2p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarország 74 milliárd forinttal ül abban az orosz hátterű bankban, amit már minden EU-tagállam elhagyott - most kiderült, hogy a távozó tulajdonosok a pénzüket csak hosszú évek alatt kaphatják vissza.

A Nemzetközi Beruházási Bank egyben nem tudja visszafizetni a távozó EU-tagállamok részesedését – közölte a Népszavával a szlovák pénzügyminisztérium. A pénzintézet helyzete azért vált bizonytalanná, mert az orosz invázió nyomán sorra szálltak ki a bank európai résztulajdonosai, utolsó EU-tagként már csak Magyarország tart ki az intézmény mellett. A szlovák pénzügyminisztérium tudomásul veszi, hogy a bank egy összegben nem tudja visszafizetni a távozások után az egyes tagállamok részesedését a bank alaptőkéjéből; megállapodást készítenek elő a hosszútávú visszafizetésre, ami akár 10 évet is jelenthet.

Minden uniós ország lelépett, mi bent maradtunk a pénzünkkel. Fotó: Nemzetközi Beruházási Ban
Minden uniós ország lelépett, mi bent maradtunk a pénzünkkel. Fotó: Nemzetközi Beruházási Ban

Magyarország 74 milliárd forintot tett az IIB-be, és bár a magyar kormány is elismeri, hogy kritikus helyzetbe került a bank (Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is jelezte nemrég a Kormányinfón: azt sem tudja, egyáltalán megmenthető-e a bank), egyelőre fel sem merült, hogy a többi EU-taghoz hasonlóan Magyarország is kiszálljon az orosz kémbankként emlegetett intézményből.

A kiszivárgott hírek szerint a bank problémái összetettek, a pénzintézet nehezen jut például tőkéhez az EU-s piacon, Belgiumból korlátozták európai lehetőségeit - írja a Népszava. Az orosz invázió kezdete óta sorra szálltak ki a korábbi tulajdonos kormányzatok, így Szlovákia, Csehország, majd Románia és Bulgária is úgy döntött, megszünteti az IIB tagságát. Ha emiatt az orosz tulajdonrész aránya 50 százalék fölé emelkedne, akkor a pénzintézetre már lesújtanának az EU-s szankciók.

A Nemzetközi Beruházási Bankban legnagyobb tulajdonosként Oroszországnak jelenleg 45,44 százaléka van. A második legnagyobb tulajdonos Magyarország 25,27 százalékkal. (Tulajdonos még más országok mellett Kuba 2,83, Mongólia 1,8, Vietnám 1,26 százalékos részesedéssel.)

Szijjártó Péter külügyminiszter az RTL-nek korábban azt mondta: „Amíg szankciókat nem vetnek ki a bankra, addig Magyarország is tulajdonos marad, mivel az fontos szerepet tölt be magyarországi cégek finanszírozásában.” Azt a külügyminiszter nem részletezte, hogy pontosan mely cégeket finanszíroz Magyarországon IIB.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!