Ahogy arról lapunk is beszámolt, a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a magyar gazdaság a technikai recesszió állapotába ért tavaly az utolsó negyedévben, mivel egymás után a második negyedévben mértek háromhavi szinten zsugorodást, az utolsó negyedévben az előző három hónaphoz képest 0,4 százalékkal csökkent a gazdaság teljesítménye. Ugyanakkor az előző év azonos időszakához mérten 0,9 százalékos növekedés következett be.
A lassulás egyértelmű az adatok alapján, ám, ha kitekintünk az Európai Unióba, még rosszabb lehet a szánk íze a rangsorok láttán. A negyedik negyedéves adatokkal ugyanis a lista második felébe került Magyarország, sőt a háromhavi változást nézve annak utolsó harmadába. Mutatjuk is a számokat!
Alig találni országot, ahol technikai recesszió lenne
Hazánkban a három hónap alatt mért 0,4 százalékos teljesítménycsökkenés az adatokkal rendelkező országok sorában az ötödik legrosszabb adatnak számít. Ennél gyengébb teljesítményt:
- Svédország (-0,6 százalék),
- Ausztria (-0,7 százalék),
- Litvánia (-1,7 százalék)
- és Lengyelország (-2,4 százalék)
produkált.
Ám, ha azt nézzük meg, hogy hány tagállam került technikai recesszióba, kiderül, hazánk helyzete mennyire rendkívülinek számít. Rajtunk kívül ugyanis csupán a cseh és a finn gazdaságról lehet jelenleg elmondani, hogy technikai recesszióban van.
A rangsor másik végén Írország áll, 3,5 százalékos negyedéves növekedéssel, őt követi Dánia, Ciprus és Románia, egyaránt 1,1-1,1 százalékos bővüléssel. A dobogó harmadik fokára a szlovén gazdaság került, 0,8 százalékos növekedéssel.
Említésre méltó, hogy Romániát és Szlovéniát leszámítva a régiónk a gazdasági teljesítmény csökkenésével küzdött a negyedik negyedévben. A már említett lengyelek mellett még a cseh gazdaság is 0,3 százalékkal zsugorodott.
Éves bázison is a hátsó traktusban Magyarország
Csak egy fokkal van Magyarország jobb helyzetben, ha az éves bázisú teljesítményeket vizsgáljuk. A hazai 0,9 százalékos növekedés ugyan nem a legalacsonyabb (és nem is a legmagasabbak közé tartozik), ám egyértelműen a rangsor második felébe sorolja hazánkat ez a teljesítmény.
A régiónkat nézve a cseh gazdaság 0,4 százalékkal tudott növekedni, a lengyel 0,3-mal, a szlovák pedig még a hazait is megelőzte a maga 1,2 százalékos bővülésével. A román gazdaságra pedig továbbra is a dübörgő jelzőt használhatjuk, hiszen a negyedik negyedévre mért 5 százalékos növekedése a második legmagasabb a tagállamok sorában. Az élen Írország áll egy kiugró, 15,7 százalékos bővüléssel. A dobogó harmadik fokára Ciprus került, 4,4 százalékkal.