4p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Már 2020-ban is 46,5 milliárd forintos forgalom jött össze a Pfizer magyarországi képviseleténél, pedig a cég vakcina üzletága igazán csak idén fog jelentősen növekedni. 

Még koronavírus-járvány sem kellett ahhoz, hogy az amerikai Pfizer gyógyszercég magyarországi leányvállalata, a Pfizer Gyógyszerkereskedelmi Kft. remek évet zárjon 2020-ban is. A cég beszámolóját annak kapcsán néztük meg, hogy kedden közölték: eddig 3,5 millió adag Pfizer-BioNTech-vakcina érkezett Magyarországra, összesen pedig 10,8 millió dózist kötött le a kormány.

A társaság dinamikusan fejlődik, hiszen 2015-ben még csak 27,7 milliárd forint árbevételük volt, ellenben 2019-ben már 44,6 milliárd forintos forgalomnak örülhettek. Termelő üzemük nincs Magyarországon, a külföldön gyártott termékeiket forgalmazzák a magyar piacon. A profit is meglehetősen stabil, 2019-ben 2 milliárd forint volt, míg 2018-ban 2,6 milliárd forint nyereséget számolhattak össze. A 2019-es profitot nem vették ki, de így is volt osztalék: 6 milliárd forint.

Ami pedig 2020-at illeti: az árbevételt sikerült 46,5 milliárd forintra növelni, az adózott eredményük pedig maradt kétmilliárd forint.

A társaság egyedüli tagja akként dönt, hogy a társaság 2020-as üzleti évében keletkezett 2.009.601 eFt nyeresége a számviteli törvény előírásainak megfelelően az eredménytartalékba kerüljön elhelyezésre. Az egyedüli tag a beszámoló elfogadásakor 3.000.000 eFt, azaz hárommilliárd forint osztalék kifizetéséről dönt, amely a társaság szabad eredménytartalékából lesz teljesítve legkésőbb 2021. június 30. napjáig

- szól a cég határozata.

Az egyedüli tag pedig a Pfizer Luxembourg SARL nevű társaság. A napi.hu írta a Follow the Money hollandiai oknyomozó portál alapján, hogy az eredetileg amerikai Pfizer nagy valószínűséggel adóparadicsomokon keresztül csatornázza át a kormányoktól az oltóanyagáért kapott milliárdokat - ahogyan egyéb bevételeivel is teszi. Ezek közé tartozik Hollandia, Luxemburg, Írország és az USA-beli Delaware állam is.

A Pfizer Gyógyszerkereskedelmi Kft.-vel természetesen a magyar állam is üzletel. A Müller Cecília országos tisztifőorvos által vezetett Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) közérdekű szerződései között például kétszer bukkan fel a Pfizer Kft. neve. Kétszer vásároltak be a Prevenar injekcióból, ami egy pneumococcus elleni oltóanyag, legutóbb 2020 második felére szólt az 1,1 milliárd forintos szerződés időtartama.

A legjobb évük azonban a 2021 lesz Magyarországon, amit már előre jeleznek is a 2020-as céges beszámolójukban. 

A Comirnaty vakcina forgalmazása, beszállítása és a lakosság ellátása a tervezett ütemben zajlik. Árbevételben a vakcina üzletágunk jelentős növekményt fog realizálni a Comirnaty (a COVID-19 elleni) vakcina forgalmazásával, míg a többi üzletágunk teljesítménye az előző évihez hasonlóan alakul. A költségek tekintetében sok tevékenység elmarad, így összességében a nyereségességünk nincs veszélyben

 - írja Vereckei Péter. A Pfizer Gyógyszerkereskedelmi Kft. ügyvezető igazgatója május 4-én Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel is találkozott, ahol elmondta: elkötelezettek a kormánnyal való együttműködés iránt. A Pfizer mára valami bűvös szó lett: mindenki emlékszik április 30-ra, amikor pillanatok alatt kígyózó sorok alakultak ki a kórházak előtt, amikor Orbán Viktor váratlanul bejelentette, hogy egy napig a Pfizer vakcinájára is lehet időpontot foglalni.

Karikó Katalin, a Pfizer vakcinájának kidolgozásában fontos szerepet betöltő magyar kutató ugyanakkor a hvg.hu-nak azt nyilatkozta, hogy a vakcinafejlesztés egyébként összességében nem számít jövedelmező műfajnak, mert a saját tőkéjükből kockáztattak több milliárd dollárt a vakcinafejlesztés során.

A magyar piac a világpiachoz képest persze eltörpül. A telex.hu arról írt a New York Times cikke alapján, hogy a Pfizer beszámolója szerint 2021 első negyedévében 3,5 milliárd dollár bevételük származott a koronavírus elleni vakcinából, ami a cég teljes bevételnek közel a negyedét teszi ki. Úgy számol az amerikai lap, hogy a cég körülbelül 900 millió dollárt, azaz átszámítva több mint 269 milliárd forintot keresett az oltásokon.

Magyarországra a Pfizer után az AstraZeneca vakcinából érkezett eddig a legtöbb, összesen 1,1 millió adag. Itt is találunk magyarországi leánycéget: az AstraZeneca Kft. is évről évre egyre jobban teljesít a magyar piacon: a 2016-os 11,5 milliárd forintos forgalmat 2019-re 13,9 milliárd forintra sikerült feltornázni. A 2020-as eredményei még nem ismertek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!