1p

Virág Barnabás monetáris politikáért felelős alelnök mondja el a sajtónak, miért hagyták immár harmadszorra is változatlanul a 6,5 százalékos jegybanki alapkamatot.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa változatlanul hagyta a jegybanki alapkamatot. A döntést az MNB alelnöke indokolta, melyet lapunk percről percre közvetített.

Stílszerűen búcsúzott az óévtől Matolcsy György és csapata

Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.

A forint erősödéssel reagált

A hazai fizetőeszköz euróval szembeni árfolyama a kamatdöntés nyilvánosságra kerülése után 409,73 volt, ahonnan majdnem egy egységgel állt feljebb Virág Barnabás sajtótájékoztatója előtt.

A forint a dollárral szemben is erősödött, de csak 50 centtel, 389,58-ra.

További árfolyamokat a szintén a Klasszis Médiához tartozó Privátbankár árfolyambögészőjén talál. >>

Fő üzenetek

A dollár erősödésével párhuzamosan a feltörekvő devizákkal szemben óvatos, kockázatkerülő befekteői magatartása tapasztalható.

Az infláció később, 2026-ban kerül csak a 3 százalékos jegybanki célhoz közel.

2024-re 0,5 százalékos GDP-növekedést prognosztizál az MNB.

A lakossági fogyasztás 4 százalék feletti mértékben bővül, annak is köszönhetően, hogy az új hitelkihelyezések több mint 70, ezen belül az új lakáshiteleké 100 százalékkal nőtt.

2025-ben a gazdasági növekedést a beruházások, az év második felétől az export is hajtja. Összességében 3 százalék feletti GDP-növekedéssel számol a jegybank.

 

Fegyelmezett, türelmes monetáris politika

Az alapkamat 6,5 százalékos szintje az MNB szerint megfelel mind az árstabilitási, mind a növekedési céloknak. 

Akár huzamosabb ideig a jelenlegi szinten maradhat az irányadó ráta – jelentette ki Virág Barnabás.

Máris itt van az első elemzői reakció

Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza azt írta:

"A következő hónapokra előretekintve a monetáris kondíciók módosítása nem várható – a mostani árfolyam mellett a mostani vezetés már nem, az új pedig hivatalba lépését követő első hónapokban még nem fog lazítani, már csak azért is, hogy ténylegesen is bizonyítsa a piac számára a stabil forintárfolyam melletti elkötelezettségét – ez pedig szükséges a piaci bizalom elnyeréséhez. 2025. nyaráig vagy őszéig tehát a mostani kamatszinttel számolok, ha csak valami rendkívül esemény nem történik. Ezt támasztja alá a jegybanki kommunikáció is, mely azt mondja, hogy az alapkamat tartósabb ideig a mostani szinten maradhat.  2025 közepéig a nemzetközi kamatkörnyezet is várhatóan lazább lesz, különösen is az EKB esetében számíthatunk jelentősebb mértékű lazításra, de vélhetően a lengyel jegybank is lazít monetáris politikáján – szemben az idei esztendővel. A viszonylag magas, 5,75 százalékos lengyel kamatszint pedig jelenleg effektív korlát a magyar alapkamat szempontjából is, hiszen ehhez képest a piac elvár egy bizonyos mértékű kockázati felárat. 

Ha tehát a mostani jegybanki vezetéstől nem várható kamatcsökkentés, akkor kérdés, hogy mi az a siker, amelyet az elnöki mandátum utolsó hónapjaiban el tudnak érni. Itt talán a forint árfolyamának erősítését lehetne kiemelni – egy 3-assal kezdődő árfolyammal átadni a stafétát sokkal szebb lenne, mint egy 4-essel kezdődővel. Kérdés, hogy erre van-e akarat és mód – egyelőre kicsit távolinak tűnik egy ekkora erősödés."

Januárig még romlik a helyzet

Az éves infláció akár 4,5 százalék is lehet, csak utána indulhat meg a csökkenés. Érdemi dezinfláció indulhat meg 2025 első negyedévében, ám még így is fél százalékponttal emelte meg a korábbi előrejelzését az MNB, egyebek mellett a jövedékiadó-emelések miatt.

Magasabb inflációra számít jövőre a jegybank

Közzétette a Magyar Nemzeti Bank a 2025-ös prognózisát.

