Az S&P legújabb, ütemezett hitelminősítésében megerősítette a magyar államadósság besorolását, egyben a stabil kilátásokat is. Jövőre 2,8 százalékos növekedést várnak, egyben azt is, hogy beáramlik a gazdaságba a rég óta várt uniós pénz.
Az S&P legutoljára júliusban mondott ítéletet a magyar gazdaság kilátásairól. Akkor stabil kilátásokkal a bóvli felé hajló BBB-/A-3' szinten hagyta a besorolást, megjegyezve, hogy érdemi kockázatok nincsenek a magyar gazdaságban. Egyben úgy vélte, hogy többek között az uniós pénzek miatt negatív kockázatok is vannak.
A dokumentum a kockázatok között említi Magyarország energiakitettségét, ugyanakkor elismeri, hogy hazánk komoly lépéseket tett annak érdekében, hogy több irányból szerezzen be energiát. A kihívások közé sorolják továbbá az Európai Bizottsággal meglévő politikai vitákat, azonban az S&P elemzői továbbra is azzal számolnak, hogy hamarosan megkezdődhet az európai uniós források folyósítása: 2024 első felére a források egy részének feloldásával számol a hitelminősítő - közölte a mostani hitelminősítésre reagálva a Pénzügyminisztérium.
Azóta változtak az ország gazdasági feltételei. A Központi Statisztikai Hivatal legutóbbi közlése szerint 7,9 százalékra lassult az éves infláció novemberben, ami tükrözi a Magyar Nemzeti Bank és a gazdasági kormányzat trendekbe vetett reményeit.
A hitelminősítő legutóbbi értékelése 0,1 százalékos, praktikusan nullás évet jósolt a gazdaságnak 2023-ra, a kilátások azóta tovább romlottak. Immár a gazdasági kormányzat is recessziót vár az idei évben. Nem mély, hanem oldalazó recessziót,
Jövőre ehhez mérten egy jelentős felpattanásra van kilátás, bázishatások, és általában a körülmények javulása miatt.
Az S&P idén egyszer már leminősítette az ország besorolását, jelentős részt az akkor még európai uniós rekorder 25 százalék feletti infláció miatt. Egyben legutóbbi döntésében kiemelte, hogy a főbb területeken megnyugvás van, értve ezalatt a forint árfolyamát, és a makrogazdasági fundamentumok alakulását.
Varga Mihály pénzügyminiszter ma arról számolt be Brüsszelből, hogy ha nem is az összes pénz, de jelentős forrásmennyiség juthat a magyar költségvetésbe.
Az uniós pénzügyminiszterek elfogadták Magyarország módosított helyreállítási tervét, újabb akadály hárult el a hazánknak járó források folyósítása elől – jelentette az Ecofin ülése után Brüsszelben a miniszter.
A tárcavezető kiemelte: mindez azt jelenti, hogy a helyreállítási terv az 5,8 milliárd eurós vissza nem térítendő támogatáson felül hivatalosan is kiegészült egy 3,9 milliárd eurós hitel résszel, valamint egy 0,7 milliárd eurós, szintén vissza nem térítendő kerettel a REPowerEU tervből. Ezt a tényezőt az S&P módszertana alapján még nem faktorálta, a piaci befektetők viszont fogják.