5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A fogyasztók, vállalatok, hatóságok és a politikai döntéshozók folyamatosan figyelemmel kísérik a Kínában kitört, mára már világszintű koronavírus-járványról szóló híreket. A járvány miatt az ellátási láncok újrarendeződése, alkalmazkodása jelenleg már zajlik, így sok vevő-szállító kapcsolat átalakul. Az eddigi információk alapján markáns hatás várható, amely a hazai gazdálkodókat is érinteni fogja.

A koronavírus-járvány egyszerre okoz keresleti és kínálati sokkot több termék és szolgáltatás piacán – prognosztizálja a Takarékbank Agrár Elemzési Központ. A légi közlekedés és a turizmus már drasztikusan érintett, de nem maradnak ki a szintén globálissá vált élelmiszer-ellátási láncok sem, még ha náluk a sokk mértéke várhatóan kisebb is lesz.

Az élelmiszerek túlzott felvásárlása pazarláshoz vezethet. Fotó: depositphotos.com
Az élelmiszerek túlzott felvásárlása pazarláshoz vezethet. Fotó: depositphotos.com

Persze aki az utóbbi hetekben megtapasztalta itthon vagy a világ más pontján a tartós és száraz élelmiszerek felvásárlását, az alapélelmiszerek kapcsán némely bolt üres polcait és a pánikvételeket, az másként gondolhatja. Az elektronikai termékeknél ugyanis nem kígyóztak sorok. Ám a valóság az, hogy az élelmiszergyártók és -kereskedők pár nap alatt leküzdötték az átmeneti készlethiányt.

A pánikjellegű, átmeneti többletkereslet is sokként értelmezhető és két egyértelmű hatása várható még az idén. A kiskereskedelmi forgalom az alapélelmiszerek esetében az első negyedévben várhatóan kiugróan magas lesz, de a második negyedévből hiányozni fog az előrehozott vásárlás. A második biztos hatás az élelmiszer pazarlás/veszteség átmeneti növekedését jelenti majd, ugyanis a megszokottnál nagyobb tartósélelmiszer-készletek tárolására nem minden háztartásban van szakszerű lehetőség.

A keresleti sokk második, tartósabb hatása általában a fogyasztói magatartást érinti majd. A várható rendkívüli helyzetre készülve ugyanis a háztartások pénzügyileg is tartalékolnak és visszafogják a fogyasztásukat a nyugati országokban, ami a prémium élelmiszerek előállítóinak piaci lehetőségeit is korlátozza majd. Kína esetében a gazdasági sokk hatására nemcsak az ottani fogyasztók vásárlási kedve lankadhat, hanem várhatóan a költőpénzeik is csökkenhetnek, hiszen a gazdaságban zsugorodnak a jövedelmek.

A kínálati sokk kevésbé elméleti, fogyasztói magatartási kérdés, inkább az áruk és szolgáltatások fizikai mozgásával, a gyártás és kézbesítés logisztikai kihívásaival függ össze. Kínában a vírus visszaszorítása érdekében bevezetett karanténintézkedések és korlátozások súlyosan érintették a közúti áruszállítást is, amely végső soron ahhoz vezetett, hogy a hűtőkonténerekben lévő import sertést már nem tudták megfelelő időben és mennyiségben a fogyasztókhoz eljuttatni. A tengeri szállítás is akadozott, a tengerészek élete is nehézzé vált, mert kevés kikötő és ország kockáztatta meg, hogy a legénységváltás náluk legyen, emiatt növekedtek a szállítás költségei. Kínában a vírus megfékezésére tett intézkedések mellékhatásaként sok állattartó telep is lezárt körzetbe került, nem volt, aki takarmánnyal ellássa az állatokat, így egy részüket kényszervágni kellett.

A nemzetközi szállítmányozás korlátozása igen komolyan érintheti a hazai agrártermelést is, mivel a növényvédőszerek, műtrágyák és az állatgyógyászati anyagok komoly hányada Kínából érkezik hazánkba is. Konkrét példa erre a glifozát hatóanyagú gyomirtók köre, amelyek több mint kétharmadát kínai generikus gyártók állítják elő a világon. Az agrárium egyes szereplői már itthon is érzékelik, hogy a megrendelt árut nem biztos, hogy azonnal és teljes értékben átveszik a vevőik, miközben a termeléshez szükséges inputok ellátása sem zökkenőmentes. A megtorpanás oka, hogy megnőtt a bizonytalanság, egy esetleges árcsökkenés valószínűsége a mezőgazdasági árukat illetően is.

Jó hír, hogy a legfrissebb elérhető adatok szerint normalizálódik a helyzet Kínában. Az objektíven mért közúti forgalom, pontosabban az időbeli torlódások, forgalmi dugók mértéke a városokban hihetően mutatja a gazdasági aktivitást. Eszerint a nagyobb kínai városokban visszatérnek a hétköznapok a megszokott kerékvágásba, de hétvégente még mindenki otthon marad, mert feltehetően kötelezően vagy önkéntesen kerülik a rendezvényeket, szórakoztató eseményeket. Még egy olyan jól kontrollált közegben is, mint Kína, nagy a kockázata egy újra fertőződésnek, a déli féltekén pedig most van ősz, így a hidegebb időszakkal együtt a vírus ott is jobban terjedhet. Ez sajnos azt is jelentheti, hogy valószínűleg a nyárral csak átmenetileg csökkenhet az északi féltekén a vírus nyomása, a következő hideg időszak bekövetkeztéig, kivéve, ha sikerül közben hatékony oltást találni.

Amint lehet, a Takarékbank agrár elemzői a koronavírus-járvány ár és mennyiségi hatásait is igyekeznek megbecsülni az agrártermékek piacán, de még kevés információ áll rendelkezésre – közölték lapunk érdeklődésére. Fokozottan figyelik mind a nyugati, mind pedig a keleti fogyasztási adatokat. Mivel az egy főre jutó fogyasztási kiadásban Kína még messze elmarad a nyugati országoktól, az élelmiszerfogyasztás-célú költésben is több mint három új kínai vásárló kell egy nyugati országbéli fogyasztó pótlására. Így, ha csökken a nyugati fogyasztási kedv, az is drasztikus keresleti hatással jár, amit a feltörekvő országok növekedése, fogyasztása nem tud ellensúlyozni.

Az újonnan kialakuló, végső keresleti szintekhez alkalmazkodnak majd az árak, azt követően pedig a mennyiségek is. A nemrég megjelent Agrárláz 2020 című kiadványban az elemzők elsősorban a Kínában lévő sertéshúshiányt emelték ki, mint árfelhajtó, keresleti sokkot, és a legfrissebb piaci adatok alapján ár előrejelzéseik pontosabbnak bizonyultak az átlagos piaci várakozásoknál.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!