3p

Lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője, Bod Péter Ákos volt jegybankelnök, közgazdász, egyetemi tanár a Privátbankáron elemzi az amerikai elnök által kirobbantott vámháború első három hónapját. 

„Az amerikai elnök januári beiktatása után eltelt időben nem lett Ukrajnában béke, a palesztin ügy sem oldódott meg – de ezen nem csodálkozhatunk. Ám a nagy amerikai vámemelés sem a megígért módon zajlott le. Legfeljebb az első felvonást láttuk, és nem tudni, műsor-e a műsor. Kétrészes kamaradarab vagy öt felvonásos királydráma? Mintha még nem lenne megírva a szövegkönyv” – így összegezhető lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője, Bod Péter Ákos Privátbankáron megjelent írása.

A volt jegybankelnök, közgazdász, egyetemi tanár rámutat, hogy az első felvonás áttételes költségét fizeti Amerika azzal, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed nem meri a korábban elképzelt ütemben lejjebb vinni a maga kamatjait, hiába fenyegeti egyre durvábban a jegybanki vezetést Trump. De nem is a Fed, hanem a kötvénypiac az igazán nagy játékos, és ez a piac nem hisz Trump szavainak. A 30 éves lejáratú államkötvény megint az 5 százalék hozamszinten van. Ez sokba kerül a szövetségi büdzsének, de közvetve a jelzáloghiteleseknek, a vállalati kötvények kibocsátóinak, minden hitelfelvevőnek.

És ez a kamatszint kihat a nemzetközi piacra, különösen a bóvli-kategóriánál éppen csak jobb megítélésű feltörekvő piacokra. Mint amilyen Magyarország.

Bod Péter Ákos úgy véli, a külkereskedelmi zavarok első felvonása már érződött a leginkább kitett iparágak termelésében, az ottani foglalkoztatásban, amint ezt a járműipari vállalatok háza tájáról érkező hírekből tudni. Az amerikai relációban nagy tétel a gyógyszer is – ez most külön veszélynek van kitéve. És még számos olyan cég működik a magyar gazdaságban, amely piaclezárással felérő amerikai vámtétel esetén kieshet a jelenlegi értékláncból. 

Ráadásul az eddig megismert gondokon túl egyéb kockázatok sokasága is fellép – figyelmeztet állandó szerzőnk. „Az Oroszországgal belsőséges, elvtársias viszonyban levő gazdasági szereplők nagy rizikót vállaltak eddig is a boltolásaikkal. Könnyen fordulhatnak úgy a viszonyok, hogy mind az Egyesült Államok, mind az Európai Unió (nem szükséges egyhangú egyetértés a kereskedelmi döntésekhez) súlyosan előnytelenné tenné az orosz importhoz kötődést. Az amerikai pénzügyek belső feszültségei, lehetséges turbulenciái pedig különösen veszélyesek lehetnek a jelentős államadósságot hurcoló, ingatag valutájú országokra nézve” – fejezi be a forintra és Magyarországra való utalással a cikkét lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője.

A teljes cikket itt olvashatja el.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!