5p

Bár nem hivatalosan, de március 1-jéig kitolta az Országos Kórházfőigazgatóság az egészségügyi dolgozók jogállásával kapcsolatos új munkaszerződések aláírását, ennek ellenére már tegnap érkeztek hírek arról, mely intézményekben 'kapcsolták le' a villanyt. Ma pedig újabb egészségügyi intézményekről jönnek információk, hol látják el márciustól kevesebben a betegeket.

Amennyiben cikkünk élesedése után újabb felmondásokról érkeznek hírek, azokkal frissíteni fogjuk a szöveget.

Az első, nyilvánosságot kapott hírek a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ felől érkeztek, ahol 300 dolgozó fogott össze az új jogállás ellen, végül csak azzal a feltétellel írták alá munkaszerződésüket, hogy egy záradékben kikötötték: ha május 31-ig nem teljesítik kéréseiket, felmondanak - írta a Telex. 

Szintén a Telex számolt be arról is, hogy a Debreceni Egyetem traumatológiai és kézsebészeti osztálya februárban azt mondta, hogy nem hajlandók aláírni szerződésüket. Azóta kiderült, mégis maradtak az itt dolgozók, mert sikerült a vezetőséggel rendezniük a vitás kérdéseket, de a megállapodás részleteit nem hozták nyilvánosságra.

Vannak, akik nem tartanak igényt több orvosi maszkra. Fotó: Depositphotos
Vannak, akik nem tartanak igényt több orvosi maszkra. Fotó: Depositphotos

Aztán tegnap a Szent Imre Kórház intenzív osztálya tette ki közösségi oldalán, hogy 17 szakápoló és 3 orvos búcsúzik, szóval "lekapcsolták a villanyt". Ezek után a 444 szólaltatta meg az egyik szakápolót, mennyire nehéz volt meghozniuk ezt a döntést főleg azért, mert ők látták el a Covid- és a nem Covid-intenzívet, a szürke zónát is, ahol a Covid-gyanús, de még nem igazolt betegeket ápolták. Frissítés: a Telex szerint újabb orvosok távoznak a kórházból, így már összesen heten hagyják ott az intenzív osztályt.

Folyamatosan jelezték a vezetőségnek, hogy mi minden nincs rendben az osztályon, - például erőforrás, vagy védőeszköz -, de nem reagáltak. Mint mondják, az volt a legfájdalmasabb, hogy nem is próbálták marasztalni őket, pedig többen 20-30 éve dolgoztak az intézményben. Arra a kérdésre, hogy más állami intézményben aláírnák-e a munkaszerződést, azt válaszoltál, hogy ahol számítani lehet a vezetőségre, ott igen. Most persze 1 hónapig nem helyezkedhetnek el, csak utána írhatnak alá a szektorban ismét szerződést. 

Az aneszteziológiai, az intenzív, az érsebészeti és sebészeti osztályról így összesen a 28 orvos közül 5 orvos és 2 rezidens távozik, az 54 szakdolgozóból 17 fő. 

A tatabányai Szent Borbála Kórházban uralkodó káoszról Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő posztolt. Az összes közalkalmazott orvos a sürgősségi osztályon nem írt alá, többen távoztak a radiológiáról, többek között az osztályvezető, a kardiológián az osztályvezető főorvoson kívül két rezidens maradt, gond van a nefrológián is alig maradt orvos, a pszichiátriáról nővérek távoztak.

A Jahn Ferenc Kórház egyik belgyógyászata is működésképtelenné vált. 15 dolgozóból csak 3 írta alá a szerződését. Ezért a kórház főigazgatója a Nemzeti Népegészségügyi Központnál bejelentette: az osztály működésképtelenné vált. Nem tudják vállalni a gasztroenterológiai és vérző ellátást, és a peremterületek mellett a XVIII. kerület általános belgyógyászati ellátását sem - írja Telex. Frissítés: a kerület DK-s polgármestere, Szaniszló Sándor egy a Facebookon is közzétett levélben fordult Kásler Miklós emberminiszterhez, hogy azonnali hatállyal teremtse meg a belgyógyászati osztály működésének személyi feltételeit (vagy ha nem megy, akkor mondjon le).

A törvény szerint március 1-től be kell zárni az abai szakrendelőt, mert a kisebbségi tulajdonosok megtiltották az igazgató egészségügyi szolgálati jogviszonyának létrehozását - közölte hétfő délelőtt Aba Város Önkormányzata, melyről a Napi számolt be. A közlemény szerint a szakrendelő vezetője az azt működtető gazdasági társaság ügyvezetőjeként megbízási jogviszonyban látta el a tevékenységét, ezt kellett volna egészségügyi szolgálati jogviszonyba átfordítani.

Mivel az igazgató ilyen jogviszonya nem tudott létrejönni, vezető nélkül maradt a szakrendelő, amelynek működése így hétfőtől szünetel. Mint kiderül, összeférhetetlenségi vita van a háttérben: a szakrendelő ügyvezető igazgatója Aba polgármesterének hozzátartozója. A poszt alapján ez a vita lehet a hátterében annak, hogy a szakrendelő kisebbségi önkormányzati tulajdonosai megakadályozták, hogy az igazgató aláírja az egészségügyi szolgálati jogviszonyra vonatkozó munkaszerződést.

Arról pedig a Népszava ír, hogy a változtatások miatt elhagyja a szakmáját Kiss László szakápoló is, aki a Független Egészségügyi Szakszervezet elnökeként még együtt demonstrált Sándor Máriával egy jobb egészségügyért. Az egykori Ápolót a Hazának, Hazát az Ápolónak! mozgalom egyik alapítója 41 évnyi egészségügyi szolgálatot zárt most le. A lap emellett megemlíti, hogy hétfő délután még meglehetősen feszült volt a helyzet Békéscsabán is, de további részleteket erről nem közöltek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!