4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A forgalomban lévő készpénzállomány decemberben átlépett egy lélektani határt, 9 ezer milliárd forint fölé ment. Az okokról a Magyar Nemzeti Bankot (MNB) kérdeztük.

Aggódhat Toroczkai László. Pedig úgy tűnt, hogy a mai – vagy talán helyesebb úgy fogalmazni, az utóbbi másfél évtized – Magyarországán ritka fejleménynek lehetünk a részesei. Annak, hogy valami egy ellenzéki párt szája-íze szerint alakul.

A Mi Hazánk azon kezdeményezése kapcsán ugyanis, miszerint vegyék bele az Alaptörvénybe, hogy a készpénzhasználat alkotmányos jog, 2024 tavaszán maga Orbán Viktor helyezte kilátásba, kormánya ennek nem tesz keresztbe.

Végül ez a passzus mégse került be az Alaptörvény egyik tavalyi módosításába se – pedig volt vagy három. Az utolsóra – összességében a tizennegyedikre – karácsony előtt kerített sor a kétharmados kormánytöbbségű Tisztelt Ház.

Izgulhatnak tehát Toroczkaiék, mivel az MNB adatai alapján egyre jobban lenne mit megvédeni (ha már annyi mindent óv a kormány – se szeri, se száma a védelmi programjaiknak). Míg 2023 júliusának végén 7991 milliárd forint értékű készpénz volt a hazai forgalomban, addig a 2024-es év utolsó napján már 8992 milliárd – de a decemberi átlagállomány már átlépte a 9 ezer milliárd forintos lélektani határt. Ez csaknem másfél év alatt 12,5 százalékos növekmény.

Emiatt érdemesnek tartottuk a legilletékesebbhez, az MNB-hez fordulni, megtudakolván, mi történhetett?

„A készpénzállomány különösen 2024. második félévében intenzíven bővült, éves bázison 10 százalékos emelkedést figyelhetünk meg az elmúlt évben” – válaszolta a jegybank sajtóosztálya az írásban feltett kérdésünkre. „A készpénz fizetési célú használata – bár régiónként eltérő ütemben – fokozatosan háttérbe szorul, így a jövedelembővülés mellett egyre inkább az óvatossági célú felhalmozást azonosíthattuk a készpénzkereslet fő motivációjaként. Ez a trend összhangban van több saját valutát használó európai ország, mint például Lengyelország adataival, de az eurózóna keresleti mintázatára is hasonló motivációk jellemzőek.”

Ebből a válaszból az következik, hogy a magas készpénzállomány nem okoz inflációs nyomást, mivel azt nem egy az egyben költik el az emberek, hanem annak csak egy részét, a többit megtakarítják. De mégis mi az arány? – szegeztük az MNB-nek az újabb kérdést.

„Pontos adataink nincsenek, mivel a forgalomban levő készpénzállomány egzakt módon nem választható szét, de különböző becslések értékeit felhasználva azt mondhatjuk, hogy készpénzállomány körülbelül 65-70 százaléka szolgálhat felhalmozási célokat.”

Vagyis a 30-35 százaléka teremthet muníciót ahhoz, hogy növekedjék a kereslet. Ami jó hír az infláció elszaladása miatt aggódó jegybanknak, rossz hír a 3-6 százalékos gazdasági növekedési álmokat kergető kormánynak.

Csak az egyharmada van kint a gazdaságban – de az is mintegy 3 ezer milliárd forint
Csak az egyharmada van kint a gazdaságban – de az is mintegy 3 ezer milliárd forint
Fotó: Depositphotos

Arra a felvetésünkre, hogy akkor a magas készpénzállomány nem okoz-e gondot a magyar gazdaságnak, az MNB azt válaszolta:

„A készpénzállomány alakulása jellemzően nem ok, hanem következményváltozó, továbbá a készpénzállomány mértéke nem tekinthető fejlettségi mutatónak, lásd például Japán vagy Svájc GDP-arányos készpénzértékét. Így a készpénzállomány növekedéséből önmagában nem vonhatunk le következtetést a magyar gazdaság állapotára vonatkozóan.”

Mindenesetre egy tavaszi becslés nem volt ennyire szemérmes. Készítői arra jutottak, hogy a magas készpénzállomány nemzetgazdasági szinten is károkat okoz, emiatt éves szinten ugyanis 450 milliárd forint úszik el a költségvetésből.

Azt már mi tesszük hozzá, még ha tényleg „csak” 30-35 százaléknyi készpénz forog a gazdaságban, az is azt jelenti, hogy mintegy 3 ezer milliárd mozgása nem követhető. Vagyis, akár ekkora összeg fordulhat meg a fekete-, szürkegazdaságban, ami hatalmas összeg. Nem véletlenül javasolta a Magyar Bankszövetség a 2019 novemberében közzétett nyolcpontos javaslatcsomagjában egyebek mellett a készpénzhasználati limit bevezetését az 500 ezer forint feletti, a gazdaság bármely két szereplője közötti tranzakcióknál.

Ám ez a mai napig nem ment át a kormányon – ahogy Torockaiák készpénzvédő alkotmánymódosítási indítványa sem.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!