6p

Csatlakozzon az év egyik legfontosabb egészségügyi szakmai eseményéhez,
ahol a finanszírozási kihívásoktól kezdve a menedzserbetegségek kezelésén át egészen a legújabb digitális egészségügyi megoldásokig minden fontos témát érintünk!

Egészséggazdaság - Menedzser egészség 2025. március 27-én
Merkely Bélával, Kóka Jánossal, Kulja Andrással, Zacher Gáborral
és más neves szakértőkkel - jelentkezzen március 3-ig kedvezményes áron!

Részletek és jelentkezés itt!

Bár az átlagfizetések emelkedést mutatnak, az ágazatok között jókora különbségek vannak. A reálbérek pedig egyre lassabb tempóban növekednek. 

A jó hír, hogy emelkedtek az fizetések a múlt év decemberében és 2024 egészében is. A bruttó átlagkeresetek 11 százalékkal, közel 728 ezer forintra nőttek decemberben. A kedvezmények nélküli nettók hasonló mértékben, majdnem 484 ezer forintra emelkedtek. A múlt év egészében az átlagos bruttó és nettó fizetés egyaránt 13,2 százalékkal nőtt, így az előbbi megközelítette a 647 ezer forintot, utóbbi pedig több mint 445 ezer forint volt. 

A részletes adatok szerint azonban méretes eltérések láthatóak a különböző szektorokban. A magánszférában a nettó bérek decemberben kevesebb mint 10 százalékkal nőttek, a múlt évben pedig összességében 12 százalékkal. A nonprofit szervezeteknél a múlt év utolsó hónapjában csak 11 százalékos volt az emelkedés, az éves növekedés pedig 15,6 százalékot tett ki. A költségvetési szervek vitték a prímet a decemberi és az éves 17-17 százalék körüli többlettel. Ebből az látszik, hogy a bérdinamika a vállalkozásoknál jóval visszafogottabb volt. 

Kedvezőtlen hír, hogy a múlt év decemberére a felgyorsuló infláció miatt lejtőn maradtak a reálbérek. A nettó reálkereseteknél mindössze 6,1 százalékos volt a növekedés a múlt év utolsó hónapjában, miközben novemberben még majdnem 8, októberben pedig 9 százalék feletti volt a a tempó, 2024 korábbi hónapjaiban pedig 9-10 százalékos. 

Lassuló bérdinamika
Lassuló bérdinamika
Fotó: Depositphotos

A bérdinamika lassulását emelte ki egyebek mellett a friss KSH-adatokhoz fűzött kommentárjában Virovácz Péter, az ING makroelemzője. Mint lapunknak küldött közleményében írja:

„Folytatódott a bérnövekedés lassulásának üteme a magyar gazdaságban. A piaci konszenzushoz képest – ami már decemberre egy számjegyűre mérséklődő bérnövekedéssel számolt – erősebb lett a növekedés. Az adat beleilleszkedik a hosszabb távú trendbe, miszerint lassan, de biztosan mérséklődik a bérnövekedés üteme az év eleje óta. A decemberi bérdinamika volt a múlt év legalacsonyabb rátája. Mivel az év egészében két számjegy maradt a növekedési ütem, egyértelműen pozitív képet mutat a bérkiáramlás. Mindez sajnos azonban kevés volt ahhoz, hogy a magyar gazdaság kijöjjön a stagnálás állapotából. Hiába nőtt az átlagbér tavaly az év egészét nézve 13,2 százalékkal, és hiába a csökkenő infláció miatti szokatlanul magas, 9 százalék feletti reálbérnövekedés, a fogyasztói bizalom hiánya a megtakarítások felé tolta a háztartásokat a fogyasztási boom helyett.”

A szakember szerint az állami szférában látható drasztikus – 17 százalékos – bérnövekedés egyértelműen az oktatás területéhez köthető, ahol 28,5 százalékos emelkedés történt. Tavaly decemberben itt ugyanis minden tankerületi központban kaptak a pedagógusok év végi juttatást, amire 2012 óta most először volt példa.

Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő szakértője is azt írta az értékelésében, hogy a bérdinamika decemberi lassulása nem meglepő és előre számítani lehetett rá, hiszen ez egy bázishatás eredménye: a 2024-es minimálbéremelést előrehozták 2023 decemberére, így a korábban megemelt bérek itt magas bázist jelentettek a mostani adat szempontjából. Ugyanakkor a lassulás mértéke a vártnál kisebb, így a mai adat kellemes meglepetésként értelmezhető. Figyelembe véve a 4,6 százalékos decemberi éves inflációt, ez reálértéken 6,1 százalékos növekedést jelent, azaz a növekvő infláció és a bázishatás ellenére még mindig emelkedni tudott a keresetek vásárlóereje. Az előrehozott minimálbéremelés a vállalkozásoknál jelent meg inkább, itt lassult a béremelkedés 11,3-ról 9,5 százalékra, míg a költségvetési szférában 13,9-ról 17,2 százalékra gyorsult – ez tudta kompenzálni a vállalkozások lassabb béremelkedését.

Csak 4 százalékra lehet számítani

Virovácz Péter szerint ebben az évben az a legfontosabb kérdés, hogy vajon megismétlődik-e az, amit 2024-ben láttunk. Vagyis, hogy hiába szerettek volna a vállalatok alacsonyabb béremeléseket végrehajtani, végül a munkavállalók vágyaihoz állt közelebb a végső megállapodás. A Randstad felmérése szerint a vállalatok 88 százaléka maximum 10 százalékos béremelésben gondolkozik. Ezzel szemben a dolgozók 86 százaléka 11 százalék feletti (45 százalékuk 20 százalék feletti) bérnövekedési elvárást fogalmazott meg. A szakadék tehát ismét óriási. Viszont tekintettel az emelkedő munkanélküliségi rátára, az elmúlt év általánosan gyenge gazdasági környezetére, az általánosan csökkenő vállalati jövedelmezőségre, idén inkább a munkáltatók akaratának érvényesülésére számítunk. Ezzel szemben állhat a folytatódó bérrendezés az állami szférában, valamint az összetételhatás. Utóbbi tekintetében vélhetően ugyanis a vállalatok elsősorban az alacsonyabb termelékenységgel bíró, alacsony keresetű munkavállalókat bocsátják el először a racionalizálás jegyében, így ez arányaiban csökkentheti az alacsonyabb keresetűek számát a gazdaságban, ezzel pedig felfelé tolva a nemzetgazdasági átlagbért.

Összességében az ING-s prognózis 9-10 százalékos átlagbér-emelkedés mellett legalább 5,1 százalékos inflációval számol, vagyis az év egészében így nagyjából 4 százalékos lehet a reálbér-növekedés üteme. Bár ez még mindig valamivel a historikus átlag felett alakulhat, már közel sem olyan erős, mint az elmúlt évben. Így sokkal fontosabb kérdés a közgazdász szerint, hogy a felhalmozott megtakarítások megjelennek-e a reálgazdaságban fogyasztás formájában, és hogy a kormányzati intézkedések utat találnak-e a reálgazdaságba vagy végül az emelkedő infláció miatt ezek is csak a megtakarítási hajlandóságot erősítik majd.

Regős Gábor várakozásai hasonlóak: szerinte az idén 8-9 százalékkal nőhetnek az átlagbérek, ami az 5 százalék körüli inflációt figyelembe véve valamivel 4 százalék alatti reálbéremelkedést jelenthet. Ez a tavalyinál kisebb, de fenntarthatóbb érték, az eredetileg vártnál azonban a magasabb infláció miatt kisebb.

A kisebb reálbérnövekedésben a kevésbé feszes munkaerőpiac is szerepet játszik: a feldolgozóipar alacsonyabb kereslete jelentősen mérsékli a munkaerőhiányt. A bérek reálértékének érdemi növekedése egyaránt fontos a gazdasági növekedés szempontjából, valamint a munkaerő itthon tartása miatt. Az idei magyar minimálbéremelés mértéke belesimul a régiós átlagba, ám a garantált bérminimum ennél jelentősebb szereppel bír az átlagbérek növekedése szempontjából, így annak érdemi emelése is elengedhetetlen – tette hozzá Regős Gábor. 

Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára optimista kommentárt fűzött a béradatokhoz. A politikus úgy látja, hogy a dinamikus reálbéremelkedés hatására láthatóan kezd visszaállni a lakosság bizalma. Ezt tükrözi a kiskereskedelmi forgalom bővülése, a lakossági hitelezés élénkülése, a lakás- és autópiac felfutása, valamint az, hogy a hazai turizmus 2024-ben újabb rekordévet zárt. Közölte, az előző évhez hasonlóan 2025-ben is dinamikus reálbérnövekedés várható, ezt az emelkedést szerinte támogatják majd a kormány gazdaságélénkítő lépései. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!