3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Rajtunk kívül csupán a cseh és a finn gazdaság van technikai recesszióban.

Ahogy arról lapunk is beszámolt, a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a magyar gazdaság a technikai recesszió állapotába ért tavaly az utolsó negyedévben, mivel egymás után a második negyedévben mértek háromhavi szinten zsugorodást, az utolsó negyedévben az előző három hónaphoz képest 0,4 százalékkal csökkent a gazdaság teljesítménye. Ugyanakkor az előző év azonos időszakához mérten 0,9 százalékos növekedés következett be. 

A lassulás egyértelmű az adatok alapján, ám, ha kitekintünk az Európai Unióba, még rosszabb lehet a szánk íze a rangsorok láttán. A negyedik negyedéves adatokkal ugyanis a lista második felébe került Magyarország, sőt a háromhavi változást nézve annak utolsó harmadába. Mutatjuk is a számokat! 

Alig találni országot, ahol technikai recesszió lenne 

Hazánkban a három hónap alatt mért 0,4 százalékos teljesítménycsökkenés az adatokkal rendelkező országok sorában az ötödik legrosszabb adatnak számít. Ennél gyengébb teljesítményt: 

  • Svédország (-0,6 százalék), 
  • Ausztria (-0,7 százalék), 
  • Litvánia (-1,7 százalék)
  • és Lengyelország (-2,4 százalék)

produkált. 

Ám, ha azt nézzük meg, hogy hány tagállam került technikai recesszióba, kiderül, hazánk helyzete mennyire rendkívülinek számít. Rajtunk kívül ugyanis csupán a cseh és a finn gazdaságról lehet jelenleg elmondani, hogy technikai recesszióban van. 

A rangsor másik végén Írország áll, 3,5 százalékos negyedéves növekedéssel, őt követi Dánia, Ciprus és Románia, egyaránt 1,1-1,1 százalékos bővüléssel. A dobogó harmadik fokára a szlovén gazdaság került, 0,8 százalékos növekedéssel. 

Említésre méltó, hogy Romániát és Szlovéniát leszámítva a régiónk a gazdasági teljesítmény csökkenésével küzdött a negyedik negyedévben. A már említett lengyelek mellett még a cseh gazdaság is 0,3 százalékkal zsugorodott. 

Éves bázison is a hátsó traktusban Magyarország

Csak egy fokkal van Magyarország jobb helyzetben, ha az éves bázisú teljesítményeket vizsgáljuk. A hazai 0,9 százalékos növekedés ugyan nem a legalacsonyabb (és nem is a legmagasabbak közé tartozik), ám egyértelműen a rangsor második felébe sorolja hazánkat ez a teljesítmény. 

A régiónkat nézve a cseh gazdaság 0,4 százalékkal tudott növekedni, a lengyel 0,3-mal, a szlovák pedig még a hazait is megelőzte a maga 1,2 százalékos bővülésével. A román gazdaságra pedig továbbra is a dübörgő jelzőt használhatjuk, hiszen a negyedik negyedévre mért 5 százalékos növekedése a második legmagasabb a tagállamok sorában. Az élen Írország áll egy kiugró, 15,7 százalékos bővüléssel. A dobogó harmadik fokára Ciprus került, 4,4 százalékkal. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!