5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kemény tárgyalások lehetnek a magyar állam és Mészáros Lőrinc szállodás cége között, valamint Andy Vajna örökösei és Mészáros Lőrinc bankja között a koronavírus miatt a hiteltörlesztés átütemezéséről.

A szállodaipar és a szerencsejáték-ipar is nagyon örülhet az Orbán Viktor miniszterelnök által a koronavírus-járvány miatt bejelentett gazdaságvédelmi intézkedéseknek. Ezek közül a legjelentősebb természetesen az, hogy év végéig felfüggesztik a hiteltörlesztést. Ez inkább a turizmusban jelent nagyobb segítséget, de a szerencsejáték-iparban is többen fellélegezhetnek. A kormány döntése egészen pikáns tárgyalásokat is eredményezhet.

A Mészáros Lőrinc nagyvállalkozó tulajdonában lévő Hunguest Hotels szállodalánc például a 2018-as beszámolója szerint 10,1 milliárd forint hosszú lejáratú hitelállománnyal rendelkezett. Ezt a hitelt az Erste Bank és az Eximbank adta a szállodás cégnek: az Erste Bankban 15 százalékos magyar állami tulajdon van, míg az Eximbank a Külgazdasági és Külügyminisztérium irányítása alatt áll. Tehát ha a Hunguest élni akar a fizetési moratóriummal, akkor Mészáros Lőrincnek a magyar kormánnyal kellene tárgyalnia.

A hazai turizmus azonban tényleg nagy bajban van, a segítség egy kis panziónak is nagyon jól jöhet ahhoz, hogy életben maradjon. Az elmúlt években ugyanis főleg a Kisfaludy-pályázatból érkező vissza nem térítendő állami támogatást kiegészítve sokan vágtak bele kisebb-nagyobb felújításokba, amihez banki hiteleket is felvettek. "Van idő a tárgyalásra" - emelte ki a lényeget lapunknak a turisztikai ágazatra rálátó forrásunk. Szintén az állammal kell tárgyalnia Tiborcz Istvánnak, a kormányfő vejének, aki 881 millió forintos hitelt kapott az állami tulajdonban lévő MFB-től ahhoz, hogy megvásárolja a tarcali Andrássy Rezidencia Wine & Spát, ami idén februárig még Mészáros Lőrinc tulajdona volt.

Izgalmas tárgyalások várhatók a szerencsejáték-iparban is. Az Andy Vajna ismeretlen örökösei (bár múlt év végi sajtóhírek szerint Vajna Tímeát illeti a jog) tulajdonában lévő LVC Diamond Kft., amely az öt budapesti kaszinót üzemelteti az államtól kapott koncesszió alapján, a Mészáros Lőrinc nagyvállalkozó tulajdonában is lévő MKB banktól vett fel hosszú lejáratú beruházási hitelt. Ez 2018 végén 712 millió forint volt. Tehát Vajna örököseinek a volt felcsúti polgármester érdekeltségében lévő pénzintézettel kellene tárgyalnia, ha bajba kerülne a koronavírus miatt. A kaszinók még nyitva vannak, de március 20-tól már csak délután 15 óráig várják a játékosokat. Ez nagy érvágás, hiszen többnyire este van nagyobb forgalom egy kaszinóban. Ráadásul most a külföldi vendégekre sem lehet számítani, miközben a koncessziós díjat is be kell fizetniük.

A legnagyobb hiteltartozása a szerencsejáték iparban a Kincsem Parknak van. Az állami tulajdonban lévő Kincsem Nemzeti Lóverseny Kft.-nek 2018 végén a hosszú lejáratú kötelezettsége 9,4 milliárd forint volt, a hitelt az állami MFB és a Gránit Bank adta. Utóbbi sokáig szintén állami volt, de 2017-ben eladta a részesedését, így most már Hegedűs Éva a többségi tulajdonos. A kormányzati jó kapcsolat azonban megmaradt, hiszen a Gránit Bank karácsonyi ünnepségén Varga Mihály pénzügyminiszter mondott beszédet.

A magyar lovak viszont egy időre az istállóban maradnak. "A saját üzemeltetésű fogadóhelyeken, 2020. március 18. napjától kezdődően, felfüggesztjük az értékesítési tevékenységet. A hazai lóversenyeket szervező Kincsem Nemzeti Kft. a mai nappal felfüggesztette a lóversenyek rendezését, így a magyar versenyek hiányában a nemzetközi együttműködés keretében történő lóversenyfogadást biztosítjuk a fogadók számára" - közölte a lovis cég, viszont külföldön sincs sok futam, így nincs mire fogadni, így bevétel sem lesz.

Megbeszélik egymás között

Nagy segítség a turizmusnak és a szerencsejáték iparnak, hogy a bérleti szerződéseket sem lehet felbontani június 30-ig. A felmondási tilalom a kormány egy újabb rendeletével pedig szintén meghosszabbítható. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a bérleti díjakat ne kellene megfizetni. Csak le lehet ülni tárgyalni az adott ingatlan tulajdonosával, hogy a hotel vagy a kaszinó bevétel nélkül mikor és hogyan fizesse ki az összeget. Itt is érdekes tárgyalásokra lehet számítani.

A Vörösmarty térnél a Dorottya utca 2-ben üzemel éjjel-nappal Andy Vajna örököseinek egyik kaszinója. A Dorottya utca 2. szám alatti épület Tiborcz István, a miniszterelnök vejének érdekeltségébe tartozik. Az ingatlan tulajdonosa a Dorottya Investment Zrt., amely Tiborcz István tulajdona. Tehát Vajna örököseinek a miniszterelnök vejével kell leülnie tárgyalnia, ha a koronavírus miatt átütemeznék a kaszinó bérleti díját. Ami pedig még érdekesebb, hogy a Dorottya Investment Zrt. 2019. december 2-án írt alá hitelszerződést az állami MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt.-vel 8,4 milliárd forint összegben. Számos hotel is állami vagy önkormányzati tulajdonban lévő házban üzemel, így tulajdonképpen a kormány magának tiltotta meg, hogy felbontsa a szerződéseket.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!