3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mi lenne, ha nem nulla energiaigényű épületről lenne szó?!

Tavaly novemberben a közzétett szerződésre hivatkozva számoltunk be arról, hogy nettó 1,4 milliárd forintból épül kollégium a kisvárdai kézilabda- és fociakadémia mellé. Igaz, hogy már tavaly szeptemberben elindultak az első osztályok az akadémián, a gyerekek elszállásolását más kollégiumokban oldják meg addig, amíg a saját szálláshely el nem készül. Az akadémia kollégiuma 120 fő középiskolás korú (14-19 éves) sportoló koedukált, felügyelt elhelyezését, szabadidős foglalkozását, szociális, egészségügyi és higiénés igényeinek kiszolgálását hivatott kielégíteni.

Az építtető a Nemzeti Sportközpontok, a beruházás pedig zömében uniós forrásból valósul meg, az NSK a Széchenyi 2020 program keretében kiírt "KEHOP-5.2.5 Közel nulla energiaigényű épületek létesítése mintaprojekt jelleggel" című pályázaton elnyert forrást is felhasználja. A nyertes pályázat szerint 950 millió forintot nyertek el erre a célra, vagyis majdnem félmilliárd forinttal még valahonnan bele kellett tolni a projektbe, hogy a nettó 1,4 milliárd forintos vállalási árat ki tudják fizetni a beruházó, Nyírépszer Hungária Kft.-nek.

A beruházás helyszíne a szerződésben foglalt cím alapján (Fotó: Google Maps)
A beruházás helyszíne a szerződésben foglalt cím alapján (Fotó: Google Maps)

Az építés költsége mellett az üzemeltetéssel kapcsolatban felmerülő kiadások sem terhelik sem a város, sem a helyi sportegyesületek kasszáját. A jövő évi költségvetés szerint a Kisvárda Labdarúgó és Kézilabda Akadémia üzemeltetése a Nemzeti Sportközpontok feladata lesz, melyre az állam 280,5 millió forintot biztosított. Vagyis havi 23,3 millióba kerül a nulla energiaigényű épület üzemeltetése, hiszen az előirányzat lényegében egy teljes év üzemeltetési költségét fedheti le, hiszen a vállalkozói szerződés alapján az aláírástól számított maximum 420 napon (vagyis közel 14 hónapon) belül el kell készülnie a kollégiumnak. Mivel a szerződést 2017. november 24-én írták alá a felek, a beruházásnak legkésőbb 2019 januárjára el kell készülnie.

A palyazat.gov.hu oldalon elérhető projektismertető szerint az energiaigény minimum 25 százalékát az ingatlanon belül elhelyezett megújuló energia hasznosítást végző napelem, napkollektor rendszerekkel biztosítanák. A szellőztetési hőveszteséget pedig hővisszanyerő szellőztető rendszerrel. Az épület mindemellett alkalmas lesz az energiafelhasználás és termelés bemutatására, vizualizására, és nyomon követésére is.

A demonstráció azért lesz hasznos dolog, mert ezen keresztül a fiatal generáció megismerheti és elsajátíthatja

  • a megújuló energiák felhasználási módjait, lehetőségeit,
  • a CO kibocsátás és az energiafogyasztás csökkentésének lehetőségeit,
  • a hulladék-kibocsátás csökkentésének lehetőségeit,
  • az emberi ökológiai lábnyomát és annak csökkentési lehetőségeit,
  • és hozzájárulhatnak a környezettudatos szemlélet kialakításához a csapadékvíz gyűjtésén keresztül.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!