4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A védett kor munkajogi intézménye az idősebb, nyugdíj előtt álló munkavállalók munkaerőpiaci hátrányát hivatott kompenzálni. Sokkal nehezebb elbocsátani, és magasabb végkielégítés is jár nekik. Íme, a részletek.

„Védett korba kerültem / A kitüntetést megértem / A mellemet veri, a nyakamban lóg / A heavy medál.” A P. Mobil 1983-as dala még bőven a szocialista berendezkedésről szólt, ám a „védett kor” fogalma túlélte a rendszerváltást, és ma is létező munkajogi norma. Bár a munka törvénykönyvének (Mt.) indokolása nem rögzíti, de az intézkedés oka az, hogy az idősebb korosztály hátrányosabb helyzetben van a munkaerőpiacon, mint egy fiatal, hiszen a nyugdíjhoz közel nem lehet rá hosszabb távon számítani, ráadásul az ő esetükben sűrűbben fordulhatnak elő egészségügyi problémák is.

Mi is a védett kor intézménye? Az egy évtizede hatályos Mt. 66. §-a ezt mondja ki:

„(4) A munkáltató a nyugdíjasnak nem minősülő munkavállaló határozatlan tartamú munkaviszonyát a munkavállalóra irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző öt éven belül a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával indokolt felmondással a 78. § (1) bekezdésében meghatározott okból szüntetheti meg.

 (5) A (4) bekezdésben meghatározott munkavállaló munkaviszonya a munkavállaló képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő okból akkor szüntethető meg, ha a munkáltatónál a 45. § (3) bekezdése szerinti munkahelyen nincs a munkavállaló által betöltött munkakörhöz szükséges képességnek, végzettségnek, gyakorlatnak megfelelő betöltetlen másik munkakör vagy a munkavállaló az e munkakörben való foglalkoztatásra irányuló ajánlatot elutasítja.”

A jogi bikkfanyelven megfogalmazott normaszöveg gyakorlatilag arról szól, hogy a „mezei munkavállaló” 60 éves kora után csak úgy rúgható ki, ha ő maga mindent megtesz ennek érdekében, mondjuk, nyilvánosan felpofozza a vezérigazgatót. A másik lehetőség pedig az, hogy az adott munkahelyen nincs számára megfelelő üres munkakör vagy azt nem fogadja el.

Fontos kiemelni, a „munkavállalóra irányadó öregségi nyugdíjkorhatár” jelen pillanatban

mindenki számára 65 évet jelent,

vagyis itt nincs szerepe annak, hogy ha egy hölgy beleesne a Nők 40 programba (a nők 40 év munkaviszony, pontosabban jogosultsági idő után igényyt tarthatnak öregségi teljes nyugdíjra). Az öregségi nyugdíjkorhatár az ő esetükben is 65 év.

A másik kiemelendő részletszabály a „határozatlan tartamú munkaviszony”. Azaz vállalkozási jogviszony vagy határozott idejű munkaviszony esetében nem lehet szó védelemről.

Szigorú szabályok védik a kirúgástól a nyugdíj előtt állókat. Fotó: Pixabay
Szigorú szabályok védik a kirúgástól a nyugdíj előtt állókat. Fotó: Pixabay

A védett korban levő munkavállaló elbocsátása két okból lehetséges:

  • Ha a foglalkoztatott a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi. Ilyen lehet például a szabotázs, a károkozás, az, ha a foglalkoztatónak rossz hírét kelti stb. Ezek egyébként azonosak az azonnali felmondás okaival.
  • A cégnek, foglalkoztatónak a telephelyén, ahol a védett korú munkavállalót alkalmazzák, nincs neki való másik állás, vagy ha van, akkor azt elutasítja. Tehát például, ha a hatvankét éves Béla bá’ esztergályosként dolgozik a gyár fővárosi telepén, onnan kiszervezik ezt a részleget az ország másik végébe, és a budapesti munkahelyen csak mérnöki pozíció van szabadon, akkor alkalmazható az elbocsátási szabály.

Utóbbi esetben azonban a munkavállaló számára végkielégítést kell fizetni. A védett kor intézménye azonban ebben az esetben is érvényesül: az ilyen módon elbocsátott munkavállalót a fő szabály szerintinél magasabb végkielégítés illeti meg.

Alapesetben a végkielégítés összege 3-5 év közötti munkaviszony esetén egyhavi, 5-10 év között kéthavi, 10-15 év között háromhavi, 15-20 év között négyhavi, 20-25 év esetén öthavi, ennél hosszabb munkaviszony esetén hathavi távolléti díj (gyakorlatilag fizetés). A védett korban elbocsátott munkavállaló esetében azonban ez az összeg több:

3-10 évnyi munkaviszony között egyhavi, 10-20 év között kéthavi, ennél hosszabb idő után pedig háromhavi összeggel emelkedik meg a végkielégítés.

Vagyis, ha a fenti példában említett Béla bá’-t, az esztergályost 21 év munkaviszony után bocsátják el, akkor a négyhavi alap mellett háromhavi plusz végkielégítéssel számolhat, azaz összesen héthavi bérét kapja meg.

A gazdasági folyamatok arra mutatnak, több helyen is akár a munkavállalók elbocsátásával kívánnak takarékosságot elérni a cégek, így például a Posta vagy az Electrolux is leépítésekkel számol.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!