5p

Az Európai Bizottság javaslata alapján a tagállamok közti karantén- és tesztmentes utazáshoz megerősítő oltás kell majd. Cserébe megnyílhat az út a Sinopharmmal, és nemsokára a Szputnyikkal oltottak számára is. Módosítanának a fertőzöttségi adatokat bemutató térképen is, ez alapján viszont Magyarországra a jelen állás szerint komoly korlátozások vonatkoznának.

Az Európai Bizottság javaslatot tett közzé az uniós utazási szabályok egységesítéséről. A javaslat célja, hogy a jövőre nézve egységesítsék az Unión belüli utazás feltételeit a járvány idejére, és minden tagállamban ugyanazok a szabályok legyenek érvényesek. Azokra, akik az új feltételeket teljesítik, a terv szerint semmilyen további korlátozást nem lehetne alkalmazni, nekik tehát sem kötelező tesztelést, sem karantént nem írhatnának elő a tagállamok. Az egységes szabályozás a hangsúlyt az egyénre, és nem a régiókra helyezné, így aztán az oltottsági státusz is kiemelt szerepet kapott benne.

„A legfőbb célunk annak elkerülése, hogy Unió-szerte eltérő intézkedések szülessenek. Ez a megerősító oltások kérdésére is vonatkozik, amelyek alapvető fontosságúak lesznek a vírus elleni küzdelemben – nyilatkozta Didier Reynders jogérvényesülési biztos, majd hozzátette, hogy a javaslat „elfogadása döntő fontosságú lesz az előttünk álló hónapok, valamint a polgárok biztonságos szabad mozgásának védelme szempontjából”.

Az Európai Unió digitális Covid-igazolását ellenőrzi egy horvát határőr a Horvátország és Szlovénia közötti Bregana határállomáson a nyáron - harmadik oltás nélkül nemsokára semmit sem fog érni az igazolvány. (Fotó: MTI/EPA/Antonio Bat)
Az Európai Unió digitális Covid-igazolását ellenőrzi egy horvát határőr a Horvátország és Szlovénia közötti Bregana határállomáson a nyáron - harmadik oltás nélkül nemsokára semmit sem fog érni az igazolvány. (Fotó: MTI/EPA/Antonio Bat)

Kell a harmadik oltás

De ki is utazhatna hát szabadon? A legfontosabb változtatás talán az, hogy korlátozzák az EU-s Covid-igazolványok érvényességét. A javaslat szerint ezek a korábbi védettséget biztosító oltás (jellemzően tehát a második dózisok) felvétele után 9 hónapig maradnának érvényesek. Ez idő letelte után viszont már csak megerősítő oltás (tehát az egydózisú oltások kivételével a harmadik dózis) beadatásával lennének érvényesek, és biztosítanák ezáltal tulajdonosuknak a szabad utazást. Az egészségügyért és az élelmiszer-biztonságért felelős biztos, Sztella Kiriakídisz szerint ez elengedhetetlen a járvány elleni küzdelem hatékonyságának növeléséhez:

„Annak érdekében, hogy mindenki a lehető legbiztonságosabb módon utazhasson és élhessen, jóval nagyobb átoltottsági arányt kell elérnünk – sürgősen. Emellett megerősítő dózisokkal kell növelnünk a lakosság immunitását.”

A javaslat alapján bevezetett szabályozások életbe lépésének 2022. január 10-ét jelölték meg. Ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy aki idén április 10-e előtt kapta a második oltását, az ettől a naptól már nem utazhatna szabadon az Unió területén, hanem csak negatív teszt felmutatásával léphetne más ország területére. Kivéve persze, ha addig felveszi a megerősítő (harmadik) oltást is. Arról, hogy ez mennyivel tolná ki az igazolvány érvényességét, majd a megerősítő oltások hatásosságára vonatkozó újabb eredmények függvényében, később születik döntés.

Magyar szemmel jó hír viszont, hogy a javaslat szerint érvényesnek fognak elfogadni minden WHO-jóváhagyással rendelkező vakcinát. A világszervezet pecsétjével már most is rendelkezik a kínai Sinopharm-vakcina, de az elmúlt hetek hírei alapján a jövő év elején a Szputnyik is megkaphatja ezt a jóváhagyást, hiába húzódik látszólag végeláthatatlanul az orosz vakcina európai engedélyeztetési folyamata. A keleti vakcinákkal oltottakra így ugyanazok a feltételek vonatkozhatnának, mint a nyugatikkal oltottakra, nem lenne tehát további szükség a Gulyás-Merkely-féle Janssenes trükkre a szabad utazáshoz. A javaslat szerint a 12 év alatti gyermekektől továbbra sem kérnének Covid-igazolványt, ahogy vonatkoznak majd mentességek a határok mellett élő ingázókra, illetve például a fuvarozókra is.

Sötétvörös régiók, figyelem!

Fontos változás, hogy ezeket az egységes szabályokat fel lehet függeszteni az olyan régiókból utazók esetén, akik az Európai Betegségmegelőzési és Kontroll Központ (ECDC) aktuális térképén a legsúlyosabb helyzetet jelző, sötétvörös színnel jelölt régiókból érkeznek. A tagállamok dönthetnek majd úgy, hogy számukra további beutazási feltételeket írnak elő. Az ECDC legfrissebb térképein egész Magyarország sötétvörösben pompázik.

A színkódok meghatározásában a továbbiakban figyelembe veszik majd az átoltottság mértékét, illetve az elvégzett tesztek számát, és ezek között a pozitív tesztek arányát is, Magyarország egyik tekintetben sem tartozik éppen az éllovasok közé. Magyar szempontból sajnos nem tűnik a közeljövőben túl érdekesnek, de a zöld színnel jelölt régiókból viszont még Covid-igazolvány nélkül is szabadon lehetne utazni.

Komoly jelentőségre tehet még szert az a változtatás, ami az úgynevezett vészfék-mechanizmust érinti. Ez azt az eljárást tenné hatékonyabbá, amelyet egy új vírusvariáns megjelenése, illetve a járványhelyzet valamelyik tagállamban történő rendkívüli súlyosbodása esetén lehet követni. Ebben az esetben a tagállamok akár az érintett országokon átnyúlva, az Európai Bizottság kezdeményezésére is válságstábban ülnének össze, és így dönthetnének a közösen követendő lépésekről. Akár arról is, hogy az érintett tagállammal szemben egységes, szigorúbb korlátozásokat vezetnek be.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!