4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Nőtt a feldolgozóipar és az élelmiszeripar importja.

2022. áprilisban a kivitel volumene 1,7 százalékkal kisebb, a behozatalé 0,9 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál. A passzívum 523 millió euró volt, az egyenleg 860 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz képest - adta közre a KSH. 2022. áprilisban a kivitel értéke 11,1 milliárd euró (4163 milliárd forint), a behozatalé 11,6 milliárd euró (4359 milliárd forint) volt. Az egy évvel korábbihoz képest euróban kifejezve az export értéke 13, az importé 22 százalékkal nőtt. Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 1,9, a behozatalé 5,5 százalékkal bővült.  

Sokan vennének új autót, de kevés embernek telik erre. Fotó: Depostiphotos
Sokan vennének új autót, de kevés embernek telik erre. Fotó: Depostiphotos

A termék-külkereskedelmi egyenleg 860 millió euróval romlott (az első becslésben közöltnél 48 millió euróval kedvezőtlenebb). A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 19, a behozatalban 25 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A cserearány 5,3 százalékkal romlott. A forint árfolyama az euróhoz mérten 4,0, a dollárral szemben 15 százalékkal gyengült.
 
A gépek és szállítóeszközök 2021. áprilisi áron számított kivitele 2,5, behozatala 5,8 százalékkal kisebb lett. A közúti jármű exportvolumene több mint hetedével, importvolumene több mint tizedével elmaradt az előző év azonos időszakitól. A híradástechnikai, hangrögzítő és -lejátszó készülék volumene a kivitelben kismértékben, a behozatalban több mint negyedével csökkent. 

Az általános rendeltetésű ipari gép forgalma a kivitelben és a behozatalban közel tizedével elmaradt az előző év azonos időszakitól. Az energiafejlesztő gép és berendezés exportvolumene kismértékben nőtt, importvolumene több mint tizedével visszaesett. A gépek és szállítóeszközök árufőcsoport a kivitel esetében 1,4 százalékponttal növelte a teljes forgalom exportoldali volumencsökkenését, a behozatalnál 2,9 százalékponttal mérsékelte a teljes forgalom importoldali volumennövekedését.

A feldolgozott termékek exportvolumene 0,7, importvolumene 5,6 százalékkal nagyobb lett. A mindkét oldali volumennövekedést döntően a vas és acél, ezenkívül az importban a szakmai tudományos ellenőrző műszer, az exportban a gyógyszer és gyógyszerészeti termék forgalma befolyásolta. A feldolgozott termékek árufőcsoport az exportban 0,2 százalékponttal mérsékelte a teljes kivitel csökkenését, az importban pedig 2,1 százalékponttal növelte a teljes behozatal volumennövekedését.

Az energiahordozók exportvolumene 16 százalékkal kisebb, importvolumene 10 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál. A mindkét oldali forgalomváltozáshoz döntően a kőolaj és kőolajtermék járult hozzá, ezen túlmenően a változás az exportban a természetes és mesterséges gáz volumenének csökkenésével, az importban a villamos energia volumennövekedésével magyarázható. Az energiahordozók a teljes export csökkenésének mértékét 0,4 százalékponttal növelték, az import növekedését 0,6 százalékponttal támogatták.

Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 0,6 százalékkal kisebb, a behozatalé 15 százalékkal nagyobb lett. Mindkét oldali forgalomváltozáshoz döntően a gabona és gabonakészítmény járult hozzá, ezenkívül az exportoldali forgalomcsökkenést az egyéb, táplálkozásra alkalmas termék és készítmény, az importoldali volumennövekedést a hús és húskészítmény befolyásolta. Az árufőcsoport által realizált volumenváltozás a teljes export csökkenésére nem volt hatással, az import növekedéséhez viszont 0,7 százalékponttal hozzájárult.

Az EU27 tagállamaiba irányuló kivitel volumene 0,6 százalékkal kisebb, az onnan érkező behozatalé 1 százalékkal nagyobb lett. A termék-külkereskedelmi mérleg 371 millió euróval romlott, 420 millió eurós többlet keletkezett. Az export 77, az import 70 százalékát bonyolítottuk le ebben a viszonylatban.

Az EU27-en kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 5,1 százalékkal csökkent, a behozatalé 0,8 százalékkal nőtt. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 489 millió euróval romlott, 943 millió eurós passzívumot mutatott.

2022. január–áprilisban a kivitel értéke 45,1 milliárd euró (16,6 ezer milliárd forint), a behozatalé 46,7 milliárd euró (17,2 ezer milliárd forint) volt. Az egy évvel korábbihoz képest a kivitel volumene 0,1 százalékkal csökkent, a behozatalé 4,8 százalékkal emelkedett. A termék-külkereskedelmi mérleg 4,5 milliárd euróval romlott, a hiány 1,6 milliárd eurót tett ki.

A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 16, a behozatalban 24 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához mérten. A cserearány 6,2 százalékkal romlott. A forint az euróhoz képest 1,7, a dollárhoz viszonyítva 10 százalékkal gyengült.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!