3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Halmozódó kockázatokat lát a jegybank az irodáknál, a logisztikában és a plázáknál.

Már látszik, hogy csökken több üzleti ingatlan értéke és a következő hónapokban további zuhanás lehet – így foglalta össze a kereskedelmi ingatlanpiaci mostani és várható helyzetét az MNB a csütörtökön megjelent szokásos őszi jelentésében.

Alig indult irodaberuházás idén, félnek a fejlesztők. Fotó: mfor/Mester Nándor
Alig indult irodaberuházás idén, félnek a fejlesztők. Fotó: mfor/Mester Nándor

Az irodáknál és a logisztikai ingatlanoknál a bérleti díj és a kihasználatlanság is emelkedőben van, a bevásárlóközpontoknál egyelőre stagnál. Ugyanakkor már látszik, hogy az év utolsó hónapjai sem tudják megmenteni az ágazatot a visszaeséstől, aminek első sorban az az oka, hogy egyszerre több negatív hatás éri a szektort.

Nagy Tamás igazgató kiemelte: kilábalással indult az év a kereskedelmi ingatlanoknál, de a nyártól kezdve felerősödtek a gondok: egyre nagyobb teher a folyamatos energia-és alapanyag drágulás, a gyorsan romló forint és az ellátási láncok fokozódó nehézségei. A fejlesztések lelassultak, több projektet elhalasztottak vagy teljesen lefújtak, miközben a beruházások finanszírozása is jelentősen megdrágult.

Az MNB azt érzékeli, hogy az irodapiacon a kereslet a Covid előtti időszakhoz képest 30 százalékkal csökkent, miközben 11 százalékra nőtt a kihasználatlanság. A szakértő szerint ez még nem veszélyes, de tovább romolhat, mert a már futó építkezések nyomán legalább 200 ezer négyzetméter kerül a piacra és hiába van sok előbérlet, az nem fedi le a kínálatbővülést. Az alábbi irodapiaci ábra az összes mutató csökkenését jelzi.

Forrás: MNB/BRF
Forrás: MNB/BRF

Az utóbbi évek sztár ágazata, az ipar-logisztika fölött is tornyosulnak a felhők. Itt is erős a fejlesztői aktivitás, mintegy 450 ezer négyzetmétert fognak átadni idén és jövőre, de a kereslet már nem nő olyan dinamikusan, mint eddig. Idén még enyhén csökkent ugyan a kihasználatlanság ( kicsit 5 százalék alá esett szeptemberre), de jövőre már bizonyosan növekszik.

„Túlfutás lehet a kínálatban. A hozamoknál emelkedést várunk, ami az értékek csökkenését hozza, akár 10-15 százalékkal is korrigálhat a piac” – fogalmazott.

A kiskereskedelmi ingatlanok esetében a tavaszi-nyári javulás után jön a feketeleves, ennek már most is vannak jelei, például ha megnézzük, hogy kisebb lett az élelmiszer-forgalom. A bérleti díjak egyelőre stabilak, de az MNB szerint a bevásárlóközpontok bérlőire rakódó terhek már elviselhetetlenek sokuk számára. Kérdéses, hogy például az üzemeltetési költségek drámai emelkedése miatt sor kerülhet-e a bérleti díjak indexálására. 

Forrás: MNB/BRF
Forrás: MNB/BRF

A jegybank a kereskedelmiingatlan-projektek finanszírozásával kapcsolatban is nagyon vegyes képet festett fel. A nagyobb, jó referenciájú fejlesztők továbbra is kapnak hitelt, persze drágábban, ám a vállalatok zöme nem nagyon. Az MNB már azt rögzítette, hogy az év második felében csökkent az ilyen hitelkérelmek száma. A bankok nyilvánvalóan nem akarnak fölösleges kockázatot vállalni, ugyanakkor például a nagyobb szereplők külföldi fejlesztéseihez az itteni külföldi pénzintézetek szívesen adnak hitelt az anyabankkal együttműködve.

2022 első felében a bankok hasonló volumenű projekthitelt folyósítottak, mint egy évvel korábban, jelentősebb növekedés az ipar-logisztika szegmensbe folyósított összegekben volt megfigyelhető. Az MNB Hitelezési felmérése alapján az első félév során szigorodtak az üzleti célú ingatlanhitelek feltételei, előretekintve pedig a bankok nettó értelemben vett harmada helyezett kilátásba további szigorítást. A válaszadó intézmények 40 százaléka érzékelt csökkenő keresletet az év első felében, míg a második félévre 58 százalékuk várja ugyanezt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!