Hosszú hónapok után végre kedvező fejleményt jegyezhettünk fel - írja laptársunk, a Privátbankár.hu a szokásos havi, ezúttal az áprilisi adatok összevetése alapján elkészített inflációs körképében.
A hazai pénzromlás az előző hónapban nagyobb mértékben lassult, mint februárban vagy márciusban. Igaz, a 0,5, illetve 0,2 százalékpontos mérséklődési ütemet lekörözött 1,2 százalékpontos áprilisi csökkenés eredményeként kijött 24 százalékos éves fogyasztóiár-index még így is rekordmagas, a 37,9 százalékos élelmiszerár-emelkedés pedig még annál is kiugróbb.
Ugyanakkor figyelemre méltó, hogy a közép- és kelet-európai országok közül áprilisban Románia faragott a legtöbbet, 3,3 százalékpontnyit az előző havi éves fogyasztóiár-indexén. Ezzel jócskán rá is vert a többiekre, az e listán utána következők legjobbja, Csehország -2,3 százalékpontig jutott, Lettország -2,2-ig, Ciprus -2,1-ig. Európa egészét tekintve már nagyobb csökkenések is történtek: Ukrajna éves inflációs rátája 3,4, Moldováé 3,9, Törökországáé pedig 6,83 százalékponttal volt alacsonyabb áprilisban, mint márciusban (igaz, teszi hozzá a lap, utóbbinak volt honnan, azaz milyen magas bázisról domborítania).
A románok áprilisi éves fogyasztóiár-indexe egyébként kevesebb, mint a fele magyarnak (11,23 százalék). De Lengyelország is már csak 14,7, Szlovákia 13,8, Csehország 12,7, Bulgária 11,6, Szlovénia 9,4, Horvátország 8,8 százalékos pénzromlásnál jár.
De a nemrég még hozzánk hasonló szinten álló balti államokhoz való távolságunk is folyamatosan nő: Lettországban 15,1, Litvániában 14,5, Észtországban 13,5 százalékos éves inflációt regisztráltak áprilisban. Az EU-ba nem tartozó, de a magyarok által ugyancsak fél szemmel figyelt országok közül Szerbiában 15,1, Észak-Macedóniában 13, Montenegróban 8,6 százalékos volt az elmúlt hónapban az éves pénzromlás.