5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Ha ilyen ütemben csökken tovább az aktív fertőzöttek száma Magyarországon, mint az elmúlt egy hétben, akkor február közepére juthatunk el olyan szintre, ami alapján a kormány az első hullám vége felé már a korlátozások feloldása mellett döntött.

Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter a legutóbbi Kormányinfón két támpontot adott ahhoz, hogy mikor és milyen esetben lehetséges a koronavírus-járvány miatt elrendelt korlátozó intézkedések enyhítése. Ezek:

  1. vagy akkor enyhíthetnek, amikor jelentősen csökken a fertőzöttek száma
  2. vagy akkor, amikor már olyan szintet ér el az átoltottság, hogy a legveszélyeztetettebbek védve lesznek. 

Orbán Viktor miniszterelnök is arról beszélt a rendkívüli intézkedések február 1-ig történő meghosszabbításának bejelentésekor, hogy amennyiben az esetszámok csökkennek és lesz elegendő vakcina, akkor lehet könnyíteni. Mindkét szempont alapján vannak már kecsegtető adatok és hírek, de például az aktív fertőzöttek számát illetően jelenleg még nagyon messze vagyunk attól a szinttől, amikor az első hullámot követően enyhíteni kezdett a szigorításokon a kormány.

Müller Cecília még nem pihenhet (Fotó: MTI/kormany.hu/Botár Gergely)
Müller Cecília még nem pihenhet (Fotó: MTI/kormany.hu/Botár Gergely)

A legutóbbi adat szerint január közepén az aktív fertőzöttek száma 112 951 főre csökkent. A csúcs nagyjából éppen egy hónapja volt, néhány nappal karácsony előtt: december 18-án 198 785 volt az aktív fertőzöttek száma Magyarországon. Azóta kisebb kilengésekkel, de folyamatosan csökken ez a szám. Január 8-a óta gyorsult fel a csökkenés, hiszen akkor mintegy 140 ezer aktív fertőzöttet tartottak nyilván, és gyakorlatilag egy hét alatt jutottunk el a mostani 113 ezres szintre. Vagyis 30 ezerrel csökkent egy hét alatt és mintegy 85 ezerrel egy hónap alatt. 

Érdemes felidézni, hogy miként alakultak ezek a számok az első hullám idején. Gulyás Gergely miniszter tavaly április 23-án beszélt arról, hogy május 3-ig hatályban maradnak a koronavírus-járvány miatt elrendelt korlátozó szabályok. Nos, az operatív törzs tavaly április 23-i jelentése szerint 2284 fő volt beazonosított fertőzöttek száma, 390-en meggyógyultak és 239-en meghaltak. Vagyis az aktív fertőzöttek száma 1619 volt. Ez mintegy 111 ezerrel kevesebb, mint a mostani 112 951 eset. Ha marad a heti 30 ezres csökkenés, akkor február 12-e környékére érhetjük el azt a szintet, mint amikor a kormány az első hullámot legyőzöttnek nyilvánította. Mindez persze a tesztelések számától is nagyban függ, hiszen a több teszttel, több beteget lehet megtalálni.

Tavaly május 3-án előbb vidéken indulhatott újra az élet, mert az aktív fertőzöttek 63 százaléka budapesti volt. Megnéztük az akkori számokat is. Érdekes módon ekkor még emelkedőben volt az aktív fertőzöttek száma, hiszen az április 23-i 1619-ről május 4-re 2054-re ugrott ez az adat.  

Mától megkezdődik a védekezés második szakasza. Ez nem a járvány végét jelenti, hiszen a vírus továbbra is terjed. Az a célunk, hogy fokozatosan, szigorú menetrend szerint újraindítsuk az életet és továbbra is elkerüljük a járvány "berobbanását". Ezért Budapesten és Pest megyében továbbra is életben marad a kijárási korlátozás, vidéken viszont mától új szabályok lépnek életbe. 

- közölte 2020. május 4-én a koronavirus.gov.hu.

Pont ez a nap volt a fordulópont is, hiszen eddig növekedett, utána csökkent az aktív fertőzöttek száma: 

  • április 15.: 1253 fő
  • április 23.: 1619 fő
  • május 3.: 2029 fő
  • május 4.: 2054 fő
  • május 5.: 1993 fő
  • május 6.: 1979 fő
  • május 7.: 1966 fő

Két hétre rá pedig Orbán Viktor kormányfő bejelentette, hogy május 18-tól a fokozatosan javuló járványügyi helyzet miatt Budapesten is megszűnik a kijárási korlátozás. Milyen számok voltak ekkor? Az aktív fertőzöttek száma 1673 fő volt. Vagyis ekkor két hét alatt sokat javult a statisztika. Összességében tehát az első hullám idején már akkor döntöttek az enyhítésről, amikor még növekedett az aktív fertőzöttek száma. Most viszont már egy hónapja csökken, mégsincs ez napirenden. A második hullám sokkal nagyobb az elsőnél, így sokkal tovább is tart míg ellaposodik. Megnéztünk még egy nyár eleji beszámolót: tavaly június 7-re 1183-re csökkent az aktív fertőzöttek száma. Az utolsó sajtótájékoztatóját pedig június 17-én tartotta az operatív törzs, ekkor 964 embert soroltak ebbe a kategóriába.

A veszélyhelyzet megszüntetését az teszi lehetővé, hogy sikeres volt a védekezés első szakasza. A járványügyi készültség fenntartására szükség van, hiszen a pandémia (világjárvány) jelenleg is tart, a koronavírus továbbra is itt van és fertőz. 

- hangzott el az utolsó sajtótájékoztatón. Még 210 koronavírusos beteget ápoltak kórházban, közülük 16-an voltak lélegeztetőgépen, de a kormány már úgy döntött, hogy megszűnt a veszélyhelyzet, az operatív törzs pedig eltűnt a képernyőkről. Ettől most még nagyon messze vagyunk, de túl vagyunk a járvány második hullámának csúcsán, visszaszorulóban a vírus. Többen gyógyulnak meg, mint amennyien elkapják a fertőzést.

Annyiban jobb a helyzet, hogy az első hullámhoz képest most már van ellenszere is járványnak, tehát már nem csak kijárási korlátozással és maszkkal lehet védekezni, hanem oltással is. Eddig 105 728 embert oltottak be Magyarországon, de ahhoz még nincs elég vakcina, hogy az enyhítések másik szempontja érvénybe lépjen, vagyis olyan szintet érjen el az átoltottság, hogy a legveszélyeztetettebbek védve lesznek.

A 60 év feletti krónikus betegségben szenvedők 1,7 millióan vannak Magyarországon. Jelenleg két oltóanyag rendelkezik az európai gyógyszerhatóság engedélyével, a Pfizer december 26. óta, a Moderna pedig január 12. óta szállít vakcinákat hazánkba, de ekkora mennyiség még nem áll rendelkezésre.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!