4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az esetszámokkal együtt megszaladtak a táppénzkiadások is, de az előttünk álló időszakban van remény a konszolidációra. Elemzés grafikonnal.

A pandémia egyik tipikus hatása a megugró egészségügyi költség. Ezen belül általában nagyobb hangsúlyt kap a kórházak működtetésének finanszírozása, az adósságállomány alakulása, de szépen kirajzolódik a járvány lefolyása a táppénz folyósításában is. A megfertőződés, pláne a megbetegedés ugyanis elzárja a munkavégzéstől a dolgozókat, akik meghatározott esetekben táppénzre jválnak ogosulttá.

Lapunk vizsgálata szerint egyértelmű összefüggés mutatható ki a keresőképtelenség idejére nyújtott táppénz és a járvány esetgörbéje között. Alábbi ábránkban a 2019-es és 2020-as évek havi kiadásait lehet összevetni a 2021-es (tört) évvel.

Látszik, hogy míg a 2019-es évben 10 és 13 milliárd forint közötti havi táppénzkiadást rögzített a Magyar Államkincstár, a rákövetkező két évben már egyértelműen többet kellett erre a célra fordítani az egészségbiztosítási kasszából. A kiadások első ütemben tavaly tavasszal - tehát a járvány első hullámakor - ugrottak meg, aztán a nyári hónapokban, amikor csillapodott a veszélyhelyzet, a ráfordítások is mérséklődtek - de ebben a periódusban is nagyobbak voltak a havi tételek, mint a békeévnek számító 2019 hasonló időszakában.

Tavaly ősszel aztán ránk szabadult a járvány második hulláma, komoly kihívás elé állítva az egészségügyet, próbára téve a kórházi kapacitásokat. Az előző év decemberében már 17,9 milliárd forintot kellett táppénzre fordítani, miközben egy évvel korábban erre elég volt 12,6 milliárd is.

Ezen a ponton meg kell jegyeznünk, hogy a táppénz mindenkori összege összefüggésben áll a minimálbér mindenkori összegével: a táppénz napi maximum összegét a minimálbérből kiindulva állapítják meg, a hatályos szabályok alapján ez a teljes munkaidőben adható legkisebb bér kétszeresének harmincad része. Vagyis az év eleji minimálbér-emelés hatással van a kifizetendő táppénz összegére is, Ezt is figyelembe véve megállapíthatjuk, hogy tavaly a Covid dobhatta meg érdemben a táppénzkiadásokat, azt pusztán a minimálbér év eleji 9 százalékos növekedésével nem magyarázható, ha az év végi eltéréseket vizsgáljuk.

Sokan kapták el a koronavírust.
Sokan kapták el a koronavírust.

Ábránkon a zöld vonal jelzi a 2021-es év eddig eltelt szakaszát. Ennek a görbének van egy eltérő tulajdonsága a többihez képest: nem követi le egy az egyben a járvány akkori, harmadik hullámát. Ezzel februártól szembesült Magyarország, márciusban pedig már szükség volt újabb korlátozó intézkedésekre.

Ehhez képest márciusban volt eddig a legalacsonyabb a kiadás idén - erre egy magyarázat lehet, hogy idén - a korábbi évekkel ellentétben - mérsékeltebb maradt a hagyományos influenzajárvány.

Ezen az ábrán egyebek mellett azt lehet nyomon követni, hogyan alakult az aktív fertőzöttek száma a pandémia alatt.

Ez alapján idén februárban kezdődött a második hullám berobbanása, márciusban pedig már csúcsokat ostromoltak az adatok. A táppénzkiadás mégis mérsékelt maradt, a februári felfutás ellenére is, amit az előbb említett okkal (visszafogott influenzajárvány) lehet leginkább magyarázni.

Ezt követően idén is megtapasztaltuk azt, amit tavaly nyáron, hogy a meleg idő beköszöntével visszaszorul a vírus, ráadásul a mostani évtől már az átoltottság is érdemben befolyásolja, hogy mennyien betegednek meg.

Megvan tehát arra az esély, hogy az év második felében mérsékeltebb táppénzkiadásokra lesz szükség, mint tavaly, és inkább a 2019-es évhez hasonló havi kiadási tételeket fogunk látni majd az államkincstár kimutatásában. Szakértők szerint bár elkerülhetetlennek tűnik a negyedik hullám kialakulása, de az átoltottság miatt jóval kevesebb embert veszélyeztet a Covid okozta súlyosabb betegség kialakulása az előttünk álló hónapokban.

A Deloitte tanácsadó cég ebben az áprilisi cikkében szedte össze, hogy mely esetekben jár a táppénz a koronavírus-járvánnyal összefüggésben. Ilyen eset, ha valaki igazoltan fertőzött, vagy bizonyos esetekben az is, ha fertőzöttel érintkezett a munkavállaló, ezért kényszerül az otthona négy fala közé.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!