.)  

Itt érdemes megjegyezni, hogy Vlagyimir Putyin elnök már március közepén, tehát a nyugati szankciók kezdete után rendeletben figyelmeztette a nagyvállalatokat, hogy nem emelhetik alaptalanul az árakat. Szigorú büntetéseket is kilátásba helyezett, ha a szaporodó ellenőrzéseknél mégis ilyet tapasztalnak a hatóságok. Az összeg akár az éves nyereség 15 százaléka is lehet. Az ellenőrök a cukor ellátási láncának egészét vizsgálják, a termelőktől a nagy és kiskereskedőkön át mindenkit. Egyelőre egyetlen áldozatról tudni, ez a Prodimex cég, büntetése küszöbön áll a Ria Novosztyi hírügynökség szerint.

Viktoria Abramcsenko miniszterelnök-helyettes igyekezett megnyugtatni a lakosságot. Azt mondta, hogy a mintegy 2 millió tonnányi cukortartalék elegendő az új cukorrépa betakarításának kezdetéig, vagyis szeptemberig. Március első két hetében őrült felvásárlás kezdődött, akkor kezdett megugrani a cukor ára. Közölte továbbá, hogy leállították a kivitelt, ez is segíthet az ellátási gondok enyhítésében. 

A drágulás okai

Oroszország évente mintegy 6 millió tonna cukrot exportál és 5,8 millió tonnát fogyaszt. A kormány szerint a drágulást több tényező is indokolja: a termelési, a csomagolási, a szállítási és az energiaköltségek is felszöktek, a kereslet ugyancsak megnőtt, bizonyos térségekben a világon hiány van, ami szintén felfelé tolja az árakat.

A csomagolóanyagok ára 2-3 szorosára nőtt idén a tavaly év végihez képest. Az egyik legnagyobb cukortermelő területen, a Krasznodari körzetben az ottani papírgyárak igyekeznek áttérni a saját, értsd orosz alapanyag felhasználására. Egyelőre azonban a drága pénzen vett külföldi alapanyagból meglévő készleteket használják. A minisztériumban elismerték, hogy az egyik legnagyobb külföldi gyártó, a Tetrapack termékei már nem érkeznek az országba. Most az üveges és PET palackos csomagolás költségeit vizsgálják, ezeket egyébként már több termelő is használja.

A kenyérgyárak ugyancsak önmérsékletet tanúsítanak. De nem önszántukból, a kormány ugyanis az év végéig befagyasztotta a pékáruk árát. A termelők csak a március közepén érvényes árakat használhatják, cserébe összesen 2,5 milliárd rubel értékben állami támogatást kapnak. Az élelmiszerboltok tulajdonosait pedig megkérték, hogy legalább az év végéig ne emeljék a legolcsóbb fehér és barna kenyér áránál felszámított árrést.

Csütörtökön vált ismertté, hogy április 15-től augusztus végéig kiviteli kvótát vezetnek be a napraforgó olajra. Összesen 1,5 millió tonna exportját engedélyezik erre az időszakra. Az eddigi több ponttal szemben csak két kiviteli ponton lehetséges az export: nyugaton Kalinyingrádnál, Távol-Keleten pedig Vlagyivosztok kikötőjénél.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!