2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ahhoz már hozzá kellett szoknunk, hogy a hazai infláció immár hónapok óta a legmagasabb az Európai Unióban, ám az előttünk állóktól való távolság áprilisban tovább nőtt.

Hosszú hónapok után végre kedvező fejleményt jegyezhettünk fel - írja laptársunk, a Privátbankár.hu a szokásos havi, ezúttal az áprilisi adatok összevetése alapján elkészített inflációs körképében.

A hazai pénzromlás az előző hónapban nagyobb mértékben lassult, mint februárban vagy márciusban. Igaz, a 0,5, illetve 0,2 százalékpontos mérséklődési ütemet lekörözött 1,2 százalékpontos áprilisi csökkenés eredményeként kijött 24 százalékos éves fogyasztóiár-index még így is rekordmagas, a 37,9 százalékos élelmiszerár-emelkedés pedig még annál is kiugróbb.

Még mindig elhiszi bárki is, hogy ez háborús vagy szankciós infláció? Fotó: Depositphotos
Még mindig elhiszi bárki is, hogy ez háborús vagy szankciós infláció? Fotó: Depositphotos

Ugyanakkor figyelemre méltó, hogy a közép- és kelet-európai országok közül áprilisban Románia faragott a legtöbbet, 3,3 százalékpontnyit az előző havi éves fogyasztóiár-indexén. Ezzel jócskán rá is vert a többiekre, az e listán utána következők legjobbja, Csehország -2,3 százalékpontig jutott, Lettország -2,2-ig, Ciprus -2,1-ig. Európa egészét tekintve már nagyobb csökkenések is történtek: Ukrajna éves inflációs rátája 3,4, Moldováé 3,9, Törökországáé pedig 6,83 százalékponttal volt alacsonyabb áprilisban, mint márciusban (igaz, teszi hozzá a lap, utóbbinak volt honnan, azaz milyen magas bázisról domborítania).

A románok áprilisi éves fogyasztóiár-indexe egyébként kevesebb, mint a fele magyarnak (11,23 százalék). De Lengyelország is már csak 14,7, Szlovákia 13,8, Csehország 12,7, Bulgária 11,6, Szlovénia 9,4, Horvátország 8,8 százalékos pénzromlásnál jár. 

De a nemrég még hozzánk hasonló szinten álló balti államokhoz való távolságunk is folyamatosan nő: Lettországban 15,1, Litvániában 14,5, Észtországban 13,5 százalékos éves inflációt regisztráltak áprilisban. Az EU-ba nem tartozó, de a magyarok által ugyancsak fél szemmel figyelt országok közül Szerbiában 15,1, Észak-Macedóniában 13, Montenegróban 8,6 százalékos volt az elmúlt hónapban az éves pénzromlás.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!