5p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Nem a random osztogatott állami támogatástól függött, hogy egy szórakozóhely milyen eredménnyel vészelte át 2020-at, hiszen vegyes a kép. Milliárdos veszteségen nem segített a pár tízmilliós kormányzati pénz, míg célzott állami támogatás nélkül is meg lehetett maradni. Például Covid-tesztelésből származó bevételből.

A turizmus mellett a hazai szórakoztatóipar szenvedhette el a legnagyobb károkat a koronavírus-járvány miatti kényszerű leállás miatt, de Orbán Viktor kormányfő tegnapi bejelentése szerint megvan az 5 millió beoltott, ezért újabb könnyítések léptek életbe. Ezek egyike, hogy zenés-táncos rendezvényeket is lehet tartani, amit védettségi igazolvánnyal lehet majd látogatni. Tehát már látszik a fény az alagút végén, lehet újra kisebb-nagyobb koncertre menni, ennek kapcsán az elérhető céges beszámolók alapján megnéztük, hogy a szórakozóhelyek miként vészelték át 2020-at.

Hiányzott a tömeg, üres lett a kassza
Hiányzott a tömeg, üres lett a kassza

Vegyes a kép: a félmilliárd forintos veszteségtől a minimális nyereségre egyaránt találni példát. Sőt, igazán találékony megoldást is találtunk, van olyan diszkós cég, amely Covid-teszteléssel szerzett magának extra milliókat. A főváros egyik legkedveltebb koncerthelyszíne, a Budapest Park éves bevételének szinte a 100 százalékát a tavaszi-nyári hónapokban termeli meg, csakhogy tavaly a vírus első hulláma miatt elmaradt a tavasz és igazából csak augusztus közepétől tért vissza átmenetileg minden a régi kerékvágásba.

Ez látszik is a Park működését irányító Kultúrpark Zrt. számain. A cég éves beszámolója októbertől októberig tart, tehát a tavaly november-decemberi pénzek nincsenek benne. Kár lenne szépíteni, hatalmasat bukott a társaság, amelyben a Park Events Kft.-n keresztül Gerendai Károly milliárdos üzletember is tulajdonos. Főleg a 2019-es remek évhez képest látványos a visszaesés: a 4,2 milliárd forintos forgalom 370 millió forintra zsugorodott, tehát közel 4 milliárd forint hiányzik a kasszából. Jegyértékesítésből például 2 milliárd forint helyett csak 126 millió forint, vendéglátásból pedig 1,7 milliárd forint helyett csak 200 millió forint folyt be. A 2019-es egymilliárd forintos profit helyébe pedig 492 millió forintos veszteség lépett. A társaság saját tőkéje pedig alacsonyabb lett, mint a társasági formára kötelezően előírt minimum jegyzett tőke.

A tulajdonos köteles intézkedéseket tenni a tőkehelyzet rendezése érdekében

- olvasható a beszámolóban.

Itt kell megemlíteni az állami támogatást. Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő még tavaly augusztusban jelentette be, hogy a kormány 2,1 milliárd forintos csomagról döntött a könnyűzenei klubok és a fesztiválszervezők támogatására. Az 500 fő alatti koncerthelyszínek maximum 9 millió forint, míg a nagyobb klubbok akár 30 millió forintban is reménykedhettek. A Kultúrpark Zrt. a nyertesek közé tartozott és 30 millió forint állami támogatást kapott, ami a jelek szerint nem sokat segített. A rossz időszaknak azonban lassan vége, hiszen a Park május 28-án kinyit. Belépni csakis védettségi igazolvánnyal lehet majd.

Sokkal kisebb, de kultikus belvárosi hely a Toldi Klub. A Bajcsy-Zsilinszky úton található klub egy fillér állami támogatást sem kapott az 500 fő alatti koncerthelyszíneknek meghirdetett kormányzati pályázatból. A Toldi Malomkő Kft. hat magyar tulajdonsa vélhetően nem ebből a cégből fog nagyon meggazdagodni, de a beszámoló alapján relatíve jól átvészelték 2020-at. A 2019-es 99 millió forintos forgalom ugyan lecsökkent 51,4 millió forintra, de a 11,1 millió forintos profitból így is megmaradt 8,1 millió forint.

Mi történt vidéken?

Egy miskolci és egy ózdi egységet néztünk meg, hogy mi történt velük a koronavírus-járvány alatt. Szintén kultikus hely az ózdi Rio diszkó, amely 1991. december 18-án nyitott meg, jelenleg Stijacic Radován az egyik tulajdonos, aki Böde Dániel válogatott labdarúgó menedzsere is, ellenben a cége szintén nem kapott támogatást. A Rio Kft. viszont alternatív megoldás után nézett, és kisebb csodát művelt: a 2019-es 3 millió forintos veszteséget 2020-ban 2,5 millió forintos nyereségre sikerült átfordítania. Persze ez nem a csúcs, hiszen például 2016-ban közel 25 millió volt a profit. Az alternatív megoldás pedig a koronavírus tesztelés volt, amiből 6,2 millió forint bevétele lett a cégnek. A Rio Kft. forgalma 95 millió forintról ugyan lecsökkent 70 millió forintra, amiből a diszkó 38 millió forintot termelt (2019-ben ez 65 millió forint volt), de a Covid-tesztelés, valamint Stijacic Radován sportügynöki tevékenysége végül így is az említett minimális nyereséget eredményezte.

A miskolci Helynekem klub éves szinten legalább száz koncert helyszínéül szolgál, volt már itt a Quimby, a Punnany Massif, a Csík, a Budapest Bár, a Vad Fruttik és a Kiscsillag is. Az 500 fő feletti kategóriában a H&Helynekem Kft. 30 millió forint állami támogatást kapott. A cég tulajdonosa Hankó Vanda, aki a beszámoló alapján elégedett lehet: míg 2019-ben 120 millió forintos forgalom csak 4,1 millió forintos nyereséghez volt elég, addig 2020-ban 60 millió forintos forgalom 10,7 millió forint profitot eredményzett. Tehát fele akkora bevételből dupla akkora nyereség lett. Köszönhető ez annak is, hogy a kiadásaik is 50 millió forinttal csökkentek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!