Április végéig az államháztartás központi alrendszere 2 597,5 milliárd forintos hiánnyal zárt a Pénzügyminisztérium friss közlése szerint, ami egyelőre a részletek nélküli gyorstájékoztatót mutatja be. Ezen belül a központi költségvetés 2 590,6 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 96,4 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 103,3 milliárd forintos hiányt mutattak.
A költségvetési előirányzat 2024 egészére 2 514,8 milliárd forintos hiányról szól - április végére tehát már túl vagyunk ezen, az egész évre tervezett hiánycél összejött 4 hónap alatt.
Ettől még egyébként akár teljesülhet az év végére a cél, ha a hátralévő hónapok jól alakulnak.
Most van böjtje a lakosságnak ígért óriási állampapír-kamatoknak
Április végéig a kamatkiadásokra fordított kifizetések 1 507,8 milliárd forintot tettek ki, amely 632,4 milliárd forinttal magasabb az előző évi azonos időszaki teljesítésnél. A kamatkiadások év eleji megugrása a lakossági kötvények kamatfizetésében történt változások miatt tapasztalható, tekintve, hogy a Prémium Magyar Állampapír sorozat kamatfizetési időpontja az első negyedévre került. A rezsivédelemmel és közüzemi szolgáltatások támogatásával kapcsolatos kiadások április végéig 540,0 milliárd forintot tettek ki. Meghaladták az egy évvel korábbi kifizetést a nyugellátásokra és a gyógyító-megelőző ellátásra fordított összegek is. Nyugellátásokra 2 371,7 milliárd forintot, míg a gyógyító-megelőző ellátásra 872,9 milliárd forintot fordított a költségvetés április végéig.
A bevételek kapcsán annyit emelnek ki, hogy az alacsonyan tartott adók ellenére az előző év azonos időszakához képest az adó- és járulékbevételek 9,8 százalékkal magasabban teljesültek.
A PM nyugtat
A közleményből több részlet nem derül ki, csak azt teszik hozzá: a magyar gazdaság az első negyedévben visszatért a növekedési pályára. A kormány az egyensúly erősítésével is a gazdaság növekedését építi újra, ezért fokozatosan csökkenti a költségvetési hiányt és az államadósságot. A költségvetés biztosítja a gazdaság újraindításához szükséges forrásokat, miközben a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez, valamint a rezsicsökkentés fenntartásához szükséges fedezetet is garantálja.