Ez azt jelenti, hogy nem kaphatnak pénzbeli kártérítést. Az érintettek így még akkor sem jogosultak a biztosítási sérelemdíjra, ha munka közben megsérülnek, esetleg halálos baleset éri őket.
A katasztrófavédelem berkein belül nagy felháborodást váltott ki, hogy a Belügyminisztérium nem köt új biztosítást. Már az merült fel megoldásként, hogy a tűzoltók egyénileg vagy tűzoltóságonként kössenek maguknak biztosítást - írja a Telex.
Arról, hogy nem hosszabbítják meg a baleset- és életbiztosítást, egy levélben értesítették a katasztrófavédelem munkatársait.
"Tájékoztatom, hogy a Belügyminisztérium és a Generali Zrt. között 2021. évben létrejött csoportos élet- és balesetbiztosítási szerződés 2023. április 11-én a szerződésben kikötött határozott időtartam lejártával megszűnt. A szerződés 4.6 pontja alapján a biztosító kockázatviselése a szerződés hatálya alatt bekövetkezett, de a megszűnést követően 5 éves elévülési időn belül bejelentett biztosítási eseményekre áll fenn. Kérem, hogy a fentiekről az alárendeltségébe tartozó állományt tájékoztatni szíveskedjen!”
A portál katasztrófavédelmi forrásokra hivatkozva azt írja, hogy a jelenlegi helyzetben a balesetet szenvedő tűzoltók biztosítási esemény esetén nem kapnak semmit, legfeljebb perelhetik a munkaadót.
Egyébként a Belügyminisztériumnak törvényi kötelessége lenne biztosítani a megbízásából dolgozó tűzoltókat, azonban a tárca április eleje óta nem tesz eleget ennek a kötelezettségének. Katasztrófavédelmi információink szerint a hír május eleje óta keringett a szervezetben, de csak az elmúlt hetekben kiküldött tájékoztatóval lett hivatalos. Most mindenki azt találgatja, vajon a valóságban mi történik, ha egy tűzoltó balesetet szenved vagy meghal szolgálat teljesítése közben.
A Lánglovagok egyébként azt írta, hogy azért nem sikerült új szerződést kötni, mert a februárban erre kiírt közbeszerzésre beérkező minden ajánlat magasabb volt, mint a Belügyminisztérium költségvetése. A szaklap szerint a minisztérium két évre 244 millió forintot szánt erre, miközben az Aegon évente 464 milliós, a CIG Pannónia évente 455 milliós, az Allianz pedig évente 1,558 milliárdos ajánlatot tett. Ez azért számít rengetegnek, mert a legutóbbi, 2021-es biztosítás mindössze 95 millió forintba került.