Egyre több szakmai szövetség ad hírt arról, hogy már erősen lassul az építési piac Magyarországon és további fékeződés várható a következő hónapokban. A kormány beavatkozása nélkül tömeges cégbedőlések lehetnek, ugyanakkor a rendelésállomány csökkenésével kissé enyhülhet a munkaerőhiány.
A Magyar Építőanyag és Építési Termék Szövetség (MÉASZ) tagjainak tapasztalata szerint az erős első félévet követően számos befejeződő projekt és csökkenő szerződésszám mellett egyértelműen a fékeződés jelei látszanak azzal, hogy gyakoribbá váltak a halasztások mind a lakásépítési, mind pedig a kereskedelmi- és ipari ingatlanoknál. Ezt tükrözi a szerkezetépítő anyagok, így például az égetett kerámia tégla termékek fékeződő forgalma, míg a projektek befejezéséhez tartozó termékeknél – például az tetőcserepeknél – még élénk a kereslet.
A tartósan növekvő energiaköltségek nyomán megugrott a kereslet minden olyan építési termék és szolgáltatás iránt, amelyek gyors átfutással segítenek visszafogni a lakások és az ipari, telephelyi ingatlanok energiafogyasztását: az épületgépészeti vállalkozások kiugró keresletről számoltak be, és az ablakcserék is kiemelt helyen szerepelnek a gyorsan megvalósítható beruházások között. A műanyagalapú hőszigetelő anyagok terén még nagyobbrészt elmaradt a szezonális felfutás, részben a szűkös kivitelezői kapacitások, részben pedig a korábbi előrehozott vásárlások miatt.
A Magyar Nemzeti Bank épp a napokban adta közre őszi ingatlanpiaci jelentését. Ebből hasonló tendenciákra lehet következtetni. A jegybank ugyanakkor megjegyezte, hogy az építőipar egésze (gyártók, kereskedők) továbbra is mélyülő válságra számíthat. Pont ugyanúgy sújtják a szektort a külső hatások (romló forint, dráguló energia és munkaerőköltség, visszaeső rendelésállomány), mint a kereskedelmiingatlan-piacot.
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) nem régiben ismét megkongatta a vészharangot. A leállított állami és az el sem kezdődött önkormányzati beruházások miatt tömeges csődöket jósolt. Azt is jelezte a jegybanknak, hogy manapság 30 napon túlra semmi garanciát nem vállalnak az alapanyagszállítók. Ágazati szereplők szerint ma több helyütt is megint csak napi áron lehet anyagot és eszközt vásárolni.
A MÉASZ szerint az energiamegtakarítást támogató építőkémia termékek iránti kereslet a teljes építőkémia termékkörön belül erősödni tudott, ezzel együtt a harmadik negyedévi összvolumen a tavalyi bázis körül alakult. A szálas hőszigetelőanyagok terén az erős első félévet követően mintegy 10 százalékos csökkenés mutatkozott az egyes ipari projektek ütemezésének lelassulásával.
A legnagyobb kihívás az, hogyan lehet még kezelhető költségekkel legyártani az egyes termékeket. Egyes esetekben olyan mértékben emelkedtek meg az előállítási költségek, hogy azokat a jelenlegi helyzetben a fogyasztókra már nem lehet áthárítani. Mindezzel párhuzamosan a hazai gyártók számos módon hajtottak végre energiafogyasztást leszorító intézkedéseket (pl. gyártáselőkészítési lépéseken keresztül, műszakok tömbösítésével, kevesebb munkanappal, mérési beruházásokkal) és törekszenek megújulóenergia-hasznosító beruházások végrehajtására, illetve a meglévők kibővítésére is.
A szervezet elnöksége előremutatónak tartja a kkv-szektor számára nemrégiben meghirdetett energiaköltség-kompenzációt, egyben javasolja a különösen energiaintenzív építőanyag gyártási ágazat egészét – akár sávos megoldással, az energiaintenzitás függvényében – lehetőség szerint minél nagyobb arányú energiaköltség-kompenzációban részesíteni annak érdekében, hogy a hazai gyártók ne kényszerüljenek a termelés szüneteltetésére, és ezáltal az értéklánc sérülése és az import arány növekedése elkerülhető legyen.
Mivel a mostani 10 százalék feletti lakossági hitelkamat-környezetben jelentősen visszaesett a hitelfelvételi hajlandóság, az építésgazdaság mintegy ötödét kitevő, a legtöbb fajta építőanyagot és -szakipart vonzó újlakás-építési és lakáskorszerűsítési piacon komoly hozzájárulást adhatna egy államilag támogatott kedvezményes, egyszámjegyű kamatot elérhetővé tevő finanszírozási konstrukció. Emellett megfelelő eszközként működhetne továbbá az szja-visszatérítés is az elvégzett energiahatékonysági beruházások után.
Középtávra tekintve megfontolandó az önrész-képességet és tervezhetőséget segítő lakástakarékpénztári kamattámogatás megfelelő feltételek melletti visszaállítása is, amely középtávon tartósan segítené az lakásállomány energiafogyasztásának csökkentését, az újlakás-építéseken keresztül pedig hozzájárulna a lakásállomány fokozatos megújításához.
Az égetett kerámia tégla és cserép megrendelések tavaszi felfutásakor tapasztalt 2-4 hetes szállítási idők a nyár végére lerövidültek. A szerkezeti anyagok piacán a nyár közepétől immár egyértelműen a fékeződés jelei látszanak, a nagyobb projekteknél egyre gyakoribbá váltak a halasztások. A következő néhány hónap kereslete még rendezettnek látszik, de az újlakás-építési-, valamint az üzleti megrendelések terén lassulás érzékelhető. Fontos, hogy ez a folyamat megálljon, illetve megforduljon - véli a MÉASZ.