5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A családtámogatás céljából az állam gyermekgondozást segítő ellátást, azaz GYES-t biztosít a szülőknek, amire a nagyszülők, illetve gyámok is jogosulttá válhatnak. Azzal azonban sokan nincsenek tisztában, hogy ez mit is jelent munkavállalás szempontjából, és mikortól, illetve hogyan tudnak munkába állni, ha igénybe veszik a támogatást.

Mit jelent a GYES, a GYED és a GYET?

A GYES gyermekgondozást segítő ellátás, ami egy biztosítási jogviszonytól függetlenül minden szülő számára elérhető támogatás. A támogatást a gyermek 3. életévének betöltéséig lehet igénybe venni. Összege 28.500 forint, de ebből levonásra kerül a 10% nyugdíjjárulék. Ikergyermekek esetén a gyermekek számától függően változik a rendelkezésre bocsátható összeg.

A GYED gyermekgondozási díj, amire a gyermekét saját háztartásában nevelő, biztosított jogviszonnyal rendelkező szülő, aki a gyermek születését megelőző időszak tekintetében rendelkezik a törvényben foglalt biztosítási idővel. A támogatást egészen a gyermek 2. életévéig, ikrek esetében a 3. életév betöltéséig lehet igénybe venni. Összege a szülő jövedelme alapján kerül meghatározásra, maximális havi összege a mindenkori minimálbér kétszeresének 70%-a. Ebből levonásra kerül 10% nyugdíjjárulék és 15% személyi jövedelemadó. 

A GYET gyermeknevelési támogatás, ami biztosítási jogviszonytól függetlenül a kettőnél több kiskorú gyereket nevelő szülő számára nyújt pénzbeli támogatást. Az ellátást a legkisebb gyermek 3. életévének betöltésétől lehet igénybe venni, egészen addig, amíg a legidősebb gyermek eléri a 8 éves kort. A gyermeknevelési támogatás összege minden esetben 28.500 forint, amiből 10% levonásra kerül nyugdíjjárulék címen. 

Meddig van érvényben a kismamák felmondási védelme? 

A várandós alkalmazott 24 hét szülési szabadságra jogosult, amiből 4 hetet a szülés előtti időszakban kell kiadni. A maradék 20 hét letelte után fizetés nélküli szabadságot vehet ki egészen addig, míg a gyermek be nem tölti a 3. életévét. Ez idő alatt a dolgozó felmondási védelem alatt áll. 

Hogyan tud valaki munkába állni GYED mellett? 

A törvényi szabályozás értelmében nincs korlátozva a GYED melletti munkavégzés. Ez azt jelenti, hogy a gyermekgondozási díj folyósítása mellett a szülő korlátlan időtartamban és bármilyen jogviszonyban folytathat keresőtevékenységet. A diplomás GYED és a nevelőszülői GYED mellett is lehet dolgozni, ezek esetében annyi korlátozás van, hogy csak a gyermek születését követő 169. naptól lehet munkát vállalni. 

Meddig folyósítják a GYES-t és ki jogosult rá? 

A GYES-re jogosult a szülő a gyermek 3. életévének betöltéséig, ikergyermekek esetén a tankötelessé válás évének végéig, valamint tartósan beteg, illetve fogyatékos gyermek 10. életévének betöltéséig. Ugyanez érvényes a gyámra és az örökbefogadó szülőre is, aki saját háztartásában neveli fogadott gyermekét. A gyermekgondozási segélyre a nagyszülő is jogosult, amennyiben a gyermek már betöltötte az 1. életévét, a saját háztartásában neveli, a szülők pedig írásba adják, hogy nem kívánnak élni a támogatás igénybevételének lehetőségével. 

Mikortól lehet munkába állni GYES mellett? 

A gyermekgondozási segélyben részesülő szülő a gyermek fél éves koráig nem folytathat keresőtevékenységet. Miután a gyermek elérte a fél éves kort, időkorlátozás nélkül vállalhat munkát. Amennyiben nagyszülő kapja a GYES-t, a gyermek hároméves kora után dolgozhat legfeljebb heti 30 órában, vagy korlátlan ideig, amennyiben a munkavállalás otthonról történik. 

Milyen mentességet kapnak a KATA befizetése alól a kismamák, és milyen feltételekkel? 

Amennyiben a KATA szerint adózó kismama GYES ellátásban részesül, és az adott hónapban nem folytat keresőtevékenységet, akkor arra a hónapra nem kell megfizetnie az egyébként 50.000 forintos adót. Ez esetben azonban figyelembe kell vennie azt a tényt, hogy ha egy hónapban nem kerül megfizetésre a KATA, akkor az éves értékhatár összege csökken 1 millió forinttal. Erre azért fontos ügyelni, mert amennyiben az éves bevétel meghaladja a törvényben előírt határt, akkor 40%-os különadó fizetési kötelezettsége keletkezik. 

Miért kedvező a GYED extra és a KATA párosa? 
A GYED esetében ugyanúgy igaz, hogy a KATA vállalkozó nem köteles befizetni az adót azokban a hónapokban, amikor nem keletkezik a vállalkozásából bevétele. A GYED Extra már a gyermek fél éves korától kezdődően jár a szülőnek, ráadásul az összege a gyerekek számától függvényében nő, így emiatt ez egy igazán előnyös megoldás lehet a KATA szerint adózó kismamák számára.

Mikor érdemes mégis befizetni a KATA-t GYED mellett?

A gyermekgondozási díj igénybevételekor is érdemes szem előtt tartani a maximális értékhatár alakulását. Amennyiben az éves bevétel összege és a KATA adó nem fizetése miatt egyre csökkenő határérték közeledik egymáshoz, akkor a különadó elkerülése érdekében érdemes lehet adózni GYED mellett is. 
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!