Gyopáros Alpár a Magyar falu programban meghirdetett, falusi kisboltokat érintő támogatásról szólva közölte: 1415 már működő falusi kisbolt kap összesen 32 milliárd forint támogatást, amelyet a kétezer lakosúnál kisebb településeken vehetnek igénybe; a forrás ingatlan vásárlására, fejlesztésére, valamint eszközbeszerzésre és bértámogatásra fordítható.
Kiemelte: a települések vezetőivel, az egyházak képviselőivel, civil szervezetekkel folyamatosan egyeztettek, illetve egyeztetnek arról, miként segíthet a kormány, hogy az ott élők helyzete javuljon azáltal, hogy orvosi rendelők, boltok nyílnak, utakat tesznek rendbe. A falusi emberek számára fontos közösségi terek jönnek létre, kávézók, fagylaltozók, de sok száz településen gyógyszervásárlási lehetőség is nyílik.
Emlékeztetett arra, hogy 2019-ben 150 milliárd forint, 2020-ban pedig 200 milliárd forint volt a rendelkezésre álló forrás; 2021-ben már meghaladta a 270 milliárdot, jövőre pedig várhatóan a 300 milliárd forintot. Összességében csaknem 2400 település érintett a falusi kisboltok támogatási lehetőségében, egy-egy boltra pedig akár 60-70 millió forint is juthat. Az állam a támogatásért cserébe öt évig tartó üzemeltetési kötelezettséget ír elő az igénylő számára, valamint meghatározza a kötelezően forgalmazandó alapvető fogyasztási cikkek körét, és önerős fejlesztést is kér a boltosoktól.
A hazai költségvetési forrásból származó támogatás az üzlet külső és belső felújítására, épületgépészeti korszerűsítésére, bővítésére, építésére, akadálymentesítésére költhető. Egy-egy üzlet átlagosan 22,5 millió forint támogatásban részesül.
A kormánybiztos elmondta: a Magyar falu program indulása óta több mint 20 ezer nyertes pályázat révén több mint 220 milliárd forint támogatást kaptak a hazai kistelepülési önkormányzatok, a falvakban működő egyházközségek, a tankerületi központok és a civil szervezetek.