Tovább a teljes cikkhez »

Erős maradhat a reálbér-növekedés

Ez az idei 9-10 százalékkal szemben ugyanakkor "csak" 4,7-5,7 százalékot jelenthet.

Jelentős hitelbővülés várható 2025-ben

A háztartási hitelek 13,5-15, a munkáshitelek 3,7, a vállalati hitelek 8,3-9,7 százalékkal élénkülhetnek.

Javuló egyensúlyi pozíciók

A folyó fizetési mérleg többlete GDP-arányosan 2 százalék felett lehet 2024-ben és várhatóan 2025-ben is.

A költségvetés elsődleges egyenlege egyensúlyban lehet. A GDP-arányos államadósság pedig csökken.

Egy ideig tehát nem változhat az alapkamat

A jegybank továbbra is a stabilitásra helyezi a hangsúlyt. Azt már mi tesszük hozzá, hogy kérdés, ez a megközelítés marad-e majd 2025 márciusa után, amikor Matolcsy Györgyöt a kormány jelenlegi pénzügyminisztere, Varga Mihály váltja majd.

Kérdések

Varga Mihály elképzelései mennyire esnek egybe az MNB irányvonalával, azt, hogy huzamosabb ideig nem szeretnének változtatni, egyeztettek-e? – szólt az első kérdés.

Virág Barnabás nem szeretett volna mélyebben értékelni, de kihallotta belőle a stabilitást és a 3 százalék körüli inflációt – e tekintetben hasonlónak érzi az MNB és leednő elnöke megközelítését.

Mi lesz Virág Barnabás sorsa?

Erről is érkezett kérdés. Ezt az alelnök – akinek hatéves mandátuma 2026. június 22-én jár le – semmilyen módon nem szerette volna kommentálni, mint mondta, továbbra is szolgálni fogja az MNB-t, ahogy azt 2003 óta teszi.

Újabb elemzői értékelés érkezett

Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője szerint:

"A várható kamatpályát illetően a holnap esti Fed-kamatdöntés lesz irányadó. Szeptemberben a Fed döntéshozói összesen 100 bázispontos kamatcsökkentést vetítettek előre 2025-re. Kérdés, hogy az azóta beérkező adatok, illetve a gazdaságpolitikai irányváltással kapcsolatos várakozások milyen mértékben befolyásolták ezt. Amennyiben a Fed szerdán ismét szigorú hangnemet üt meg, az további dollárerősödést generálhat, amely – kiegészülve az EKB részéről várt gyors kamatcsökkentési ciklussal – ismét kedvezőtlen pénzpiaci környezetet és a forint gyengülését eredményezheti. Ebben az esetben a jövő év elején sem nyílik majd tér a hazai kamatkondíciók lazítására. Viszont ha a Fed tovább folytatja a kamatvágásokat, akkor a hazai alapkamat is fokozatosan tovább mérséklődhet, várakozásaink szerint 2025 végére 5,5 százalékig."

MIndeközben a forint gyengülget

Virág Barnabás tájékoztatójának kezdete óta az euróval szemben 408,732-ről 409-es szint fölé ment a hazai fizetőeszköz árfolyama, s a dollárral szemben is teret veszített, a zöldhasúért most több mint 389 forintot kell adni a bankközi devizapiacon.

További árfolyamokat a szintén a Klasszis Médiához tartozó Privátbankár árfolyambögészőjén talál. >>

A minimálbér-emelések mekkora inflációs nyomást fejthetnek ki?

Az, hogy Magyarországon a minimálbér 2025-ben 9, a szakmunkás minimálbérként is ismert garantált bérminimum pedig 7 százalékkal emelkedik, érdemi inflációs hatásokat generálni 2025-től.

Nem volt egyhangú a kamatdöntés

Egy hónapja Patai Mihály indítványozott monetáris enyhítést. Virág Barnabás közlése szerint most is volt egy 25 bázispontos kamatcsökkentést tartalmazó javaslat, de az alelnök nem nevesítette, hogy kitől. Így majd a monetáris tanácsi ülés három hét múlva megjelenő jegyzőkönyvéből kiderül.

Véget ért a sajtótájékoztató

Az idén utoljára ülésezett a Monetáris Tanács és utoljára számolt be arról Virág Barnabás.

A következő kamatdöntő ülésre csaknem másfél hónapig kell várni, arra 2025. január 28-án, kedden kerül sor.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!