Az évszázad végére a régióban élő mintegy 400 millió ember számára elviselhetetlenné válnak a hőhullámok - közölték kutatók a Nature Communications című tudományos folyóiratban megjelent tanulmányukban.
A világon a régióban a legnagyobb az emberi életet fenyegető veszély a klímaváltozás következtében növekvő hőmérsékletek miatt. "Ezt a helyet fogják a jövőben a legsúlyosabban érinteni a hőhullámok, elsősorban a klímaváltozás miatt" - emelte ki Elfatih Eltahir, az amerikai Massachussetts Institute of Technology (MIT) munkatársa.
Különösen az a tucatnyi millió gazdálkodó érintett, akinek a szabadban kell dolgoznia. A régióban található a főváros, Peking és további ipari területek, például Tiencsin is.
A szakértők szerint a környéket a magas hőmérséklet és a nagy páratartalom kombinációja teszi különösen veszélyessé, amit tovább rontanak az öntözőberendezések. Minél magasabb ugyanis a levegő nedvességtartalma, annál kevesebb hőt képes elviselni az emberi test.
Az üvegházhatású gázok kibocsátásának mértékét világszerte drasztikus mértékben csökkenteni kell a tudósok szerint. Amennyiben ez nem sikerül, elsősorban az észak-kínai gabonatermő területeken dolgozókat fogják érinteni a halálos hőhullámok.
A nagy népességű Kína jelenleg a legtöbb klímakárosító anyagot kibocsátó ország.
Amerikai kutatók a hét elején mutatták be tanulmányukat arról, hogy az elmúlt évben rekordszintű volt az üvegházhatású gázok kibocsátásának mértéke. A 2015-ös párizsi klímavédelmi egyezményt aláíró országok arról egyeztek meg, hogy a Föld felmelegedésének mértékét két Celsius-fok alatt igyekeznek tartani az iparosodás előtti korhoz képest. A nemzetközi közösség eddigi ígéretei és intézkedései egyelőre nem tűnnek elegendőnek a cél eléréséhez.
Kínában 1970 óta különösen szélsőséges hőhullámok jelentkeznek. 1950 óta az országban az átlaghőmérséklet 1,35 Celsius-fokkal emelkedett, tehát csaknem kétszer olyan gyorsan, mint a világátlag.
Balti-tenger=Földközi-tenger
A szövetségi tengerhajózási és vízrajzi hivatal (BSH) adatai szerint az egyik legnépszerűbb fürdőhelyen, a Rostock mellett Warnemündénél 24 Celsius-fokos a tengervíz hőmérséklete. A Lübeck térségében fekvő Timmendorfnál 25 fokot, a lengyel határnál fekvő Ueckermündénél pedig az Észak-Európa helyett a francia Riviérára jellemző 27 fokot mértek, szemben a Balti-tenger németországi partvidékén július végén, augusztus elején megszokott 17-19 Celsius-fokkal.
Ebben az időszakban mind a 16 tartományban iskolai szünet van, így a fürdőhelyeken sok a vendég, de a nyaralást megkeserítheti a medúzaveszély. Az utóbbi napokban csaknem száz embert kellett kezelni medúzacsípés miatt, és a német hatóságok az algák elburjánzásától is tartanak.
A lengyel partvidéken már több strandot le kellett zárni algásodás miatt. A Balti-tenger németországi részén erre egyelőre nem volt szükség, de a veszélyes baktériumok elszaporodása miatt számos tóban és folyószakaszon megtiltották a fürdőzést. Hamburgban például július végén az Ironman nemzetközi triatlonverseny résztvevői úszás helyett is futottak, mert a magas kékalga-koncentráció miatt nem engedték be a sportolókat az Alster folyóba.
A természetes vizek felmelegedése miatt országszerte egyre nagyobb gond a halpusztulás. A legsúlyosabb helyzet éppen Hamburgnál alakult ki, a városban és környékén az utóbbi napokban több tonna haltetemet emeltek ki.
A szövetségi meteorológiai szolgálat (DWD) előrejelzése szerint továbbra is száraz és meleg idő várható, pénteken akár 38 fokos hőség is lehet, és a legmagasabb nappali hőmérséklet még vasárnap is elérheti a 35 fokot Németországban.
Norvégiában is tombol a hőség
A norvég hatóságok óvatosságra intették a gépkocsivezetőket, mert a rénszarvasok a hűvös közlekedési alagutakban keresnek menedéket a hőség elől az ország legészakabbra fekvő körzeteiben.
"Nagyon meleg van hetek óta Norvégia északi részén. Az állatok hűvös helyeket keresnek, mind a rénszarvasok, mind a juhok az alagutakban találnak menedéket és árnyékot" - mondta Tore Lysberg, a norvég közúti közlekedési hatóság illetékese.
Bár a jelenség nem új, egyre terjed a Norvégia legészakabbra fekvő részét uraló rekordmeleg miatt.
A norvégi meteorológia intézet szerint az egyik nagy rénszarvastenyésztő térségben, az Északi-sarkkörön túl fekvő Finnmarkban szerdán 31,2 Celsius-fok volt. A területen olyan hőség uralkodik, hogy idén már 12 "trópusi" éjszakát jegyeztek fel, amikor a hőmérséklet meghaladta a 20 Celsius-fokot.
A norvég közlekedési hatóság szerint eddig még nem jelentettek sehonnan állatok okozta súlyos balesetet, de az ügynökség megsokszorozta a figyelemztetéseket az autósoknak.
Az előrejelzések szerint az időjárás a térségben a hétvégétől ismét átlagos lesz