A Nemzetközi Beruházási Bank egyben nem tudja visszafizetni a távozó EU-tagállamok részesedését – közölte a Népszavával a szlovák pénzügyminisztérium. A pénzintézet helyzete azért vált bizonytalanná, mert az orosz invázió nyomán sorra szálltak ki a bank európai résztulajdonosai, utolsó EU-tagként már csak Magyarország tart ki az intézmény mellett. A szlovák pénzügyminisztérium tudomásul veszi, hogy a bank egy összegben nem tudja visszafizetni a távozások után az egyes tagállamok részesedését a bank alaptőkéjéből; megállapodást készítenek elő a hosszútávú visszafizetésre, ami akár 10 évet is jelenthet.
Magyarország 74 milliárd forintot tett az IIB-be, és bár a magyar kormány is elismeri, hogy kritikus helyzetbe került a bank (Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is jelezte nemrég a Kormányinfón: azt sem tudja, egyáltalán megmenthető-e a bank), egyelőre fel sem merült, hogy a többi EU-taghoz hasonlóan Magyarország is kiszálljon az orosz kémbankként emlegetett intézményből.
A kiszivárgott hírek szerint a bank problémái összetettek, a pénzintézet nehezen jut például tőkéhez az EU-s piacon, Belgiumból korlátozták európai lehetőségeit - írja a Népszava. Az orosz invázió kezdete óta sorra szálltak ki a korábbi tulajdonos kormányzatok, így Szlovákia, Csehország, majd Románia és Bulgária is úgy döntött, megszünteti az IIB tagságát. Ha emiatt az orosz tulajdonrész aránya 50 százalék fölé emelkedne, akkor a pénzintézetre már lesújtanának az EU-s szankciók.
A Nemzetközi Beruházási Bankban legnagyobb tulajdonosként Oroszországnak jelenleg 45,44 százaléka van. A második legnagyobb tulajdonos Magyarország 25,27 százalékkal. (Tulajdonos még más országok mellett Kuba 2,83, Mongólia 1,8, Vietnám 1,26 százalékos részesedéssel.)
Szijjártó Péter külügyminiszter az RTL-nek korábban azt mondta: „Amíg szankciókat nem vetnek ki a bankra, addig Magyarország is tulajdonos marad, mivel az fontos szerepet tölt be magyarországi cégek finanszírozásában.” Azt a külügyminiszter nem részletezte, hogy pontosan mely cégeket finanszíroz Magyarországon IIB.