3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hosszú cikkben foglalkozik Orbán Viktorral és kormányával a CNN. A magyar olvasónak nincs sok újdonság a felidézett sztorik között, de mindenképp figyelemre méltó, hogy az Egyesült Államok és a világ egyik legismertebb hírcsatornája ekkora terjedelmet szentel a magyar belpolitikai történéseknek.

Leginkább az a vonal érdekli a CNN-t a magyar belpolitikából, aminek az USA külpolitikájához is van köze: a Fudan egyetem ügye. Felidézik: a magyar miniszterelnök "populista kormánya" egy neves sanghaji egyetem kampuszát hozná Budapestre a magyar adófizetők pénzéből. Az ellenzék közösen tiltakozik a terv ellen, és összefogva próbálják legyőzni a kormánypártot a jövő évi választásokon - tudhatják meg az amerikai olvasók a cikkből. 

Emlékeztetnek az elmúlt évek tüntetéseire, amelyeket a demokratikus szabadságjogok elleni támadások miatt szerveztek Magyarországon; a CNN szerint Orbán Viktor, "a keresztény értékek önjelölt európai védelmezője korlátozta az állampolgári szabadságjogokat a bevándorlók és az LMBTQ-kisebbségek  jogaitól a média szabadságáig, valamint az igazságügyi és akadémiai függetlenségig." Ezek a tüntetések azonban egyáltalán nem rengették meg Orbán Viktor politikai helyzetét, a Fidesz jelentős győzelmeket aratott a választásokon, Budapesten kívül nem akadt komoly kihívója sem. A lap szerint azonban a Fudan egyetem ügye most új helyzetet teremt.

A Fudan Egyetem és a kormány ellen tüntetők az Andrássy úton (fotó: MTI)
A Fudan Egyetem és a kormány ellen tüntetők az Andrássy úton (fotó: MTI)

Orbán ugyanis komoly politikai tőkét kovácsolt abból, hogy a "hagyományos" magyar értékeket hirdette. Míg korábban a szuverenitás legnagyobb védelmezőjének szerepét öltötte magára (az Egyesült Államoktól, Brüsszeltől, Berlintől való függetlenségét), most tágra nyitja az ajtót a kínai érdekek előtt - ezt pedig nehéz megmagyarázni a választópolgároknak, nyilatkozta a CNN-nek Krekó Péter, a Political Capital igazgatója. A Kínáról alkotott kép nem túl kedvező Közép-Kelet-Európában, ezt pedig könnyen kiaknázhatja az ellenzék - véli a szakértő.

A cikk ismerteti a Fudannal kapcsolatos magyar ellenérzéseket is: a projekt nagyobb összeget emészthetne fel, mint a teljes magyarországi felsőoktatásra szánt keret. Mindezt az információk szerint egy kínai banktól felvett hitelből fedeznék a magyar adófizetők. A CNN-nek ezzel kapcsolatban nem válaszolt a Fudan. A magyar kormány hosszú állásfoglalást küldött a témában a lapnak, de ők sem kommentálták a projekt feltételezett költségeit. A költségek mellett sokan az akadémiai szabadság csorbulásától is félnek az egyetem és a Kínai Kommunista Párt szoros kapcsolata miatt és attól is, hogy ha az egyetem megépül, a gazdag kínai diákok elvehetik a megfizethető lakhatási lehetőségeket a fővárosba tanulni érkező magyar diákok elől.

A cikk emellett bemutatja az ellenzéki pártok közös fellépését a 2022-es választásokon és a kínaiak magyarországi térnyerését a "keleti nyitás" ideájának köszönhetően - itt olvasható teljes terjedelmében.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!