5p

Egy friss, országos kutatás alapján napjainkban leginkább az infláció, a romló egészségügy és a hazai gazdasági, politikai helyzet miatt aggódnak a honfitársaink, míg a megfelelő biztonságérzethez főleg egészségre, biztos munkahelyre, valamint erős családi, párkapcsolati kötelékekre van szükségük. Az nem meglepő, hogy az egészségi állapot az életkor előrehaladtával válik egyre fontosabbá, de vajon melyik korosztályt aggasztja a leginkább a dráguló lakhatás, a politikai-gazdasági körülmények vagy az időskori elszegényedés, illetve van-e különbség a nemek helyzetértékelése között?

Egészség, biztos munkahely, erős családi, illetve párkapcsolati kötelékek – ezt a három tényezőt jelölték meg a legtöbben, mint a biztonságérzetük legfontosabb alapjait abban az új, országos, reprezentatív kutatásban, amelyet az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) a középiskolásoknak szóló, jelenleg is zajló pénzügyi vetélkedő, a Pénzmesterek kapcsán készíttetett.

Mint az ÖPOSZ lapunknak is megküldött közleménye írja, a top 5 biztonságot nyújtó körülmény között megtalálható még a saját tulajdonú lakás vagy ház, valamint a jó egészségügy is, ezeket tízből négy válaszadó tartotta kiemelten fontosnak. A válaszadók szerint a magas jövedelem már kevésbé számít lényegesnek, miközben az idős korban is biztos jövedelem, a béke, Magyarország politikai és gazdasági stabilitása, valamint a jó közbiztonság csak a megkérdezettek negyede-negyede számára meghatározó a biztonságérzetük tekintetében. A családi, párkapcsolati kötelékek kiemelkedő fontosságával szemben szempontjából csak kevesen tartják igazán lényegesnek az erős baráti kötelékeket, de hasonló a helyzet Európa gazdasági, politikai stabilitásának szerepével is – áll a közleményben.

Az egészségünket tartjuk a biztonságérzet alapjának
Az egészségünket tartjuk a biztonságérzet alapjának
Fotó: Depositphotos

A kutatás egyik érdekessége, hogy a válaszok alapján a személyes kapcsolatok nagyobb biztonságot nyújtanak a nők, mint a férfiak számára. Erre utal az, hogy az erős családi, párkapcsolati kötelékek fontosságát a nők sokkal nagyobb arányban jelölték meg (47 százalék), mint a férfiak (37 százalék).

Az idős korban is biztos jövedelem fontossága nem meglepő módon az életkor előrehaladtával látványosan nő: míg a 30 év alattiak körében csak 13 százalék számára lényeges, addig a 60 év felettieknél már ez a biztonságérzet legfontosabb tényezője, 59 százalékos említéssel, megelőzve még az egészséget is. A fiatalabbakhoz viszonyítva az idősebb korosztály számára szintén jóval fontosabb a jó egészségügy (51 százalék), valamint hazánk gazdasági és politikai stabilitása (39 százalék).

„A nyugdíjpénztári belépési statisztikák is alátámasztják, hogy sajnos jellemzően csak a 40-es korosztályban kezd fontossá válni, hogy gondoskodni kezdjenek a nyugdíjas évek anyagi biztonságáról. Ugyanakkor minél korábban vág bele valaki az öngondoskodásba, egyrészt annál többször veheti igénybe az évi akár 150 ezer forintos szja-visszatérítést, másrészt pedig annál kisebb havi befizetés is elegendő lehet a kitűzött nyugdíjkiegészítési cél eléréséhez”

– mondta Mohr Lajos, az ÖPOSZ elnöke.

A biztonságra vonatkozó kérdéssel párhuzamosan a kutatók arra is kíváncsiak voltak, hogy manapság mi aggasztja honfitársainkat a leginkább.

A legnagyobb aggodalmat az árak emelkedése okozza, ezt tízből hat válaszadó említette. Ezt követi a romló egészségügy (49 százalék), illetve a magyarországi gazdasági és politikai helyzet (39 százalék). A forint gyengülése, a romló oktatás, a nemzetközi politikai bizonytalanság (veszélyek, háborúk stb.), a válaszadó saját egészségének romlása, valamint a lakások, albérletek drágulása hasonló súlyú problémának látszik: ezek miatt a megkérdezettek negyede-negyede aggódik. Jövedelme csökkenésétől, az időskori elszegényedéstől, a klímaváltozástól, a megtakarításai elértéktelenedésétől, illetve a munkanélküliségtől a válaszadók ötöde-ötöde tart – tartalmazza a kutatás eredménye.

Ami a nemek közötti különbségeket illeti, a felmérés szerint az infláció és a saját egészségének romlása a nőket aggasztja nagyobb mértékben, miközben a hazai gazdasági és politikai helyzettel kapcsolatos aggályok terén pont fordított a helyzet: ez a férfiak közel felét tölti el aggodalommal, szemben a nők egyharmadával.

Életkor szerinti bontásban az adatok azt mutatják, hogy az árak emelkedése különösen a 30–39 éves korosztály számára jelent problémát, kétharmaduk említette a legégetőbb gondok között. A lakhatás drágulása a leginkább a 30 év alattiakat érinti érzékenyen, míg az egészség romlásával kapcsolatos aggodalmak – nem meglepő módon – az életkor előrehaladtával nőnek, és a 60 felettiek esetében a legjellemzőbbek. Az időskori elszegényedés veszélye miatti aggodalom az életkor előrehaladtával először a 40-esek körében nő jelentősen (22 százalék), de igazán fenyegetővé az 50-59 éves korosztályban válik (40 százalék).

„A kutatás eredményei is rávilágítanak arra, hogy a fiatalok nem mindig kellően tudatosak a pénzügyek kapcsán. Ezt felismerve hívta életre a Pénztárszövetség az idén hetedik alkalommal elindított Pénzmesterek vetélkedőt, ahol könnyedén, szórakozva és nem utolsó sorban a több millió forint összértékű nyeremény által motiválva szerezhetők meg a magabiztos pénzügyi döntésekhez szükséges ismeretek”

– emelte ki Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!