3p

A szocialisták és a Demokratikus Koalíció megismételte az öt évvel ezelőtti eredményét.

Hét óra után járunk, szavazni már nem lehet, lezárultak az urnák, és máris megjelentek az első exit pollok az EP-választásról. Végleges eredményeket majd csak 23 óra táján tudunk közölni, mivel Európa egyes tagállamaiban késő estig vannak nyitva a szavazóhelyiségek, és az uniós államoknak be kell várniuk egymást az eredmények közlésével.

Orbán Viktor elégedett lehet
Orbán Viktor elégedett lehet

Ami biztosan kijelenthető, Magyarország 2004-es uniós csatlakozása óta nem volt ilyen magas a részvétel az EP-választáson. Fél hétkor már meghaladta a 41 százalékot a szavazójogukkal élő állampolgárok aránya a teljes, szavazati joggal rendelkező népességen belül. Ez azt sejteti, hogy a győzelemre eleve esélyes Fidesz nagyot nyerhet, mivel a magas részvétel a kormányzó pártnak kedvez (a kisebb támogatottságú pártok a magas részvétel mellett nehezebben tudják elérni az 5 százalékos bejutási küszöböt).

Az eddig megjelent előrejelzések szerint a Fidesz-KDNP listája 56 százalékot kapott, 5 százalékponttal többet, mint öt évvel ezelőtt. A Nézőpont exit pollja szerint nagyot bukhatott a Jobbik - 15 százalékról 9 százalékra olvadhatott a támogatottságuk -, és valamivel kisebbet az LMP (a zöldeknek 5-ről 3 százalékra csökkenhetett a szavazati arányuk).

 

A Demokratikus Koalíció nagyjából hozhatta a 2014-es, 10 százalékos eredményét. Az MSZP teljesítményét nehéz megítélni, mert a Párbeszéddel koalícióban mérette meg magát most, míg legutóbb külön indult. Mindenesetre 5 éve 11 százalékot értek el, most a társulásukra 10 százalékot mért a Nézőpont.

Vitathatatlanul sikeresnek nevezhető a Momentum eredménye: a fiatalabb választópolgárok körében népszerű pártot 7 százalékra mérték.

Frissítés:

A Magyar Nemzet országos összesítést közölt.

  • A lap szerint 36 százalékos feldolgozottságnál 55 százalékkal vezet a Fidesz-KDNP az EP-választáson, mindez 14 EP-képviselőt jelentene a Fidesznek
  • A második a Demokratikus Koalíció, amely 14 százalékon áll, és így 4 képviselőt juttathatna az Európai Parlamentbe.
  • Az adatok szerint a 7,5 százalékos Jobbik, a szintén ugyanígy álló Momentum, valamint 6,1 százalékával az MSZP is 1-1 képviselőt küldhetne Brüsszelbe.

Frissítés2:

21:50 Nincs fideszes kétharmad – A Magyar Nemzet értesülései alapján 98 százalékos feldolgozottságnál 52,3 százalékon áll a Fidesz–KDNP (13 mandátum), a második a Demokratikus Koalíció (16,3 százalék, 4 képviselő), harmadik a Momentum (9,7 százalék, 2 jelölt), majd Jobbik (6,5 százalék), MSZP-Párbeszéd szövetség (6,6 százalék).

Az európai uniós tagállamokból is szállingóznak a pollok, ezek alapján úgy néz ki, hogy Németországban bár győzött, de ritka gyenge eredményt ért el a kormányzó CDU-CSU a maga 28 százalékával. Politikai gyorselemzések szerint ez hatással lesz Manfred Weber jelölésére az Európai Bizottság élére, gyengültek az esélyei. Az osztrákoknál pedig kevésbé volt érezhető va hatása a napokban kiszivárgott kompromittáló videónak: a Szabadságpárt nem szerepelt gyengébben a Nézőpont szerint. Más elemzések viszont arra hívják fel a figyelmet, hogy az FPÖ sok voksot veszített a legutóbbi parlamenti szavazáshoz képest.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!