3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy dolog már biztos: előrehozott nyugdíj-kiegészítésben nem reménykedhetnek a nyugdíjasok. De lassan már a novemberi kompenzáció is kétségessé válik?

Az imént feltett kérdésre egyelőre csak bizonytalan válasz adható, ám Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter Kormányinfón adott válasza, olyan optimizmusról árulkodik, mely alapján felsejlett az esély, hogy a novemberi kiegészítés sem annyira biztos.

Ezúttal is elhangzott a hétfő délelőtti Kormányinfón a megszokott, nyugdíj-kiegészítésre vonatkozó kérdés, melyre Gulyás Gergely úgy válaszolt:

Ha erre okot adó körülmény van, akkor azt novemberben fogják kifizetni. Hozzátette: amikor látszik, hogy az infláció magasabb lesz, akkor szokta ezt előrehozni a kormány. Most azonban az látszik, hogy az infláció nyáron visszazuhan, így nem gondolkoznak abban, hogy előrehozzák a nyugdíjkiegészítés kifizetését.

Vagyis maradnak a törvényben rögzített menetrendnél, ami azt jelenti, hogy az első nyolc hónap kumulált nyugdíjas inflációját fogják figyelembe venni a döntés során. Ezt szeptemberben közli majd a Központi Statisztikai Hivatal.

Gulyás Gergely válasza - "ha erre okot adó körülmény van" - némi bizonytalanságot visz a történetbe. Gondolhatunk arra is, hogy a kormány esélyt lát egy 15 százaléknál alacsonyabb első nyolc havi nyugdíjas inflációra is.

Ez pedig azt jelenti, hogy könnyen hoppon maradhatnak a nyugdíjasok, elmaradhat a novemberi nyugdíj-kiegészítés. Igaz, ha esetleg 2 százalékponttal fogja meghaladni a tényadat a 15 százalékos, akkor is csak minimális, sebtapasztként működő korrekcióra számíthatnak. Az átlagos nyugdíj szintjén egy két százalékos kiegészítés alig több mint havi 4000 forint pluszt jelenthet.

Miköben jelenleg is havi szinten gyakorlatilag tízezrek hiányoznak a nyugdíjasok pénztárcájából.

Adódik a kérdés: mekkora esély van arra, hogy augusztusra 15 százalékra mérséklődik az idei kumulált infláció? Nos, az első öt hónapban - tehát májussal bezárólag - a nyugdíjasok fogyasztói kosara alapján számolt infláció 25,8 százalék volt. Januártól kezdve 1,6 százalékpontot mérséklődött az index, három hónap alatt kellene még több mint tízet. Bár ez szép kihívásnak értékelendő, minden mégis attól függ, a nyárra várt zuhanás az inflációban milyen mértékű lesz.

Ettől függetlenül egy dolog biztosnak látszik: a nyugdíjasok novemberben biztosan nem számíthatnak olyan mértékű kompenzációra, mint amekkora összeg mostanság hiányzik a pénztárcájukból a csökkenő inflációs környezet miatt. Noha ettől függetlenül az egész év átlagában ki fog jönni a matek, mondhatni annyi lesz az emelés, mint a tényleges infláció, csak közben az év döntő részében a nyugdíjasok különösen nehéz helyzetben vannak a 15 százalékos év eleji emelés és a 25-27 százalékos tényleges nyugdíjas infláció közötti óriási különbség miatt. Ez emiatt felélt megtakarításokat biztos nem fogja pótolni semmi sem - főleg nem a novemberi nyugdíjkorrekció.

(Székely Sarolta szerzői oldala itt érhető el.) 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!