A két pedagógus szakszervezetnél betelt a pohár, úgy döntöttek, hogy Alkotmánybírósághoz fordulnak - írják közös közleményükben.
Arra kérik a testületet, hogy helyezze azonnal hatályon kívül a kormány sztrájk-rendeletét. Azt a rendeletet, amely miatt február 16-án egyeztetésre érkeztek az Emberi Erőforrások Minisztériumába.
Mint írják: e rendelet megsérti az Alaptörvény veszélyhelyzetre vonatkozó rendelkezését, mivel a jogalkotó nem tartotta be a rendeleti szabályozásra felhatalmazást adó törvényben előírt szükségesség és arányosság elvét, túllépve ezzel az Alaptörvény 53. cikkében biztosított különleges jogrendi hatáskört, és sérti a munkavállalók munkabeszüntetéshez való jogát.
A közleményben kitérnek arra is, hogy "ha a sztrájkjog gyakorlása csak úgy képzelhető el, hogy az nem okoz fennakadást a munkaadónál, nem zavarja meg a megszokott munkaadói üzemmenetet, tehát észrevétlen marad a sztrájkolók külvilágában: a sztrájkjog lényeges tartalma kerül korlátozásra, hiszen éppen annak nyomásgyakorló funkciója vész el".
Szabó Zsuzsa, a PSZ elnökeaz utolsó EMMI-ben tett látogatuk után ezt mondta:
"Elképesztő a cinizmus, amit tapasztaltunk".
Hozzátette akkor, hogy hiába hívták be a szakszervezeti vezetőket a 'még elégséges szolgáltatás' egyeztetésére, időközben megjelent egy rendelet, amelyről a február 16-i egyeztetésen kellett megtudniuk, hogy a tárca szerint ez épp a még elégséges szolgáltatásról szól.
Miközben a pedagógusok készülnek a március 16-i sztrájkra, országszerte folytatódik a múlt hét hétfőn kezdődött polgári engedetlenségi mozgalom, melynek eredményeképpen mind több iskolában nyilvánítják ki véleményüket a pedagógusok a sztrájkkövetelésekkel kapcsolatban.